SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Netia modernizuje infrastrukturę, wyda na to ponad 200 mln zł

Infrastruktura sieciowa Netii wraz z rozwojem usług internetowych i telewizyjnych jest stale modernizowana. Celem jest przede wszystkim zwiększenie zasięgu i przepustowości dostarczanego przez Netię internetu szerokopasmowego. Zgodnie z założeniami, do końca 2014 roku w zasięgu bardzo szybkiego internetu Netii pod nazwą FOTON będzie ponad 2 mln gospodarstw domowych, czyli niemal dwukrotnie więcej niż dzisiaj.

Mirosław Godlewski, fot. Netia

Mirosław Godlewski, fot. Netia

Netia koncentruje się na modernizacji sieci własnych, w których skład wchodzą również te, które kiedyś należały do Aster (Netia odkupiła je od UPC).

 – Po wielu akwizycjach, których Netia dokonała w ubiegłych latach, mamy blisko 3 mln gospodarstw domowych w zasięgu różnego rodzaju stałej infrastruktury, na której możemy oferować szerokopasmowy dostęp do Internetu – mówi Mirosław Godlewski, prezes zarządu Netia.

Poza modernizacją istniejących sieci, Netia inwestuje również w ich rozbudowę.

 – Budujemy nowe łącza światłowodowe dochodzące bezpośrednio do gniazdka w domu. 150 tys. gospodarstw domowych jest w zasięgu światłowodu dochodzącego do domu i tutaj Netia jest absolutnym liderem w Polsce – podkreśla Godlewski.

Tłumaczy również, że działania te wiążą się z realizacją głównych celów strategicznych operatora, tj. rozwoju Telewizji Osobistej i umacniania pozycji w sektorze klientów biznesowych, który przynosi spółce największe zyski.

Planowane inwestycje Netii pochłoną w najbliższym roku ponad 200 mln zł.

– Nie podajemy precyzyjnie szczegółów jako spółka publiczna, ale mieści się to w 200–250 mln złotych – ujawnia prezes.

Tłumaczy, że spółka co roku przeznacza podobną kwotę na inwestycje, choć w poszczególnych latach zmienia się struktura tych wydatków. W ostatnich dwóch latach coraz więcej pieniędzy jest kierowanych na modernizację sieci dostępowych i budowę nowej infrastruktury, często pod potrzeby konkretnych klientów biznesowych.

 – W latach 2007–2010 inwestowaliśmy głównie w rozwój regulowanego dostępu, znanego często jako uwalnianie lokalnej pętli abonenckiej czyli dostępu do infrastruktury TP. Tamten program zakończyliśmy, teraz te środki przesuwamy właśnie na modernizacje i rozbudowę infrastruktury – wyjaśnia.

Netia ma obecnie 12,9 proc. udziału w rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu w Polsce, w tym 41 proc. abonentów w ramach własnych sieci.

– Z tego już dzisiaj około 1,2 mln gospodarstw domowych ma dostęp do przepływności 50, 100  i więcej Mb/s – podkreśla prezes Netii. – Tego rodzaju przepływność będzie dostępna blisko w 2 mln gospodarstw domowych na koniec 2014.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Netia modernizuje infrastrukturę, wyda na to ponad 200 mln zł

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rafael
A to ciekawe. Jestem abonentem Netii w technologii wi-max i po 2 letniej umowie na internet 2 MB (więcej w tej technologii Netia nie oferuje) zaproponowano mi szybki internet 1MB (!!!) na okres kolejnych 2 lat. Opcja 2 MB stała się dla mnie niedostępna. Tym samy ja stałem się niedostępny dla Netii.
12 9
odpowiedź
User
jacenty
@Rafael, jak mówią że inwestują, to mówią. Kto chce to wierzy, ja nie wierzę i nie uwierzę w te banialuki.
Za to Tobie wierzę! Mam "cudne" doświadczenia z Dialogiem, którego właścicielem jest Netia. Jak objęli w swe ramionka, to zrobił się taki B....l, że ŻADNA agencja towarzyska im (Netii) nie podskoczy.
10 8
odpowiedź