SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netia ze światłowodem do prędkości 2 Gb/s

Od 2 listopada 2023 r. światłowód na sieci Netii zyska nową, szybszą opcję prędkości: do 2 Gb/s. Nowa taryfa to – względem, dotychczas najszybszej, opcji do 1 Gb/s - podwójna prędkość pobierania (do 2000 Mb/s) i ponad trzykrotnie wyższa prędkość wysyłania danych (do 1000 Mb/s).

Article

Abonament nowej opcji jest wyższy o 20 zł. Wraz z usługą klienci otrzymają bez dodatkowych opłat router WiFi 6. Z oferty będą mogli skorzystać nowi i obecni klienci, będący w zasięgu własnej sieci światłowodowej (PON/FTTH) Grupy Netia. Netia twierdzi, że oferuje najwyższą prędkość internetu spośród aktualnie dostępnych w ofercie operatorów ogólnopolskich. Prędkość do 2 Gb/s można będzie zyskać łącznie na wszystkich urządzeniach w domu (na jednym sprzęcie będzie to do 1 Gb/s). Dostępność usługi można sprawdzić na www.netia.pl.

Ile kosztuje nowa usługa?

W nowej ofercie (pod nazwą „Nieziemska rozrywka”) dla lokali w zabudowie wielorodzinnej – światłowód do 2 Gb/s kosztuje 100 zł miesięcznie, a z Pakietem TV 4K od 105 zł miesięcznie, do tego pierwsze 3 miesiące są gratis (od 25. miesiąca cena wzrasta o 10 zł). W przypadku łączy w zabudowie jednorodzinnej miesięczny abonament za internet jest wyższy o 20 zł niż w zabudowie wielorodzinnej.

Częścią składową usługi dostępu do internetu w Netii są urządzenia tj. ONT (przełącznik światłowodowy) i router dostępowy z WiFi lub sprzęt typu combo (ONT i router w jednym). Przyspieszenia łącza bez wymiany sprzętu mogą dokonać klienci, posiadający aktualnie urządzenia combo Huawei: HG8245Q, HG8245Q2 oraz HG8245X6-10. Przy czym ostatnie z wymienionych urządzeń obsługuje WiFi 6 i zapewnia dwie sieci bezprzewodowe w pasmach radiowych: 2,4 GHz WiFi 6 (802.11 2x2 b/g/n/ax) – do 574 Mb/s, większy zasięg, niższa prędkość, 5 GHz WiFi 6 (802.11 3x3 a/n/ac/ax) do 2402 Mb/s– wyższa prędkość, mniejszy zasięg, mniej zakłóceń z innych sieci WiFi.

Netia ma 350 tys. abonentów telewizyjnych i nie zmieni się w Polsat Box

Choć Cyfrowy Polsat od 6 lat kontroluje Netię, to firma nie planuje rebrandingu na Polsat Box czy Plus. - Jest silną i zakorzenioną marką. Warto w nią inwestować – stwierdził na wrześniowej konferencji prasowej Andrzej Abramczuk, prezes Netii. Kilka miesięcy temu operator przekroczył pułap 350 tys. abonentów telewizyjnych, a ich liczba ciągle rośnie.

Proces przejęcia Netii przez Cyfrowy Polsat rozpoczął się pod koniec 2017 roku. Dwa lata temu grupa Zygmunta Solorza posiadała już 97,82 proc. udziałów w operatorze i ogłosiła przymusowy wykup od akcjonariuszy mniejszościowych wszystkich akcji, aby stać się jedynym właścicielem. Choć połączenia Netii z Polsat Box nie będzie, to oba podmioty ściśle współpracują. Dowodem są m.in.  serwisy streamingowe Polsat Box i Netia Go. Polsat Box i Netia ściśle współpracują w streamingu. - Engine (przyp. red. silnik) Netia Go to ten sam engine, który jest w Polsat Box Go. Mamy jeden zespół, który robi ten serwis dla całej grupy, czyli obu marek. Skin, czyli to co widzi klient w aplikacji i nawigacja także jest taka sama. Klient widzi tę markę, z którą jest związany z umową. Cały zestaw usług dodanych, zestaw contentowy, jak Polsat Sport Premium, produkt Netia Premium, jest zbudowany na contencie Polsatu. Liczba tych synergii jest niezliczona – mówił Tomasz Dakowski, członek zarządu Netii, dyrektor generalny obszaru B2C. Dzięki synergii z siecią Plus firma zaczęła ostatnio oferować smartfony i smartwatche.

We wrześniu wystartowała duża kampania reklamowa z aktorką Katarzyną Kwiatkowską w roli głównej. W spotach wciela się ona w Netię, czyli „bogini nieziemskiej rozrywki”. Operator promuje usługi światłowodowego internetu, pakiety telewizyjne ze stacjami w jakości 4K i dostępem do serwisu streamingowego Disney+.
 

Dołącz do dyskusji: Netia ze światłowodem do prędkości 2 Gb/s

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ethernet 1Gbit
Słabe jest to, iż żaden z wymienionych routerów nie posiada portu Ethernet szybszego niż 1Gbit/s (mimo, że porty np. 2,5 Gbit/s są coraz powszechniej montowane w nowych komputerach stacjonarnych/notebookach). Warto rozejrzeć się za własnym routerem (o ile operator nie blokuje takiego rozwiązania), bo modele z portami 2,5 Gbit/s (i szybszymi) pojawiają się coraz częściej.
odpowiedź
User
jędrek
Oferta, która mało gdzie jest dostępna. Ze światłem netii to jak ze stacjami bazowymi plus, mało gdzie są. Większość bloków miejskich to koncentryk odkupiony od poprzednich operatorów jak np aster, a nie widzę żadnych modernizacji na światło w przypadku mitycznego operatora netia, o którym tylko słyszano, że gdzieś tam ma tą swoją ofertę na świetle. To już o orange światło na blokowiskach łatwiej niż tą całą netię-widmo.
odpowiedź
User
nrl
Słabe jest to, iż żaden z wymienionych routerów nie posiada portu Ethernet szybszego niż 1Gbit/s (mimo, że porty np. 2,5 Gbit/s są coraz powszechniej montowane w nowych komputerach stacjonarnych/notebookach). Warto rozejrzeć się za własnym routerem (o ile operator nie blokuje takiego rozwiązania), bo modele z portami 2,5 Gbit/s (i szybszymi) pojawiają się coraz częściej.


Specjalnie -- WiFi w typowych sytuacjach będzie miało dużo mniejsze prędkości, więc można zrobić potężny over-provisioning. Pewnie też żaden duży operator nie pozwoli na własny sprzęt.
odpowiedź