SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rządowy program „Dekoder Plus”? „To wsparcie dla TVP”

Rząd pracuje nad projektem ustawy, który pozwoli sfinansować zakup tunerów do naziemnej telewizji cyfrowej w związku ze zmianą standardu na DVB-T2/HEVC. Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych w rozmowie z Wirtualnemedia.pl twierdzi, że to pomoc dla TVP.

Jacek Kurski, fot. AKPAArticle

W II połowie 2022 roku dojdzie do wyłączenia nadajników w standardzie DVB-T i przejścia na DVB-T2/HEVC. Z badań Krajowego Instytutu Mediów wynika, że ponad 2 mln gospodarstw domowych może stracić dostęp do telewizji naziemnej, jeśli ich mieszkańcy nie wymienią telewizora lub nie zakupią dekodera kompatybilnego z nowym standardem. Wyłączenie emisji w DVB-T rozpocznie się pod koniec marca, a skończy pod koniec czerwca.

Rząd zapłaci za dekodery

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Jeśli wejdzie on w życie, rząd sfinansuje dekodery kompatybilne z DVB-T2/HEVC.

- Zmiana rozdysponowania częstotliwości to duże wpływy do budżetu państwa - na poziomie 1 242 mln - 1 624 mln zł. Część z tych środków chcemy przekazać na wsparcie gospodarstw domowych - stwierdził minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Premiera. - Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je - w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera - dodał Cieszyński.

Zgodnie z założeniami ustawy - świadczenie na zakup dekodera, w ramach gospodarstwa domowego, będzie przysługiwać jednej osobie. Dofinansowaniem objęty będzie zakup dekodera zgodnego z zapisami rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, czyli takiego, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie.

KPRM informuje, że wnioskowanie o nowe świadczenie będzie bardzo proste. Do wyboru ma być kilka opcji: elektroniczny formularz, tradycyjny wniosek, możliwości wnioskowania przez pełnomocnika - członka rodziny lub domownika. Po złożeniu wniosku - uprawniona osoba otrzyma dokument potwierdzający przyznanie świadczenia na zakup dekodera. Będzie go mogła zrealizować w jednym ze sklepów RTV, które zgłoszą się do udziału w programie. Dofinansowanie będzie jednorazowe, w wysokości do 100 zł. Świadczenie można będzie uzyskać do końca 2022 roku.

„To wsparcie dla TVP, aby jej widzowie nie utracili dostępu do programów”

- To wsparcie dla Telewizji Polskiej. Wynika to z wniosku złożonego przez prezesa TVP Jacka Kurskiego. Ci, którzy jeszcze nic nie wiedzą o tym, że trzeba kupić taki dekoder, to  przede wszystkim najubożsi, korzystający z naziemnej telewizji cyfrowej i można wnioskować, że znaczna część to są widzowie TVP. To wsparcie dla TVP, aby jej widzowie nie utracili kontaktu z jej programami - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Juliusz Braun, były prezes TVP, obecnie zasiadający w Radzie Mediów Narodowych.

 TVP planowała na początku 2022 roku wprowadzić własny hybrydowy naziemno-internetowy dekoder. Na razie tak się nie stanie. Wszystko przez problem w dostępie do chipów. Nadawca publiczny podejmuje też szereg innych działań, które mają na celu przygotowanie Polaków na zmianę. Planuje m.in. list do parafii dotyczący DVB-T2/HEVC. Na MUX-3 naziemnej telewizji cyfrowej ruszył też kanał Sprawdzam TV. Odbiorcy, którzy zobaczą animację i usłyszą głos lektora mają pewność, że ich sprzęt obsługuje kodek HEVC, który będzie obowiązywał po zmianie standardu.

Część internautów żartuje, że mamy do czynienia z programem „Dekoder Plus”, podobnym do „Rodzina 500 Plus” czy „Emerytura Plus”. -  To kolejny program „Plus”, aby uspokoić tych, którzy muszą wydać jakieś pieniądze ekstra i poprawić ich humor. Gdyby wprowadzić jakieś kryterium dochodowe, to koszt jakiejś operacji byłby większy niż wartość tego sprzętu. Każda operacja masowego rozdawania pieniędzy budzi wątpliwości, ale jeśli już rozdawać te pieniądze, stosunkowo nieduże, to taniej wychodzi dać wszystkim niż rozliczać to szczegółowo - ocenia Braun.

Dla kogo dofinansowanie dekodera?

Na razie nie wiadomo czy rząd w przypadku dofinansowania dekoderów zastosuje jakieś kryterium dochodowe. Można sobie wyobrazić, że część osób z dostępem do telewizji kablowej lub satelitarnej (ich zmiana standardu nie obowiązuje) kupi sprzęt, aby sprzedać go później na przykład na internetowej platformie aukcyjnej.

- Według danych, na które powołuje się Kurski to jest ponad 2 mln gospodarstw domowych, które tego potrzebują. Dwa miliony razy 100 zł to 200 mln zł. Pytanie na jakiej podstawie będzie można to 100 zł otrzymać, kto ma to wypłacać, bo to narzucenie na jakąś instytucję obowiązku wypłacenia i rozliczenia wypłat dla ponad 2 mln ludzi. Ciekawe jaki będzie końcowy koszt tej operacji i czy rynek jest przygotowany, żeby tyle dekoderów dostarczyć - twierdzi Braun.

