SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Pieniądze najpopularniejszym prezentem na Pierwszą Komunią Świętą (infografika)

W tym roku na wydatki związane z Pierwszą Komunią Świętą przeznaczymy średnio 1152 zł, czyli o 45 zł więcej niż rok temu. W prezencie dzieci otrzymają głównie pieniądze lub sprzęt elektroniczny (najczęściej laptop lub telefon komórkowy). Koszty związane z komunią 60 proc. uczestników uroczystości pokryje z oszczędności - wynika z badania Danae.

Article

W tym roku wydatki związane z komunią, w tym koszty przyjęcia, stroju, wizyty u fryzjera i prezentów, wyniosą ok. 1150 zł. Dla porównania, w 2018 r. ankietowani deklarowali wydatki na poziomie 1107 zł.

Upominkiem cieszącym się niezmiennie największą popularnością są pieniądze. Taki prezent zamierza wręczyć 57 proc. Polaków. Stosunkowo częstym podarkiem będzie też sprzęt elektroniczny - laptopy sprezentuje 37 proc. badanych, a smartfony 36 proc. W tym roku widać spadek zainteresowania rowerami. Taki prezent wręczy 29 proc. respondentów, podczas gdy w zeszłym roku taką deklarację złożyło 37 proc. Natomiast popularne kiedyś upominki coraz częściej znikają z listy prezentów. W tym roku pamiątkowy łańcuszek podaruje 14 proc. badanych, zegarek 9 proc., natomiast książkę zaledwie 2 proc.

Zmiany dotyczą też miejsca organizacji przyjęcia komunijnego. W dużej mierze rodzice kierują się wygodą i zapraszają gości do lokali. I jest to stały trend. Na pytanie dotyczące kilku ostatnich lat, 28 proc. respondentów wskazało, że przyjęcia komunijne, w których uczestniczyli, odbywały się w restauracjach lub hotelach. Blisko co piąty badany (19 proc.) odpowiedział, że było organizowane w domu, i również co piąty (20 proc.) stwierdził, że proporcje te rozkładały się mniej więcej pół na pół – czasem przyjęcia, w których uczestniczyli odbywały się w restauracjach i hotelach, a czasem w domach.

Blisko 60 proc. uczestników badania zadeklarowało, że pokryje koszty komunijnych uroczystości z oszczędności. Z kolei 44 proc. sfinansuje te wydatki z bieżących dochodów. Po pożyczkę z przeznaczeniem na komunijne wydatki Polacy sięgają rzadko, ale są osoby, które dzięki pożyczkom mogą spiąć budżet. W 2019 r. niewielki odsetek respondentów (3 proc.) pożyczy pieniądze na ten cel od rodziny i znajomych, a 4 proc. sięgnie po pożyczkę z banku lub z firmy pożyczkowej.

Badanie zostało zrealizowane przez firmę Danae na zlecenie Provident Polska w dniach 5-10 kwietnia 2019 r., na ogólnopolskiej próbie n=961 Polaków w wieku 15+.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pieniądze najpopularniejszym prezentem na Pierwszą Komunią Świętą (infografika)

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
wili
Według mnie to nie kasa, a elektronika. My to kierunek media expert i coś wybierzemy.
odpowiedź
User
dolar
Według mnie to nie kasa, a elektronika. My to kierunek media expert i coś wybierzemy.
Tez mi się tak wydaje. Pieniądze to się daje na ślub.
odpowiedź
User
Kamil
Według mnie to nie kasa, a elektronika. My to kierunek media expert i coś wybierzemy.
Zgadzam się i grę kupuję na ps dla małolata, ale jeszcze nie wybadałem co chce.
odpowiedź