SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Najpewniejszą inwestycją są twarde aktywa. Przy inwestycjach w akcje trzeba zachować ostrożność

W najbliższym czasie polski rynek giełdowy czeka duża zmienność – uważa Piotr Sawala, prezes Domu Maklerskiego W Investments. Powodem jest niska płynność oraz wysokie wyceny akcji zagranicznych spółek. Nieciekawe są także perspektywy dla obligacji. Wzrost stóp procentowych spowoduje bowiem spadek ich wartości. Dużo atrakcyjniej wygląda natomiast rynek nieruchomości. Obiecujący wydaje się być również rynek funduszy alternatywnych.

fot. Shutterstock.comArticle

– Po pierwsze, jest teraz duża niepewność na rynku kapitałowym, z jednej strony dochodzi do wysokich przecen, a z drugiej strony mamy do czynienia z niską płynnością na rynku polskim. Obroty na polskiej giełdzie – 200–300 mln w skali dnia – to mniej niż 3-godzinne obroty na samych akcjach Citigroup – mówi Piotr Sawala.

Ekspert nie widzi też większych szans na zarobek na rynku obligacji. Z powodu rekordowo niskich stóp procentowych skala ewentualnych wzrostów jest bardzo ograniczona. Natomiast jeśli stopy zostaną podniesione, to wpłynie to negatywnie na wycenę instrumentów dłużnych.

Choć Sawala należy do zwolenników inwestowania w aktywa trwałe, takie jak ziemia rolna, zasoby leśne czy nieruchomości, to w jego opinii pewien odsetek portfela stanowić powinny akcje, obligacje oraz gotówka. W odróżnieniu od nieruchomości wymienione aktywa cechują się bowiem dużo wyższą płynnością.

– Przy inwestycjach w akcje warto zachować ostrożność. Zdecydowanie odradzam inwestowanie w akcje czy np. w fundusze akcyjne ludziom, którzy po prostu się na tym nie znają, bo mogą ponieść spore straty – ostrzega Piotr Sawala.

Rozmówca wskazuje także na różnice w składzie portfela przeciętnej zamożnej rodziny w Polsce i za granicą. W przypadku naszego kraju dużo większe jest zainteresowanie nieruchomościami, które odpowiadają za ok. 45 proc. ogółu oszczędności. Na Zachodzie jest to średnio jedynie 30 procent.

– Polacy kochają nieruchomości. To jest też kwestia tego, że dopiero od 1990 roku mamy taką prawdziwą akumulację kapitału przez zamożne osoby – wyjaśnia.

W stosunku do zamożniejszych krajów w portfelu przeciętnego zamożnego Polaka znajduje się natomiast zdecydowanie mniej akcji czy jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Na Zachodzie jest to średnio aż 65 proc., podczas gdy w Polsce tylko 35 procent.

Prezes DM W Investments podkreśla, że główny filar majątku zamożnych Polaków wciąż stanowią udziały w posiadanych przez nich firmach.

– Szanse dla rozwoju rynku może stanowić zmiana pokoleniowa, która powoli zaczyna mieć miejsce w polskim biznesie. Starsi właściciele przedsiębiorstw bądź ich potomkowie będą w wielu przypadkach chcieli sprzedać swój majątek i otrzymać wolną gotówkę. Te osoby będą szukały sposobów na jej ulokowanie. Może być to czynnik stymulujący rynek w najbliższym czasie – podsumowuje.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Najpewniejszą inwestycją są twarde aktywa. Przy inwestycjach w akcje trzeba zachować ostrożność

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kerdes
JARTOM, hale magazynowe - to na nich robi się teraz najlepsze interesy i to one dają zdecydowanie największy potencjał. Ludzie nie chcą ryzykownych inwestycji, po prostu boją się ich, a na dobrą sprawę - jak najbardziej można ich zrozumieć.
odpowiedź