SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Netia po przejęciu reszty akcji przez Cyfrowy Polsat znika z giełdy

31 grudnia akcje Netii przestaną być notowane na warszawskiej giełdzie, spółka zniknie z parkietu po prawie 22 latach notowań. W 2018 roku jej pakiet kontrolny przejął Cyfrowy Polsat, a w br. skupił resztę akcji.

Article

Walne zgromadzenie Netii decyzję o wycofaniu akcji firmy z rynku głównego warszawskiej giełdy podjęło na początku września. W zeszły piątek spółka otrzymała od Komisji Nadzoru Finansowego zezwolenie na opuszczenie giełdy.

We wtorek decyzja się uprawomocniła, bo Netia poinformowała KNF, że nie będzie wnioskowała o ponowne rozpatrzenie sprawy. Równocześnie firma złożyła do GPW wniosek o wykluczenie jej wszystkim akcji z obrotu giełdowego z dniem 31 grudnia br.

- Zgodnie z decyzją, wycofanie akcji z obrotu na GPW nastąpi z dniem 31 grudnia 2021 roku. Z tym dniem, spółka utraci status spółki publicznej i przestanie podlegać obowiązkom wynikającym m.in. z ustawy - podano w komunikacie Netii.

Firma zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w połowie 2000, rok wcześniej pojawiła się na amerykańskim rynku giełdowym Nasdaq.

Cyfrowy Polsat skupił resztę akcji Netii

Przez ostatni rok Cyfrowy Polsat przejmował kolejne pakiety akcji Netii. W grudniu ub.r. ogłosił wezwanie na wszystkie pozostałe walory spółki, proponując 4,80 zł za sztukę. Do sprzedaży zapisali się posiadacze jedynie 84,9 tys. walorów Netii stanowiących 0,02 proc. jej kapitału.

W kolejnych wezwaniach Cyfrowy Polsat podwyższył cenę do 7 zł za akcję. Na przełomie lipca i sierpnia przejął 78,99 mln walorów stanowiących ok. 23,5 proc. kapitału Netii.

W efekcie Cyfrowy Polsat przekroczył 95 proc. udziału w kapitale i głosach na walnym zgromadzeniu, dzięki czemu pod koniec lipca mógł ogłosić przymusowy skup pozostałych walorów (też zapłacił po 7 zł za sztukę).

W trzecim kwartale br. grupa kapitałowa Netia zanotowała spadek przychodów z 315,16 do 307,73 mln zł i zysku netto z 11,27 do 8,56 mln zł.

Od minionego kwartału dane Netii są uwzględniane w całości w raportach finansowych grupy Cyfrowy Polsat, która w trzecim kwartale br. osiągnęła wzrost wpływów w ujęciu skorygowanym o 2,5 proc. do 2,59 mld zł, a dzięki finalizacji sprzedaży Polkomtel Infrastruktury za 7,07 mld zł zanotowała 3,15 mld zł zysku netto. Na koniec września br. miała 7,47 mld zł na rachunkach i lokatach.

Netia przejęta przez Cyfrowy Polsat w 2018 roku

Inwestycja w Netię została ogłoszona przez Cyfrowy Polsat pod koniec 2017 roku. Firma kupiła wtedy od spółek Mennica Polska oraz FIP 11 FIZAN 33 proc. akcji Netii za 638,8 mln zł. Jednocześnie wraz z kontrolowaną przez Zygmunta Solorza spółką Karswell Limited ogłosiła wezwanie dotyczące akcji stanowiących kolejne 35,5 proc. kapitału telekomu.

Wezwanie sfinalizowano wiosną 2018 roku, po tym jak na kupno przez Cyfrowy Polsat kontrolnego pakietu Netii zgodził się UOKiK. Cyfrowy Polsat kupił wtedy 34,66 mln akcji stanowiących 10,33 proc. kapitału Netii, a Karswell - 76,04 mln akcji stanowiących 22,67 proc. kapitału (oba podmioty płaciły 5,77 zł za akcję).

W lipcu 2018 roku Cyfrowy Polsat przejął od Karswell 17,33 mln akcji Netii po 5,77 zł za sztukę, a w październiku 58,71 mln akcji za 338,75 mln zł, zapłacił też spółce Karswell 5,3 mln zł wynagrodzenia za okres przejściowy.

Na przełomie 2017 i 2018 roku do zarządu Netii z ramienia Cyfrowego Polsatu dołączyli Krzysztof Adaszewski i Andrzej Abramczyk, a do rady nadzorczej - Wojciech Pytel. W drugiej połowie maja z zarządu odeszli prezes i dyrektor generalny Katarzyna Iwuć oraz członek zarządu i dyrektor ds. techniki Stefan Radzimiński, a obowiązki prezesa tymczasowo przejął Wojciech Pytel. Ponadto do rady nadzorczej telekomu powołano Justynę Kulkę (dyrektor departamentu marketingu w Cyfrowym Polsacie i Polkomtelu), Piotra Żaka (syn Zygmunta Solorza) i Macieja Szwarca, natomiast odeszli z niej Mirosław Godlewski i Grzegorz Zambrzycki. Natomiast w sierpniu 2018 roku prezesem i dyrektorem generalnym Netii został Andrzej Abramczuk.

Dołącz do dyskusji: Netia po przejęciu reszty akcji przez Cyfrowy Polsat znika z giełdy

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Małomiasteczkowy
Ciekawe czy kiedyś Netia i inni operatorzy będą oferować światłowód w miastach do 30 tysięcy mieszkańców , obecnie tylko Orange więc nie ma żadnej możliwości wyboru .
odpowiedź