Zobacz także: TVP pracuje nad dekoderem łączącym HbbTV i standard DVB-T2. „Przyszłością w najbliższych 10 latach jest telewizja naziemna”

Braun: Nowe telewizory ze zniżką

Członek RMN proponuje, żeby wsparcie na zakup sprzętu rozszerzyć o zniżkę na telewizory. -  Jeżeli ktoś chciałby zamiast dekodera kupić telewizor, to trudno, żeby mu dofinansowywano telewizor, ale może te 100 zł powinien dostać. Z punktu widzenia nowoczesności w gospodarstwie domowym nieracjonalnym jest wspieranie technologicznie najsłabszego rozwiązania. Jeśli już wspierać to każdego. Tego, kto chce kupić dekoder, bo go nie stać na więcej i tego, kto chce zmienić telewizor, bo ma bardzo stary. Na przykład oferują zniżkę na telewizor o 100 zł, żeby ta sama kwota mogła trafić także do tych, którzy chcą kupić telewizor. Pytanie czy finansowanie telewizora lub dekodera to pierwsza potrzeba. Jacek Kurski powie, że to jest pierwsza potrzeba - przekonuje Braun.

Zobacz także: Rząd kupi Polakom odbiorniki DAB+? „To de facto dotacja dla Polskiego Radia”

Start DVB-T2/HEVC wiosną 2022 roku

Standard emisji naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC zostanie zmieniony w całej Polsce w drugim kwartale przyszłego roku. Wprowadzone zostanie kodowanie obrazu zgodnie ze standardem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2).

Nowy standard zostanie wprowadzony etapami w poszczególnych województwach:
-  od 28 marca 2022 r. - województwa dolnośląskie i lubuskie.
- od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
- od 23 maja 2022 r. - województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
- od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.

Zmiana dotyczy 13 mln gospodarstw domowych, które korzystają z naziemnej telewizji. Takie osoby powinny sprawdzić, czy ich telewizor lub tuner pozwala na odbiór DVB-T2/HEVC.

Jeśli tak nie jest, to będą musiały wymienić telewizor lub kupić nowy tuner. Jego koszt nie przekracza zwykle 100 zł. Za kilkaset złotych są dostępne bardziej zaawansowane urządzenia, wyposażone dodatkowo w system operacyjny Android TV.

Opóźniony dekoder TVP

Telewizja Polska planowała na początku 2022 roku zaoferować własny dekoder internetowo-naziemny. Dzisiaj już wiadomo, że projekt się opóźni. Dekoder „nie wydarzy się w tym czasie, w którym miał się wydarzyć”.

Głównym problemem jest dostępność chipów. Najwięksi producenci sprzętu te chipy mają, więc telewizory są dostępne na rynku. Nie jesteśmy w stanie tego w tym czasie "dowieźć biznesowo". Ten ciężar spada na dostawców odbiorników telewizyjnych - zwrócił uwagę dyrektor biura dystrybucji TVP.

Zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2/HEVC pozwoli na poprawę jakości nadawanych kanałów. Jak informowaliśmy niedawno Telewizja Polska planuje emisję wszystkich stacji w jakości HD. W 4K będzie dostępny reaktywowany kanał TVP 4K.

- Strategicznym celem Spółki jest udostępnienie widzom sygnału wszystkich swoich programów, co najmniej w wysokiej rozdzielczości (HD).  Już dziś, jako jedyny nadawca w naziemnej telewizji cyfrowej, Telewizja Polska udostępnia swój program w jakości HD na 5 antenach:  TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Sport oraz TVP Kultura. Docelowo, po zmianie standardu nadawania, zaplanowanego w połowie przyszłego roku, o ile pozwoli na to liczba przyznanych TVP miejsc na multipleksach, planujemy aby cała dostępna tam oferta programowa była w jakości co najmniej HD, mając również w planach emisję programu o najwyższej dostępnej powszechnie jakości Ultra HD - 4K - przekazało portalowi Wirtualnemedia.pl centrum informacji TVP.

Publiczny nadawca planuje też uruchomienie naziemno-internetowej platformy cyfrowej z kanałem 4K.

Dołącz do dyskusji: Rządowy program „Dekoder Plus”? „To wsparcie dla TVP”

55 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jk
Rząd daje…? Te 200 mln PLN to jest kolejny har.acz ściągany z podatników, aby pośrednio zrobić dobrze partyjnej sz.czujni o nazwie TVP. Oprócz zwyczajowych, bezpośrednich 2 miliardów PLN, oczywiście.
odpowiedź
User
Lolik
Znowu PiS w strachu więc znowu rozdaje pieniądze - kampania informacyjna leży. Fatalna merytorycznie i bardzo spóźniona. Utrata widzów = utrata elektoratu
odpowiedź
User
pol
Braun opowiada głupoty
odpowiedź