SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Duże zwolnienia w Netguru. „Trudna decyzja o reorganizacji”

Firma technologiczna Netguru żegna się z ok. 150 pracownikami i współpracownikami. Tłumaczy to „zmieniającym się otoczeniem biznesowym” i czekającymi ją wyzwaniami.

Article

Informację o zmniejszeniu zatrudnienia Netguru podało, odpowiadając na wpisy na profilu firmy w serwisie Gowork. Portal Wirtualnemedia.pl potwierdził, że to jej oficjalne stanowisko. Spółka zaznaczyła, że redukcje objęły prawie wszystkie działy, a także top management.

- Podjęliśmy trudną decyzję o reorganizacji, która pociągnęła za sobą konieczność rozstania się z ok. 150 pracownikami i kontraktorami. Zadbaliśmy o to, by odchodzącym osobom zapewnić jak najszersze wsparcie, oraz by proces ten był najszybszy i jak najmniej dotkliwy - opisała.

- Zmiany te były konieczne, aby dostosować się do zmieniającego się otoczenia biznesowego i przygotować firmę na nowe wyzwania - wyjaśniła.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Na koniec 2021 roku firma zatrudniała na etacie 318 pracowników, o 95 więcej niż rok wcześniej. Natomiast na koniec ub.r. jej zespół, licząc z osobami współpracującymi na umowach B2B, liczył 900 osób.

Wzrost wpływów i zysku Netguru

Netguru zajmuje się tworzeniem oprogramowania oraz usługami doradczymi z zakresu tworzenia i rozwoju produktów cyfrowych. W 2021 roku wpływy firmy zwiększyły się ze 158,4 do 232,1 mln zł, zdecydowana większość pochodziła z zagranicy: 115,8 mln zł z krajów spoza Unii Europejskiej, 86,8 mln zł z innych państw unijnych, a 29,4 mln zł z Polski. Najważniejszymi rynkami dla spółki są Niemcy (22 proc. sprzedaży) i USA (18,4 proc.).

Koszty operacyjne Netguru poszły w górę ze 128,8 do 195,2 mln zł, z czego wydatki na usługi obce z 90,5 do 141,1 mln zł, a na wynagrodzenia i świadczenia pracownicze z 30,2 do 43,1 mln zł.

Firma osiągnęła 38,3 mln zł zysku EBITDA i 27 mln zł zysku netto, wobec 33 i 23 mln zł rok wcześniej. W maju ub.r. wypłaciła 10,04 mln zł dywidendy (po 47 proc. jej udziałów mają Wiktor Schmidt i Jakub Filipowski), a resztę przeznaczono na kapitał zapasowy.

Netguru planowało na ub.r. 319 mln zł przychodów i 17 proc. marży operacyjnej. Przed rokiem kupiło mniejszościowy pakiet udziałów amerykańskiej spółki Pilot44 specjalizującej się we wdrażaniu innowacji cyfrowych.

Zwolnienia także w Allegro i OLX

Kilka tygodni temu Grupa Allegro pożegnała się z ok. 50 pracownikami przejętej wiosną ub.r. czeskiej Grupy Mall. - Chcemy jak najefektywniej odpowiadać na potrzeby klientów i dlatego też dostosowujemy nasze struktury do nowych wyzwań - tłumaczył rzecznik Allegro.

Już w drugiej połowie ub.r. firma ograniczyła nowe rekrutacje. - Przez ostatnie 6 miesięcy bardzo zahamowaliśmy wzrost zatrudnienia, spodziewając się trudniejszej sytuacji w najbliższej przyszłości. Już mamy wystarczający poziom zatrudnienia, nie planujemy dużych wzrostów w przyszłym roku - mówił w grudniu Jon Eastick, dyrektor finansowy Allegro.

Z kolei Grupa OLX, wydająca serwisy ogłoszeniowe, na początku br. rozstała się z częścią pracowników polskiego biura, ale nie były to zwolnienia grupowe. Jej właściciel, koncern Naspers, zapowiedział zwolnienie nawet 30 proc. pracowników ze swoim struktur korporacyjnych.

Dołącz do dyskusji: Duże zwolnienia w Netguru. „Trudna decyzja o reorganizacji”

16 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ChatAI
A teraz cała ich praca jest do wykonania dzięki ChatGPT :)
14 4
odpowiedź
User
Mario
Wow, zwolnienie prawie połowy składu całej firmy to jest... No ogromne cięcia. Coś złego się wydarzyło?
15 0
odpowiedź
User
Krach?
Wow, zwolnienie prawie połowy składu całej firmy to jest... No ogromne cięcia. Coś złego się wydarzyło?
te 300+ nie uwzględnia pewnie osób na B2B, tylko etatowcy
7 1
odpowiedź