SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

NASK: zarejestrowano 2 mln domen .pl

Właśnie zarejestrowano dwumilionowy adres internetowy z końcówką .pl. Drugi milion takich domen założono w ciągu niecałych 3 lat.

NASK: zarejestrowano 2 mln domen .pl

Przekroczenie pierwszego miliona zarejestrowanych domen internetowych zajęło Polsce 17 lat. Natomiast wzrost tej liczby o kolejny milion nastąpił w niecałe 3 lata. Dwa miliony domen z polską końcówką skupione są w rękach ok. 720 tys. abonentów.Polska wciąż zajmuje piątą pozycję wśród krajów europejskich obsługujących domeny krajowe, w rankingu TLD wyprzedzają nas: Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Włochy.

„Dynamika rozwoju naszego rynku sprzyja umacnianiu pozycji Polski wśród innych państw europejskich. Domena .pl istnieje od 1990 roku, przez pierwsze 10 lat udało się zarejestrować około 100 tysięcy adresów. Milion rejestracji osiągnięto po 17 latach, a przez kolejne trzydzieści dwa miesiące udało się ten wynik podwoić” - mówi Artur Piechocki, kierownik działu domen w NASK.

Domena .pl została ustanowiona w 1990 roku, a pierwsze adresy z tą końcówką pojawiły się rok później. Pierwszy milion polskich domen zarejestrowano do maja 2008 roku. Wśród obecnych 2 mln rodzimych adresów internetowych zdecydowanie najwięcej (1,35 mln) kończy się po prostu na .pl. Adresów z końcówką .com.pl zarejestrowano do tej pory ok. 330 tys., a tych z końcówką .waw.pl – 47,6 tys.

NASK pełni rolę krajowego rejestru nazw internetowych z końcówką ".pl". Jest także operatorem sieci transmisji danych i oferuje rozwiązania teleinformatyczne dla biznesu, administracji i nauki. Od 1 października 2010 r. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - która powstała w 1991 r. jako jednostka rozwojowo-badawcza - funkcjonuje jako instytut badawczy.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: NASK: zarejestrowano 2 mln domen .pl

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl