SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Rośnie zainteresowanie newsami ze świata nauki

Pandemia koronawirusa pokazała jak ważną rolę w życiu publicznym odgrywa nauka. Dotyczącymi jej newsami i informacjami zainteresowany jest coraz większy odsetek Amerykanów - wynika z badania Pew Research Center.

fot. Shutterstock.comArticle

Ponad połowa (56 proc.) dorosłych Amerykanów przyznaje, że co najmniej kilka razy w miesiącu rozmawia z innymi osobami o doniesieniach naukowych. 24 proc. robi to nawet kilka razy w tygodniu.

Zaangażowanie Amerykanów w rozmowy dotyczące naukowych newsów wyraźnie wzrosło w ostatnich kilku latach. W 2017 r. dyskusje na ten temat przynajmniej kilka razy w miesiącu prowadziło 44 proc. respondentów.

Wśród użytkowników mediów społecznościowych, blisko połowa (48 proc.) stwierdziła, że w ostatnich kilku tygodniach widziała naukowe treści w tego typu serwisach. 33 proc. zadeklarowało natomiast śledzenie strony lub konta udostępniającego newsy ze świata nauki (wobec 26 proc. w 2017 r.).

Zainteresowanie śledzeniem newsów ze świata nauki wyraża 75 proc. Amerykanów (wzrost o 4 pkt. proc. w porównaniu z 2017 r.), z czego 27 proc. jest tym bardzo zainteresowanych, a 48 proc. - w pewnym stopniu. Pod tym względem mniejszą popularnością za oceanem cieszą się takie tematy jak biznes i finanse, sport, czy rozrywka.

Badanie pokazało także, że zainteresowanie i zaangażowanie Amerykanów w newsy naukowe rośnie wraz z poziomem wykształcenia. Nieco wyższe jest ono także wśród mężczyzn oraz osób z wyższymi dochodami.

Sporej grupie Amerykanów nie podoba się, że newsy ze świata nauki są często osią politycznej niezgody. 76 proc. badanych stwierdziło, że jest to dla nich frustrujące. Jednocześnie 58 proc. respondentów jest pod wrażeniem osiągnięć i rozwoju nauki, a taki sam odsetek wyraża zadowolenie z faktu, że dzięki naukowym doniesieniom stale pogłębia swoją wiedzę.

Dla 74 proc. Amerykanów najbardziej zaufanym źródłem informacji naukowych są eksperci. 55 proc. wskazuje tutaj na bliskich znajomych i rodzinę, a 44 proc. na dziennikarzy.

Badanie zostało przeprowadzone przez Pew Research Center w dniach 30 listopada - 12 grudnia 2021 r., metodą internetową, na reprezentatywnej próbie 14 497 dorosłych mieszkańców USA.

Dołącz do dyskusji: Rośnie zainteresowanie newsami ze świata nauki

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Wirusolog społeczny
Jeśli ktoś do dzisiaj wierzy, że cały ten cyrk miał cokolwiek wspólnego z nauką, to już nic się nie da zrobić.
odpowiedź
User
Trzeźwy
Po braku komentarzy widać, że nic nie rośnie, wręcz przeciwnie, temat nikogo nie obchodzi. Może więc wystarczy tych żałosnych kłamstw? Ludzie od dwóch lat świetnie kojarzą, ze jak słyszą NAUKA, to ktoś im chce wszystkiego zabronić i wszystko zabrać.
odpowiedź