SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nareszcie duże ożywienie na rynku kredytów

Banki wreszcie mają ręce pełne roboty. Wartość kredytów firm wzrosła o ponad 3 mld zł, a gospodarstw domowych o około 5 mld zł – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego o podaży pieniądza w maju.

Nareszcie duże ożywienie na rynku kredytów

W firmach ożywienie, przedsiębiorcy kolejny miesiąc nie żałują sobie pożyczek. Wartość ich kredytów wzrosła w maju o 3,06 mld zł, a od początku roku już o kwotę 12,6 mld zł, do 232,1 mld zł. Dynamika przyrostu zadłużenia firm w skali roku wyniosła w maju 5,9 proc. Nie jest to tak świetny wynik jak kwietniowy, ale i tak imponujący. Przedsiębiorcy pokazali też w maju, że wciąż mogą zwiększać depozyty. Pula oszczędności zwiększyła się o 5,6 mld zł, do 175,3 mld zł, dynamika rok do roku sięgnęła 8,2 proc.

Polacy tradycyjnie lubią robić wiosenne porządki i nie żałują na nie pieniędzy szczególnie, gdy nie wisi nad nimi gradowa chmura różnego rodzaju obaw. Jak widać, po tym jak w maju stopniały depozyty i urosły kredyty, rodacy patrzą w przyszłość z optymizmem. Wartość oszczędności gospodarstw domowych skurczyła się w minionym miesiącu o 1,8 mld zł, do 432,6 mld zł.

Spektakularnie zwiększyła się natomiast pula kredytów. Jak podaje NBP ich wartość wzrosła o prawie 12,9 mld zł, jednak około 7,8 mld zł z tej kwoty te efekt wzrostu kursu franka, który z końca kwietnia, gdy kosztował 3,0533 zł, doszedł na koniec maja do 3,2254 zł (średni kurs NBP). A w szwajcarskiej walucie gospodarstwa domowe miały na koniec kwietnia ok. 142 mld zł kredytów. Po odliczeniu perturbacji walutowych pozostaje przyrost ponad 5 mld zł co również jest wartością robiącą wrażenie.

Wiele wskazuje na to, że do takiego stanu rzeczy po raz pierwszy od wielu miesięcy mógł się przyczynić także wzrost wartości kredytów konsumpcyjnych, a nie wyłącznie kredyty na nieruchomości. Na koniec maja wszystkie należności gospodarstw domowych sięgały niemal 496 mld zł. Jednak gdy spojrzeć na roczną dynamikę przyrostu kredytów to widać lekki spadek w porównaniu z ostatnim kwartałem zeszłego roku i pierwszym 2011 zamiast 14-13 proc. bliżej obecnie rynkowi do 12 proc.

Halina Kochalska, Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nareszcie duże ożywienie na rynku kredytów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl