SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netflix z kolejnym rekordem w Polsce. Mocno w górę Prime Video i Canal+ online, Viaplay znów ze spadkiem

W listopadzie Netflixa odwiedziło 13 mln polskich internautów, to kolejny rekord platformy w naszym kraju. Duże wzrosty osiągnęły Prime Video i Canal+ online, natomiast drugi miesiąc z rzędu zmalał zasięg Viaplay.

Article

Według wyników badania Mediapanel opracowanych przez Wirtualnemedia.pl w listopadzie Netflixa, jako stronę www i aplikacje na urządzenia mobilne i smart TV, odwiedziło 13,02 mln polskich internautów, co dało 43,62 proc. zasięgu.

W badaniu Mediapanel jest natomiast mierzona odwiedzalność - jako użytkownik zostaje uznany każdy internauta, który przynajmniej raz w miesiącu odwiedzi określoną witrynę czy aplikację. Netflix tak jak wszystkie platformy w rankingu wyjątkiem CDA, którego właściciel jest notowany na warszawskiej giełdzie, nie ujawniają, ilu mają w Polsce subskrybentów, czyli płacących użytkowników.

Globalnie z Netflixa na koniec września br. korzystało 213, 56 mln subskrybentów, o 4,4 mln więcej niż kwartał wcześniej. W obszarze Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki liczba subskrybentów zwiększyła się z 68,7 do 70,5 mln.

Netflix trzy razy popularniejszy niż WP Pilot i Player

Netflix o prawie trzy długości wyprzedza kolejne z czołowych platform VoD i OTT. Platformy WP.pl z tej kategorii, czyli głównie WP Pilot, zanotowały 4,67 mln użytkowników i 15,66 proc. zasięgu, Player (należący do TVN Grupy Discovery) - 4,1 mln odwiedzających i 13,75 proc. zasięgu, a HBO GO - 3,29 mln użytkowników i 11,01 proc. zasięgu.

Część CDA z VoD i OTT odwiedziło 3,11 mln internautów, co przełożyło się na 10,41 proc. zasięgu. W ramach tej sekcji od lat działa usługa CDA Premium z filmami i serialami, a w sierpniu br. uruchomiono CDA TV ze streamingiem kanałów telewizyjnych.

Spółka CDA z racji obecności na giełdzie regularnie podaje dane o liczbie subskrybentów CDA Premium i CDA TV - na koniec września br. było ich 379 tys., wobec 285 tys. rok wcześniej.

TVP.pl przed platformami Polsatu, Viaplay ze spadkiem

Platformy VoD i OTT działające pod marką TVP, czyli głównie VoD TVP, zanotowały 3,08 mln użytkowników i 10,31 proc. zasięgu.

Wyprzedziły dwie platformy Cyfrowego Polsatu uruchomione na przełomie sierpnia i września w miejsce Ipli: działającą w modelu subskrypcyjnym Polsat Box Go (miała 2,99 mln internautów i 10,01 proc. zasięgu) i oferującą treści bezpłatnie Polsat Go (1,84 mln użytkowników i 6,17 proc. zasięgu).

Uruchomiony wiosną ub.r. Canal+ online odwiedziło 2,38 mln internautów, co dało 7,96 proc. zasięgu. Natomiast należąca do Amazona platforma Prime Video miała 2,16 mln polskich użytkowników i 7,24 proc. zasięgu. Platforma jest oferowana w ramach usługi subskrypcyjnej Prime z dostawami zakupów z Amazona, którą wprowadzono w Polsce w połowie października br.

Kolejny miesiąc poza czołową dziesiątką jest Viaplay uruchomione w Polsce na początku sierpnia br. Platforma, oferująca głównie transmisje sportowe, we wrześniu zanotowała 2,25 mln użytkowników i 7,71 proc. zasięgu, w październiku - 1,66 mln użytkowników i 5,63 proc. zasięgu, a w listopadzie już tylko 1,1 mln internautów i 3,69 proc. zasięgu.

Startowi Viaplay towarzyszyła duża kampania reklamowa, którą z czasem ograniczano. Natomiast w połowie listopada zakończono promocję, w ramach której przez pierwsze 30 dni można było korzystać z platformy za darmo.

Netflix zwiększa przewagę

W porównaniu do października Netflix zyskał 750,9 tys. polskich użytkowników, to 6,1 proc. w górę. Platforma kolejny raz osiągnęła rekordowy wynik w Polsce, we wrześniu br. miała 11,37 mln odwiedzających, a wcześniej w Mediapanelu nie podawano łącznych danych stron www i aplikacji mobilnych.

Netflix od paru lat jest liderem platform VoD i OTT w naszym kraju. Wyprzedzić jako serwis www dał się tylko w lutym br., gdy na Playerze przed premierą w kinach pojawiła się hitowa komedia „Listy do M. 4”. W efekcie Player.pl miał w tamtym miesiącu 6,7 mln użytkowników, a Netflix.com - 6,45 mln.

W listopadzie Netflix zwiększył przewagę nad kolejnymi platformami z zestawienia, które zanotowały niewielkie zmiany odwiedzalności. Na platformach WP.pl z kategorii VoD i OTT liczba odwiedzający zmalała o 14,7 tys. (0,3 proc.), na Playerze zwiększyła się o 115,5 tys. (2,9 proc.), a na HBO GO - o 35,5 tys. (1,1 proc.).

Prime Video i Canal+ online ze wzrostami, w dół platformy Polsatu

Sekcja CDA.pl z usługami VoD i OTT zanotował spadek liczby użytkowników o 156,3 tys. (4,8 proc.). Jeszcze więcej straciły platformy Cyfrowego Polsatu: na Polsat Box Go ubyło 353,3 tys. internautów (10,6 proc.), a na Polsat Go - 646,2 tys. (26 proc.).

Za to platformy TVP zyskały 247,2 tys. internautów (to 8,7 proc. w górę). Canal+ online osiągnął wzrost o 650,1 tys. użytkowników (37,6 proc.), a Prime Video - o 458,8 tys. (27 proc.).

Dołącz do dyskusji: Netflix z kolejnym rekordem w Polsce. Mocno w górę Prime Video i Canal+ online, Viaplay znów ze spadkiem

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Baraw
C+ ma tyle co Amazon Prime i mniej niż CDA. To nie sukces tylko katastrofa.
odpowiedź
User
Viaplay
Bańka pęka?
odpowiedź
User
Jule
Serdeczne gratulacje dla Netflix, kawał dobrej roboty
odpowiedź