SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nawet o 1 mln wzrośnie liczba aktywnych klientów e-bankingu w 2011 r.

Związek Banków Polskich (ZBP) prognozuje, że liczba aktywnych użytkowników bankowości internetowej wzrośnie w tym roku maksymalnie o 1 mln, poinformował dyrektor ZBP Remigiusz Kaszubski.

Nawet o 1 mln wzrośnie liczba aktywnych klientów e-bankingu w 2011 r.

Na koniec ub. roku z bankowości internetowej aktywnie korzystało 10,1 mln klientów, tj. o 1,8 mln więcej, niż rok wcześniej.

"Zakładamy, że liczba aktywnych rachunków internetowych klientów indywidualnych i małych i średnich firm łącznie wzrośnie do 1 mln w tym roku. To jest szacunek ostrożny.  Ubiegły rok był pod tym względem wyjątkowy i wydaje się, że trudno będzie powtórzyć ten wynik" - powiedział Kaszubki podczas konferencji prasowej.

W 2010 roku w Polsce przybyło ponad 1,8 mln aktywnych rachunków bankowości internetowej, a ich liczba sięgnęła 10,1 mln na koniec 2010 r., z czego 9,15 mln stanowili klienci indywidualni (wzrost o 23% r/r), a 1,02 mln przedsiębiorcy (wzrost o 10,9% r/r).

Aktywny klient, to osoba, która dokonuje co najmniej 4 transakcje przez internet miesięcznie.

Liczba klientów, którzy mają dostęp do bankowości internetowej wyniosła ponad 16,2 mln osób, co oznacza wzrost o 21,5% w skali roku.

Liczna wyemitowanych kart kredytowych spadła o 18% w skali roku do 8,9 mln na koniec 2010 r. Wartość transakcji realizowanych tymi kartami wzrosła natomiast 4,7% r/r do 7 596 mln zł, zaś średnia wartość transakcji zwiększyła się o 1,4% w skali roku do 151 zł na koniec 2010 r.

"Banki zdecydowały się na ograniczanie liczby wydawanych kart kredytowych. Badanie zdolności kredytowej jest mocno zaawansowane, a kryteria przyznawania zaostrzone. Ponadto wiele banków zamknęło rachunki kart ze względu na brak aktywności po stronie użytkowników. To spowodowało spadek liczby wydanych kart w ubiegłym roku. W skali roku z banków ubyło aż 2 mln tych kart" - powiedział Kaszubski.

Dodał, że jednocześnie w szybkim tempie rośnie obrót bezgotówkowy i wykorzystanie kart płatniczych oraz spadek wartości pojedynczej transakcji, co ma związek ze wzrostem popularności kart zbliżeniowych.

Wartość transakcji gotówkowych i bezgotówkowych dokonywanych kartami debetowymi zwiększyła się o 9% w skali roku do 84 544 mln zł. Spadła natomiast (o 3,5% r/r) średnia wartość pojedynczej transakcji, która wynosiła 239 zł na koniec 2010 r.

Liczba kart debetowych wyniosła 22,8 mln na koniec 2010 r. wobec 22,0 mln rok wcześniej.

Liczba bankomatów wzrosła do 16 902 na koniec 2010 r., tj. o 6,4% w skali roku. Liczba transakcji bankomatowych zwiększyła się o 1,8% r/r do 170 mln, a ich wartość wzrosła o 4,8% r/r do 66 mln zł, przy średniej wartości pojedynczej transakcji  na poziomie 388 zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nawet o 1 mln wzrośnie liczba aktywnych klientów e-bankingu w 2011 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl