SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Za 79 mln złotych Netia buduje nowe centrum danych. Start w 2021 roku

Grupa Netia zapowiedziała, że w 2021 roku uruchomi nowe centrum przetwarzania danych budowane w Jawczycach niedaleko Warszawy. Obiekt o powierzchni ponad 2400 metrów kwadratowych będzie kosztował 79 mln złotych i ma zapewnić biznesowym klientom Netii nowoczesne rozwiązania z zakresu kolokacji i usług chmurowych.

Article

Grupa Netia jest jednym z największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce, obecnie jej większościowym udziałowcem jest Grupa Cyfrowy Polsat.

W pierwszym kwartale 2020 r. Grupa Netia wypracowała 323 mln zł przychodów i 107 mln zł zysku EBITDA, czyli niemal tyle samo co w I kwartale roku 2019. Wyraźnie wzrosła liczba usług dostępu do internetu, telewizyjnych i mobilnych.

Nowe centrum danych

Netia zaznacza, że systematycznie umacnia swoją pozycję na rynku zaawansowanych rozwiązań ICT, dla których bazą są nowoczesne centra danych (DC). Po przejęciu na przełomie roku dużego data center w Krakowie kolejnym krokiem ekspansji operatora jest nowa inwestycja w centrum kraju.

W jej ramach Netia inwestuje ok. 79 mln zł w wielofunkcyjny obiekt, w którym powstaje m.in. ponad 1000 m2 powierzchni serwerowej (4 komory pozwalające na kolokowanie blisko 520 szaf rack) i ponad 1400 m2 nowoczesnych powierzchni biurowych. Centrum jest zlokalizowane w Jawczycach, ok. 10 km od Warszawy. Według zapowiedzi obiekt rozpocznie działalność w 2021 r.

Czytaj dalej: Firma Zygmunta Solorza chce powoływać i odwoływać prezesa i szefa rady nadzorczej Netii

- Sprzedaż usług kolokacyjnych w naszym nowym data center w Krakowie spotkała się z pozytywnym odbiorem klientów instytucjonalnych - zaznacza w komunikacie Aster Papazyan, dyrektor generalny ds. rynku B2B i członek zarządu Netii. - Zainteresowanie przekracza nasze oczekiwania. Obserwujemy też niesłabnący popyt na tego typu usługi w centrum kraju, dlatego postanowiliśmy zainwestować w nowy obiekt również w tym regionie. Spodziewamy się, że jego pełna komercjalizacja zajmie nam kilka lat, jednak poprzednia rozbudowa DC w Warszawie przy ul. Poleczki pokazała, że nawet na tak konkurencyjnym rynku, jak warszawski, klienci doceniają nasze rozwiązania.

Bezpieczeństwo i ekologia

Netia twierdzi, że data center w Jawczycach będzie jednym z najbezpieczniejszych obiektów w Polsce, co zostanie potwierdzone uzyskanym certyfikatem dla infrastruktury krytycznej.

Obiekt znajduje się zaledwie 10 km od centrum Warszawy z bardzo dogodnym dojazdem, a jednocześnie w bezpiecznej odległości od jakichkolwiek czynników ryzyka, takich jak stacje paliw, linie kolejowe itp.

Według Netii centrum w Jawczycach to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce, m.in. dzięki  innowacyjnemu zasilaniu energetycznemu. System jest identyfikowany przez użytkownika jako pełne 2N, ale składa się z aż trzech torów zasilania. Jeden tor to klasyczny UPS, przy budowie dwóch kolejnych zastosowano DRUPSy czyli UPSy dynamiczne, które wykorzystują energię zgromadzoną w masie wirującej.

Zgodnie z zapowiedzią duży nacisk został położony na efektywność energetyczną i dostosowanie maksymalnego wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych.  Dbałość o środowisko przejawia się również poprzez wykorzystanie w DRUPS energii kinetycznej zamiast baterii, co wiążę się z brakiem potrzeby utylizacji szkodliwych odpadów.

Już w sierpniu br. Grupa Netia rozpocznie komercjalizację nowego obiektu. Mocną stroną nowego DC - oprócz możliwości świadczenia sztandarowych usług z linii NetiaNext, w tym zwłaszcza typu data center as a service (usługi kolokacji, serwerów dedykowanych) i chmurowych (m.in. wirtualne data center na bazie technologii VMware) – ma być duża dostępność powierzchni biurowej, z przeznaczeniem na biura zapasowe lub miejsca pracy dla specjalistów IT w systemie tzw. hot desków.

Czytaj dalej: Netia reklamuje „Nowe pakiety jak rakiety”

Dołącz do dyskusji: Za 79 mln złotych Netia buduje nowe centrum danych. Start w 2021 roku

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adrian
Zygmunt Solorz jeńców nie bierze.
odpowiedź