SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Największe gafy PR 2005 w Ameryce

Amerykańska agencja public relations - San Francisco's Fineman PR, ogłosiła ranking największych wpadek PR w 2005 r.

Pod lupę wzięła wypowiedzi i zachowanie czołowych gwiazd amerykańskiego showbiznesu: aktorów, piosenkarzy i prezenterów TV.

Lista zwycięzców:

1. CRUISE, BEZ GŁOWY

Press tour Toma Cruise'a związany z filmem "Wojna Światów" zakończył się totalną klapą podczas telewizyjnego show "Today", gdy Cruise wdał się w dyskusję na temat scientologii zakończoną kłótnią z gospodarzem programu Mattem Lauer. Wśród innych wpadek Cruise'a w ub. roku odnotowano także skakanie przez sofę w programie Ophry Winfrey, by okazać sympatię do aktorki Katie Holmes, wyśmiane później przez Boston Globe i PR
Week.

2. DYPLOMACJA PATA ROBERTSON'A

Stosunki Wuja Sama z bogatą w ropę Wenezuelą uległy pogorszeniu po wypowiedzi kaznodziei telewizyjnego Pata Robertson'a, który sugerował "załatwienie" wenezuelskiego prezydenta Hugo Chavez'a przez Amerykanów. Spowodowało to liczne komentarze w światowej prasie i przekonanie u Chavez'a, że prezydent Bush faktycznie po niego przyjedzie.

3. NIECHCIANA PIECHOTA MORSKA

Amerykańskie związki zawodowe mają dość kłopotów bez robienia sobie wroga z piechoty morskiej. Tymczasem Ron Gettelfinger, prezydent związku pracowników branży samochodowej, zakazał rezerwistom Marines parkowania na wspólnym placu, jeśli przyjeżdzają tam zagranicznymi samochodami lub mają na zderzakach pro-bushowskie naklejki. Żołnierze parkowali tam od lat, ponieważ trenowali w pobliskiej sali.

4. ORGANIZACJA SPOŁECZNA SAMA POTRZEBUJE POMOCY

Benefit Management Administrators Inc., firma zajmująca się organizacją pomocy społecznej w Michigan, pokazała, że sama źle traktuje swoich pracowników. Firma zwolniła z pracy Suzette Boler po tym, jak zbyt długo żegnała się z mężem odjeżdzającym na wojnę w Iraku. Wywołało to falę oburzenia lokalnej społeczności zmuszając firmę do zamknięcia i wyłączenia telefonów.

5. LETNIA BURZA NA HARVARDZIE

Szerzenie na forum publicznym informacji, że kobiety są z natury gorsze z matematyki i nauk ścisłych to nie to, czego byśmy się spodziewali po Uniwersytecie Harvarda. Zrobił to jednak prezydent Harvarda, Larry Summers, który powiedział, że nieliczne dokonania kobiet na tych polach mają swoje źródło w różnicach płci. Larry Summers został odwołany ze swojej funkcji.

6. CO MOŻNA KUPIĆ ZA PIENIĄDZE

Firma PR zajmująca się kontaktami z mediami w imieniu amerykańskich żołnierzy rezydujących w Iraku płaciła gazetom irackim za publikowanie pozytywnych informacji o wojnie i polerowanie wizerunku koalicji odbudowującej zniszczony kraj. Artykuły, pisane rzekomo przez niezależnego dziennikarza, były dostarczane wprost przez amerykańskie oddziały w Bagdadzie.

7. SEX SPOD LADY

Firma Rockstar Games, producent bestsellerowej gry video "Grand Theft Auto, San Andreas" nie zadowoliła się sukcesem rynkowym i dołączyła do gry ukryte sceny soft-porno, które wywołały polityczną burzę i spowodowały nowe ograniczenia na producentów gier. Gra została wycofana z niektórych sieci handlowych.

8. MERCK W BÓLU

Ukrywanie ryzyka związanego z zażywaniem środka przeciwbólowego Vioxx firmy Merck mogło właścicieli tej ostatniej narazić na atak serca i 18-miliardowe procesy. Firma publicznie zapierała się zagrożenia nawet wtedy, gdy badania w 2000r. wykazały, że osoby zażywające Vioxx są 5 razy bardziej podatne na atak serca od stosujących inne lekarstwa. Kolejne badanie przelało czarę i sprowadziło na firmę tysiące procesów sądowych.

9. PORADNIK DLA TERRORYSTÓW

Lawrence M. Wein i Yifan Liu z Uniwersytetu Stanford napisali artykuł, w którym pokazują, jak terroryści mogliby otruć tysiące ludzi uwalniając toksyny do mleka. Amerykańska Akademia Nauk opublikowała artykuł pomimo sprzeciwów Ministerstwa Zdrowia. Prezydent Akademii argumentował, że wiadomości zawarte w atykule są już i tak dostępne w Internecie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Największe gafy PR 2005 w Ameryce

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl