SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Najmniejsze firmy z ponad 6,2 mld zł długu; najbardziej zadłużony handel

Dług najmniejszych firm przekracza 6,2 mld zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Najbardziej zadłużone jednoosobowe działalności gospodarcze działają w branży handlowej i transportowej.

fot. Shutterstock.com Article

Według Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej spadła liczba zadłużonych jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG), wzrósł natomiast łączny dług najmniejszych firm. Obecnie w bazie danych KRD jest notowanych ponad 182 tys. takich przedsiębiorców, a suma ich zaległości przekracza 6,2 mld zł.

Jak wskazał prezes Krajowego Rejestru Długów Adam Łącki od czerwca zeszłego roku liczba zadłużonych JDG-ów spadła, ale ich zadłużenie cały czas rosło, co jest sygnałem, że część przedsiębiorców poradziła sobie z kryzysem i wyszła na prostą. "W dużej mierze najmniejsze firmy, które miały problemy finansowe przed pandemią i w czasie jej trwania, nadal mają trudności z regulowaniem swoich zobowiązań i pogłębiają zadłużenie" - przyznał.

Łącki zwrócił uwagę, że na początku zeszłego roku w bazie danych KRD wpisanych było ponad 190 tys. mikrofirm. Ich zaległe zobowiązania przekraczały 5,1 mld zł. Do czerwca 2020 r. przybywało dłużników i rosło zadłużenie. Z kolei w czasie pierwszej fali pandemii w bazie zarejestrowano ponad 194 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych, a ich łączny dług sięgnął 5,8 mld zł.

Najbardziej zadłużone firmy działają w branży handlowej

Najbardziej zadłużone JDG działają w branży handlowej. W sumie mają do spłacenia ponad 1,6 mld zł. Z tego 873 mln zł to dług ponad 20 tys. firm zajmujących się handlem hurtowym. Natomiast 781 mln zł to zobowiązania 26 tys. firm specjalizujących się w sprzedaży detalicznej. W tej branży padł też rekord w zadłużeniu najmniejszych firm. Na przedsiębiorcy handlowym z Bydgoszczy ciąży prawie 11 mln zł głównie nieopłaconych rachunków za prąd i zobowiązań wobec firmy faktoringowej.

Drugie pod względem zadłużenia są firmy transportowe - ponad 20 tys. małych przewoźników musi spłacić zobowiązania na kwotę 917 mln zł. Trzecie miejsce zajmują przedsiębiorcy z branży budowlanej. Ponad 33 tys. JDG-ów z tego sektora zalega ze spłatą ponad 860 mln zł.

W podziale na województwa najwyższe zadłużenie notują mali przedsiębiorcy z Mazowsza, których zaległości wobec kontrahentów to 1,08 mld zł. Drugie są firmy ze Śląska - 805 mln zł, a trzecie firmy z Wielkopolski z długiem sięgającym 638 mln zł.

Z danych KRD wynika też, że średni dług jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce to 34 230 zł.

Natomiast od swoich kontrahentów JDG muszą odzyskać ponad 815 mln zł. Najwięcej od dużych firm oraz od przedsiębiorstw z branży budowlanej (125 mln zł) i handlowej (101 mln zł). Jak wskazał Łącki, duże przedsiębiorstwa i instytucje, które nie płacą na czas mniejszym podmiotom winne im są ponad 366 mln zł, co stanowi 45 proc. łącznego zobowiązania wobec JDG-ów. Za nimi plasują się jednoosobowe działalności gospodarcze, które są winne mniejszym partnerom biznesowym ponad 250 mln zł. Podium zamykają konsumenci z długiem ponad 194 mln zł.

Brak płatności na linii firma-firma prowadzi do zatorów płatniczych, które, jak zaznaczył Andrzej Kulik z Rzetelnej Firmy, współpracującej z KRD, "są zmorą polskiej gospodarki", a zwłaszcza mikrofirm. "Jeśli mała firma nie otrzyma zapłaty od swojego kontrahenta, nie będzie w stanie regulować własnych zobowiązań także wobec pozostałych partnerów biznesowych" - podsumował.

Dołącz do dyskusji: Najmniejsze firmy z ponad 6,2 mld zł długu; najbardziej zadłużony handel

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl