SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nestle Waters wspiera technologię recyklingu materiałów PET

Nestlé Waters dołączyło do konsorcjum założonego przez firmy Carbios i L’Oréal, aby wspierać rozwój pierwszej na świecie, enzymatycznej technologii służącej do recyklingu tworzywa PET.

Article

Carbios to firma skoncentrowana wokół nowych, bio-przemysłowych technologii mających na celu przekształcenie cyklu życia tworzyw sztucznych i włókien tekstylnych.

Firma opracowała system rozkładający odpady z tworzyw sztucznych na mniejsze elementy, które można wykorzystać ponownie do produkcji wysokiej jakości tworzywa PET. Powstały w ten sposób materiał ma te same właściwości, co pierwotne tworzywo, oraz może być użyty do produkcji butelek i innych opakowań.

Ta technologia może być stosowana przy wszystkich rodzajach tworzywa PET (przezroczystych, kolorowych, nieprzezroczystych czy wielowarstwowych) oraz z włókien poliestrowych. Rozwiązanie to umożliwia wielokrotny recykling tworzyw sztucznych oraz nie wymaga wysokich temperatur, ciśnienia czy rozpuszczalników.

- Cieszymy się, że mogliśmy dołączyć do konsorcjum oraz wspierać rozwój tej nowej technologii. Działania te są zbieżne z celami Nestlé: pozwolą nam zwiększyć zawartość materiału PET z recyklingu w  naszych butelkach przy równoczesnym zachowaniu ich wysokiej jakości oraz pomogą nam w tworzeniu zrównoważonego świata dla kolejnych pokoleń - podkreśla Massimo Casella, szef działu badań i rozwoju Nestlé Waters.

Wśród firm, które już należą do konsorcjum są - oprócz Nestle Waters - m.in. PepsiCo i Suntory Beverage & Food Europe.

- Wkład naszych partnerów w prowadzone prace przyspieszy z pewnością realizację wspólnych celów oraz pomoże we wdrożeniu na skalę przemysłową tej innowacyjnej technologii recyklingu, którą można zaliczyć do przełomowych jeśli chodzi o rozwiązania stosowane w przetwarzaniu odpadów z tworzyw sztucznych - zaznacza Jean-Claude Lumaret, dyrektor generalny Carbios.

Budowanie przyszłości bez odpadów

Nestlé od kilku lat podejmuje różnorodne inicjatywy i działania na rzecz zmniejszenia odpadów z tworzyw sztucznych. W ubiegłym roku firma uruchomiła Instytut Badań Nad Opakowaniami, którego celem jest praca nad stworzeniem oraz rozwojem funkcjonalnych, bezpiecznych i przyjaznych dla środowiska rozwiązań w zakresie opakowań produktów. Nestlé Waters podjęło zobowiązanie na poziomie globalnym, że do 2030 roku liczba pozyskiwanych zużytych butelek będzie równa liczbie butelek wyprodukowanych oraz że do 2025 roku 35 proc. PET w butelkach będzie pochodziło z recyklingu.

Firma podejmuje też działania promujące nowe, proekologiczne zachowania. Przykładem na polskim rynku jest inicjatywa „Działaj z imPETem!”, prowadzona przez Nestlé Waters i trzech innych wiodących producentów wody i napojów w butelkach PET, realizowana przez Rekopol Organizację Odzysku Opakowań. Po pierwszym roku działania programu, wzrost ilości butelek PET poddawanych recyklingowi wyniósł w systemie Rekopolu blisko 30 proc.. Według szacunków stanowiło to wzrost zbiórki i recyklingu tego surowca w Polsce na poziomie 12-14 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nestle Waters wspiera technologię recyklingu materiałów PET

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl