SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Biedronka najpopularniejszym dyskontem na codzienne zakupy

47 proc. klientów jako główne miejsce zakupów produktów szybkorotujących wskazuje Biedronkę. Portugalska sieć ma także najwięcej regularnych klientów - trzy czwarte nabywców znających ten sklep, odwiedza go przynajmniej raz na 2-3 tygodnie - wynika z badania GfK.

fot. materiały prasowe Article

Sieć Biedronka dominuje niezmiennie jako główne miejsce zakupów produktów FMCG - w ubiegłym roku do 47 proc. wzrósł wskaźnik nabywców, którzy traktują ją w ten sposób (wobec 45 proc. w 2016 i 44 proc. w 2015). 7 proc. nabywców wskazuje Kaufland jako miejsce, gdzie wydają najwięcej pieniędzy na artykuły spożywcze i chemiczno-kosmetyczne. Kolejne cztery sieci - Auchan, Lidl, Carrefour oraz Tesco - notują wskaźniki oscylujące wokół 5-6 proc. Największe wzrosty odnotowały Auchan i Carrefour.

Biorąc pod uwagę wskaźnik konwersji, najwięcej regularnych klientów ma Biedronka. Trzy czwarte nabywców deklarujących znajomość tej sieci odwiedza ją przynajmniej raz na 2-3 tygodnie. Jest to odmienny wynik niż w przypadku pozostałych sieci, w których nabywcy okazjonalni są grupą przeważającą względem nabywców regularnych. Stosunkowo dobry wynik osiągają jeszcze sieci Lidl i Kaufland, gdzie około 25 proc. nabywców znających te sieci to klienci regularni.

W przypadku większości sieci, odsetek klientów okazjonalnych (robiących zakupy raz w miesiącu lub rzadziej) przewyższa odsetek klientów regularnych, co sugeruje, iż polscy nabywcy nie ograniczają się do wyboru jednego lub dwóch sklepów, dokonując zakupów w różnych sieciach detalicznych.

Z badania wynika, że 74 proc. wydatków na zakupy dóbr FMCG przypada na zakupy w dni robocze, a 26 proc. na zakupy weekendowe. Wybierając sklep będący głównym miejscem zakupów, nabywcy kierują się przede wszystkim korzystnymi cenami produktów (51 proc. wskazań), jak również cenami konkretnych artykułów (35 proc.). Istotne jest także przyzwyczajenie (33 proc.) oraz obniżki cen, rabaty i zniżki (33 proc.).

- Bliskość sklepu, przyzwyczajenie, miła obsługa, a także wysoka jakość produktów to mocne strony małych sklepów spożywczych. Natomiast dyskonty przyciągają nabywców korzystnymi cenami i obniżkami, a supermarkety i hipermarkety, bardziej niż inne formaty sklepów, wybierane są na główne miejsce zakupów ze względu na szeroki asortyment - komentuje Renata Twardowska, ekspert GfK w dziale consumer panel & shopper.

Klienci czerpią informacje o promocjach głównie z gazetek i ulotek promocyjnych (55 proc.), reklam w telewizji (23 proc.) oraz od sąsiadów i znajomych (20 proc.), chociaż dwie ostatnie pozycje od 2015 roku stale tracą na znaczeniu. Spośród mniej popularnych źródeł informacji, wzrost wskazań odnotowano w przypadku newsletterów wysyłanych pocztą elektroniczną (16 proc. w 2017 wobec 15 proc. w 2016) oraz aplikacji na telefon (3 proc. w 2017 wobec 1 proc. w 2016).

Badanie GfK Shopping Monitor 2018 zostało przeprowadzone w listopadzie 2017 roku metodą wywiadów face-to-face CAPI na próbie osób odpowiedzialnych za zakupy produktów FMCG do gospodarstwa domowego.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Biedronka najpopularniejszym dyskontem na codzienne zakupy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sklepowicz
Biedronki są wszędzie. Ma też najlepsze ceny. Więc nie dziwię się że tak dużo osób chodzi do biedronki.
11 12
odpowiedź