SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Duże zwolnienia w Netguru. „Trudna decyzja o reorganizacji”

Firma technologiczna Netguru żegna się z ok. 150 pracownikami i współpracownikami. Tłumaczy to „zmieniającym się otoczeniem biznesowym” i czekającymi ją wyzwaniami.

Informację o zmniejszeniu zatrudnienia Netguru podało, odpowiadając na wpisy na profilu firmy w serwisie Gowork. Portal Wirtualnemedia.pl potwierdził, że to jej oficjalne stanowisko. Spółka zaznaczyła, że redukcje objęły prawie wszystkie działy, a także top management.

- Podjęliśmy trudną decyzję o reorganizacji, która pociągnęła za sobą konieczność rozstania się z ok. 150 pracownikami i kontraktorami. Zadbaliśmy o to, by odchodzącym osobom zapewnić jak najszersze wsparcie, oraz by proces ten był najszybszy i jak najmniej dotkliwy - opisała.

- Zmiany te były konieczne, aby dostosować się do zmieniającego się otoczenia biznesowego i przygotować firmę na nowe wyzwania - wyjaśniła.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Na koniec 2021 roku firma zatrudniała na etacie 318 pracowników, o 95 więcej niż rok wcześniej. Natomiast na koniec ub.r. jej zespół, licząc z osobami współpracującymi na umowach B2B, liczył 900 osób.

Wzrost wpływów i zysku Netguru

Netguru zajmuje się tworzeniem oprogramowania oraz usługami doradczymi z zakresu tworzenia i rozwoju produktów cyfrowych. W 2021 roku wpływy firmy zwiększyły się ze 158,4 do 232,1 mln zł, zdecydowana większość pochodziła z zagranicy: 115,8 mln zł z krajów spoza Unii Europejskiej, 86,8 mln zł z innych państw unijnych, a 29,4 mln zł z Polski. Najważniejszymi rynkami dla spółki są Niemcy (22 proc. sprzedaży) i USA (18,4 proc.).

Koszty operacyjne Netguru poszły w górę ze 128,8 do 195,2 mln zł, z czego wydatki na usługi obce z 90,5 do 141,1 mln zł, a na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze z 30,2 do 43,1 mln zł.

Firma osiągnęła 38,3 mln zł zysku EBITDA i 27 mln zł zysku netto, wobec 33 i 23 mln zł rok wcześniej. W maju ub.r. wypłaciła 10,04 mln zł dywidendy (po 47 proc. jej udziałów mają Wiktor Schmidt i Jakub Filipowski), a resztę przeznaczono na kapitał zapasowy.

Netguru planowało na ub.r. 319 mln zł przychodów i 17 proc. marży operacyjnej. Przed rokiem kupiło mniejszościowy pakiet udziałów amerykańskiej spółki Pilot44 specjalizującej się we wdrażaniu innowacji cyfrowych.

Zwolnienia także w Allegro i OLX

Kilka tygodni temu Grupa Allegro pożegnała się z ok. 50 pracownikami przejętej wiosną ub.r. czeskiej Grupy Mall. - Chcemy jak najefektywniej odpowiadać na potrzeby klientów i dlatego też dostosowujemy nasze struktury do nowych wyzwań - tłumaczył rzecznik Allegro.

Już w drugiej połowie ub.r. firma ograniczyła nowe rekrutacje. - Przez ostatnie 6 miesięcy bardzo zahamowaliśmy wzrost zatrudnienia, spodziewając się trudniejszej sytuacji w najbliższej przyszłości. Już mamy wystarczający poziom zatrudnienia, nie planujemy dużych wzrostów w przyszłym roku - mówił w grudniu Jon Eastick, dyrektor finansowy Allegro.

Z kolei Grupa OLX, wydająca serwisy ogłoszeniowe, na początku br. rozstała się z częścią pracowników polskiego biura, ale nie były to zwolnienia grupowe. Jej właściciel, koncern Naspers, zapowiedział zwolnienie nawet 30 proc. pracowników ze swoim struktur korporacyjnych.

Dołącz do dyskusji: Duże zwolnienia w Netguru. „Trudna decyzja o reorganizacji”

18 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ChatAI
A teraz cała ich praca jest do wykonania dzięki ChatGPT :)
odpowiedź
User
Mario
Wow, zwolnienie prawie połowy składu całej firmy to jest... No ogromne cięcia. Coś złego się wydarzyło?
odpowiedź
User
Krach?
Wow, zwolnienie prawie połowy składu całej firmy to jest... No ogromne cięcia. Coś złego się wydarzyło?
te 300+ nie uwzględnia pewnie osób na B2B, tylko etatowcy
odpowiedź