SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W sierpniu nastroje społeczne w dół

W sierpniu br. nastroje społeczne Polaków nieco się obniżyły względem maja, ale nadal ich poziom jest wysoki - pokazuje najnowszy Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos.

fot. Shutterstock.comArticle

W sierpniu br. wskaźnik oczekiwań spadł o 3,86 pkt., klimatu gospodarczego o 3,77 pkt., a wskaźnik bieżący spadł o 2,23 pkt. Pozostałe wskaźniki także nieznacznie się obniżyły - optymizm konsumentów o 1,83 pkt., a skłonność do zakupów o 0,54 pkt.

Polacy postrzegają sytuację materialną własnych gospodarstw domowych i całego kraju jako w miarę stabilną, bez wyraźnych zagrożeń. Wydarzenia polityczno-społeczne mają tu mały wpływ. Być może niewielki spadek (niecałe 2 punkty) wartości WOK wynika z pewnego niepokoju społeczno-medialnego wokół reformy Sądu Najwyższego i krytycznych wobec rządu zachowań części środowiska SN. Ta doza niepewności wobec przyszłości związanej z wzmiankowanym konfliktem rzutuje na zmniejszenie wartości wskaźników – oczekiwań i klimatu gospodarczego (o ok. 3 punkty) - czytamy w raporcie Ipsos.

Pozytywny wpływ na nastroje społeczne ma wygaszenie konfliktu wobec nowelizacji ustawy o IPN między Izraelem i Polską, a także okres wakacji.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów Ipsos może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Ostatni pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 10 – 14 sierpnia 2018 roku na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1000 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

 

Dołącz do dyskusji: W sierpniu nastroje społeczne w dół

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl