SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netia: przychody w dół, będzie dywidenda

Netia zaprezentowała swoje wyniki finansowe za IV kwartał i cały 2013 rok. Spółka odnotowała spadek przychodów, ale poprawiła rentowność i odnotowała wzrost liczby usług (RGU) w segmentach B2B, telewizji i szerokopasmowego internetu na własnych sieciach. Przedstawiła również prognozy na 2014 rok i zapowiedziała wypłatę dywidendy.

Netia: przychody w dół, będzie dywidenda

W całym 2013 roku przychody Netii sięgnęły 1,876 mld zł, co oznacza spadek o 12 proc. w porównaniu z rokiem 2012. Natomiast w samym IV kwartale przychody spółki wyniosły 451 mln zł i były o 1 proc. mniejsze wobec wcześniejszych trzech miesięcy. Netia tłumaczy, że 34 proc. utraty przychodów spowodowane było spadkiem stawek za zakańczanie połączeń w sieciach komórkowych (MTR).

Przychody w segmencie operacyjnym klientów biznesowych, w tym usług hurtowych (B2B), wyniosły w IV kwartale 179 mln zł i były na tym samym poziomie co w III kwartale. Natomiast przychody na rynku klientów indywidualnych i mikro firm (B2C) zmalały w tym samym czasie o 2 proc. do 263 mln zł.

Netia wypracowała w całym 2013 roku 533 mln zł zysku EBITDA (wzrost o 15 proc. r/r), zaś w samym IV kwartale - 115 mln zł. Skorygowany zysk EBITDA wyniósł 551 mln zł w 2013 roku (spadek o 7 proc. r/r) i 124 mln zł w IV kwartale (spadek o 14 proc. kw./kw.).

Marża zysku EBITDA wyniosła za cały 2013 rok 29,4 proc. Skorygowany zysk operacyjny wypracowany w zeszłym roku osiągnął wartość 111 mln zł (w stosunku do prognozy w wysokości 110 mln zł).

W ubiegłym roku Netia wygenerowała 311 mln zł skorygowanych operacyjnych wolnych przepływów pieniężnych (OpFCF), co oznacza spadek o 7 proc. w stosunku do 2012 roku. Mniejszy OpFCF był spowodowany wzrostem nakładów inwestycyjnych (240 mln zł zrealizowane vs. 225 mln zł zaplanowane), będącego skutkiem wyższych kosztów podłączeń klientów i nabycia prawa własności do działek w Warszawie przy ul. Poleczki.

Na koniec 2013 roku zadłużenie netto Netii spadło do poziomu 291 mln zł, czyli 0,53x skorygowanego zysku EBITDA.

>>> Mirosław Godlewski zrezygnował ze stanowiska prezesa Netii

Rok 2013 Netia zakończyła z łączną liczbą 2,526 mln usług (RGU), co oznacza spadek o 6 proc. w ujęciu rocznym, głównie za sprawą wolniejszej dynamiki wzrostu sprzedaży w IV kwartale. Jak podaje spółka, źródłem spadku liczby usług był rynek regulowany, przede wszystkim nisko marżowe usługi BSA i WLR. Liczba usług głosowych spadła o 9 proc. r/r, do 1,489 mln, zaś liczba usług mobilnych - o 24 proc., do 69 tys.

W pozostałych segmentach, w tym w usługach telewizyjnych i szerokopasmowych na własnych sieciach oraz usługach dla biznesu, Netia odnotowała głównie wzrosty, zachowując przy tym stabilny poziom ARPU.

"Obecnie z telewizji korzysta 31 proc. naszych klientów usług szerokopasmowych, świadczonych na bazie naszej własnej sieci" - stwierdził Mirosław Godlewski, prezes zarządu Netii.

Liczba usług TV zwiększyła się o 52 proc. r/r i na koniec 2013 roku wyniosła 120 tys. Liczba usług szerokopasmowego dostępu do internetu na własnych sieciach wzrosła o blisko 6 tys., ale ogółem liczba usług dostępowych spadła rok do roku o 3 proc., do 849 tys. 47 proc. klientów usług stałego dostępu do internetu obsługiwanych jest na bazie własnych sieci.

Łącznie w segmencie B2C Netia odnotowała 8-proc. spadek liczby usług r/r. Natomiast w segmencie B2B w całym 2013 roku liczba RGU wzrosła o 5 proc., do 478 tys.

Na koniec 2013 roku Netia obejmowała zasięgiem szybkich sieci NGA łącznie 1,281 mln lokali, czyli o 41 tys. więcej niż pod koniec III kwartału.

Zarząd Netii przedstawił także prognozę na rok bieżący. Przychody jakie spółka spodziewa się osiągnąć w 2014 roku to 1,735 mld zł, prognozowany Skorygowany zysk EBITDA to 505 mln zł (marża 29 proc.) a skorygowany zysk operacyjny - 75 mln zł. Przy spodziewanych nakładach inwestycyjnych w wysokości 200 mln zł, Skorygowany OpFCF ma wynieść 305 mln zł.

Na podstawie prognozowanych wolnych przepływów pieniężnych Netia szacuje, że począwszy od tego roku może przeznaczyć na wypłatę na rzecz akcjonariuszy 146 mln zł pro forma w kwocie 0,42 zł na każdą wyemitowaną akcję. Ponadto zarząd spółki rozważa zaproponowanie nowego programu wykupu akcji własnych w celu maksymalizacji elastyczności form wypłaty w przyszłości.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Netia: przychody w dół, będzie dywidenda

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hurra
hurra
odpowiedź