SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netflix z nową metodą kompresji obrazu. Lepsza jakość w 4K przy mniejszym zużyciu danych

Netflix zaczął stosowanie w swoim serwisie nowego, dynamicznego sposobu kompresowania danych w wypadku treści w standardzie 4K z HDR. W konsekwencji jakość odtwarzanych filmów i seriali ma być wyższa przy niższym wskaźniku bitrate dla użytkowników korzystających z materiałów w standardzie premium. Bitrate i jakość obrazu ma być dynamicznie dostosowywana do charakteru wyświetlanych treści i stopnia ich skomplikowania.

Bitrate to wskaźnik oznaczający ilość danych przesyłanych w sieci w jednostce czasu. Zwykle jest on podawany w megabitach na sekundę i stanowi jeden z istotnych czynników mających wpływ na jakość obrazu transmitowanego w internecie.

W marcu br. w związku z pandemią koronawirusa Netflix obniżył bitrate streamingu o 25 proc. w Europie, co miało ograniczyć ruch w europejskich sieciach internetowych. Z kolei w maju serwis rozpoczął powrót do poprzedniego wskaźnika bitrate.

Mniejszy bitrate, lepsza jakość

Teraz Netflix na swoim blogu poinformował o zastosowaniu nowej metody kompresji obrazu, która pozwala na uzyskanie lepszej jakości obrazu przy niższym wskaźniku bitrate.

Serwis ujawnia, że zmiana dotyczy przede wszystkim użytkowników treści premium, którzy mają możliwość oglądania filmów i seriali w jakości 4K z zastosowaniem HDR.

Dotąd w wypadku takich materiałów Netflix stosował sztywne ustawienia, zgodnie z którymi oferował jakość 4K przy bitrate na poziomie 8, 10, 12 oraz 16 Mb/s. Teraz platforma zaczyna stosować dynamiczny sposób kompresji obrazu, który zmienia się w zależności od stopnia skomplikowania i złożoności oglądanych tytułów.

Czytaj także: Twórcy serialu "Gra o tron" pracują dla Netfliksa. Na początek "Wspomnienie o przeszłości Ziemi"

W swoim wpisie Netflix podaje na przykładach sposób działania nowego rozwiązania. Z wykresów wynika, że w kilku rodzajach treści (filmie lub serialu typu thriller, sitcomie oraz filmie animowanym) udaje się osiągnąć wyższą jakość obrazu w wybranych rozdzielczościach przy jednoczesnym znaczącym obniżeniu wartości bitrate i ilości pobieranych danych z internetu. Szczególnie korzystne wyniki występują w wypadku mniej dynamicznych skomplikowanych obrazach, takich jak serial sitcom czy animacja.

Thriller

Sitcom

Film animowany

Netflix opublikował także inne przykłady mające świadczyć o zaletach nowego sposobu dynamicznej kompresji danych. Serwis zapowiada, że zapowiedziane rozwiązanie dotyczące jakości obrazu przy niższym bitrate będzie stopniowo wprowadzane dla użytkowników oferty premium na kolejnych rynkach. Na razie nie wiadomo w jakim stopniu i kiedy metoda zostanie zastosowana także w Polsce.

Jednak niektórzy użytkownicy alarmowali na platformie Reddit o przypadkach znacznego obniżenia jakości obrazu w standardzie 4K po zastosowaniu nowej metody kompresji.

W drugim kwartale br. Netflix osiągnął wzrost przychodów o 24,9 proc. do 6,15 mld dolarów oraz 720 mln dolarów zysku netto. Liczba jego subskrybentów zwiększyła się o 10,09 mln do 192,95 mln. Prognozuje, że trzecim kwartale zyska tylko 2,5 mln subskrybentów. Na stanowisko CEO został powołany Ted Sarandos, będzie je dzielił z Reedem Hastingsem.

Czytaj także: Netflix z darmową ofertą. Na liście „Zabójczy rejs”, „Dwóch papieży” i pojedyncze odcinki seriali

 

Dołącz do dyskusji: Netflix z nową metodą kompresji obrazu. Lepsza jakość w 4K przy mniejszym zużyciu danych

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
m
nie daj sie.sz pi eg ow ac(na w m wi e le sl ow z op in i je st za ka za ne) st os uj do pr ze gl ad an ia do da te k
odpowiedź
User
r
nie daj sie.sz pi eg ow ac(na w m wi e le sl ow z op in i je st za ka za ne) st os uj do pr ze gl ad an ia do da te k bl oc ke r re kl am ad gu ar d
odpowiedź
User
Btv
ni e d aj si e sz pi cl ow ac(na w m wi e le ni ew yg od ny ch sl ow w op in ia ch je st za ka za ne) st os uj do pr ze gl ad an ia do da te k bl ok er re kl am ad gu ar d, kto ry zn aj dz ie sz na ch ro me go og le co.m / we b st or e i ap ps ap pl e co.m (na te le fo nie, mu si sz wc ho dz ic z fi re fo ks, ki wi, y an de ks i sa fa ri br ow se r) wl a cz ta m, w se kc ji tr yb uk ry ty, op cj e pr yw at no sc i a zn ik ni e sz li cz ni k om ja ko un ik al ny uz yt ko wn ik.

ch ro me go og le co.m / we b st or e, do da tek do pr ze gl ad ar ki um at ri ks i wy la cz w n im ws zy st ki e zb ed ne el em en ty wi tr yn a ob ci az e nie pro ce so ra i r am mo c no sie zm ni ej sz y.

wy la cz sa mo st ar tu ja ce wi de o do da tk ie m di sa bl e ht ml 5 au to pl a y.

nie po tr af i sz na wi tr yn a ch po ra dz ić so bi e z ko mu ni ka te m o wy łą cz en ie bl ok ow an ia re kl am?
we jd z na
ddddd.oooo.bbbbb.rrrrrrrr.eeeeee.ppppppp.rrrrrrrrr.ooooooo.gggggg.rrrrrr.aaaaa.mmmmm.yyyyyy.ppppllllll
po po ra dy jak się go po zb yć. wp i sz w wy sz uk iw ar ce do me nę pl us mó j ni ck a tr af i sz

mmmmmm.yyyyyyyyyyyyy-mmmmmm.oooooooo.bbbbbbb.iiiiiiiiiiiiiii.llllllllllllll.eeeeeeeee.pppppppppllllllllllll
wi tr yn a dla pr ep ai do wc ow. ra nk in gi op er at or ow ofe rt na ka rte, pa ki et ow in te rn et ow ych.

dddddddddddddddddd.eeeeeeeeeeeeeeeeee.rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.cccccccccccc.kkkkkkkkkkkkk
odpowiedź