SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

NBP: RPP utrzymała stopy proc. bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała w grudniu stopy procentowe na niezmienionym poziomie, uznając, że w średnim okresie prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego (2,5% r/r) jest nadal wyższe niż prawdopodobieństwo, że inflacja będzie niższa od celu i zapowiadając jednocześnie, że pełniejszą ocenę perspektyw CPI przedstawi po napłynięciu nowych danych makroekonomicznych.

Wynika z komunikatu opublikowanego przez Narodowy Bank Polski (NBP) po zakończonym w środę posiedzeniu RPP.

"W ocenie Rady, w średnim okresie prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego jest nadal wyższe niż prawdopodobieństwo, że inflacja będzie niższa od celu. Pełniejsza ocena perspektyw inflacji będzie możliwa po analizie danych napływających w nadchodzącym okresie. Rada będzie dążyć do tego, aby w średnim okresie inflacja obniżyła się do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym" - głosi komunikat.

W listopadzie roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w Polsce było nieco wyższe od oczekiwań i wyniosło 3,6%, pozostając powyżej celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5% i przekraczając górną granicę odchyleń od celu, która określona jest na poziomie 3,5%, przypomina Rada.

"Podobnie jak w wielu innych krajach, do znacznego zwiększenia inflacji przyczynił się w dużym stopniu silny wzrost cen żywności i paliw. Rada podtrzymuje ocenę, że w najbliższych miesiącach inflacja utrzyma się powyżej poziomu przewidywanego w październikowej projekcji" - czytamy dalej.

Październikowa projekcja inflacyjna zmieniła się na niekorzyść w stosunku do projekcji lipcowej w perspektywie do końca 2009 roku, natomiast w perspektywie do końca 2007 roku ścieżkę CPI obniżono - na koniec roku inflacja może wynieść, według dokumentu, poniżej 2,5-proc. celu. Przy założeniu niezmienionych stóp procentowych z 50-procentowym prawdopodobieństwem inflacja utrzyma się w przedziale 2,2-2,3% w 2007 r. (wobec 2,2-2,5% w projekcji lipcowej), 2,2-3,5% w 2008 r. (wobec 2,1-3,8%) oraz 2,5-4,6% w 2009 r (wobec 2,1-4,3%).

RPP podkreśla też, że najnowsze informacje o sytuacji na rynku pracy wskazują na utrzymywanie się wysokiej dynamiki wynagrodzeń oraz niekorzystnej relacji między wzrostem wynagrodzeń i wydajności pracy.

"Prawdopodobne jest dalsze narastanie presji płacowej i w konsekwencji presji inflacyjnej. Ryzyko utrzymania się podwyższonej inflacji zwiększa też obejmujący gospodarkę światową i oddziałujący na polski rynek proces wzrostu cen żywności oraz wyższe od założonych w projekcji ceny ropy naftowej" - głosi komunikat banku centralnego.

Ponadto przekazany do parlamentu projekt budżetu państwa wskazuje na procykliczne oddziaływanie polityki fiskalnej na gospodarkę w przyszłym roku, dodała Rada.

Według RPP, w średnim okresie inflacja może być ograniczana przez utrzymującą się bardzo dobrą sytuację finansową przedsiębiorstw oraz wysoką dynamikę inwestycji, które oddziałują w kierunku wzrostu wydajności. Ograniczaniu inflacji mogą także sprzyjać procesy globalizacji oraz spowolnienie wzrostu w gospodarce światowej.

Czterech z dziesięciu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów oczekiwało podwyżki stóp procentowych podczas grudniowego posiedzenia. Zgodność pozostałych ekonomistów była podbudowana głównie przywiązaniem Rady do tradycji, wedle której RPP nie podnosi stóp procentowych w grudniu. Zdaniem analityków, do kolejnego zacieśnienia polityki pieniężnej dojdzie na pewno w styczniu 2008 roku.

RPP podwyższyła stopy procentowe po 25 pb w kwietniu, czerwcu, sierpniu oraz w listopadzie br. - w sumie do 5,00% w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: NBP: RPP utrzymała stopy proc. bez zmian

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl