SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie będzie odwołania prezes Polskiego Radia, wniosek senackiej komisji kultury odrzucony

Wniosek senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu o odwołanie szefowej Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej do szefa Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego został zaopiniowany negatywnie - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.

Agnieszka Kamińska, fot. Polskie RadioAgnieszka Kamińska, fot. Polskie Radio

W ostatnim tygodniu maja posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu na temat sytuacji w Trójce oraz Listy Przebojów zakończyło się wnioskiem do szefa Rady Mediów Narodowych o odwołanie prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej i dyrektora Trójki Tomasza Kowalczewskiego (zrezygnował już z pełnionej funkcji – przyp.red.).

W posiedzeniu uczestniczyli m.in. byli i obecni dziennikarze rozgłośni, a senatorowie na wniosek wicemarszałka Bogdana Borusewicza zdecydowali o zwróceniu się do  przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego o odwołanie Agnieszki Kamińskiej ze stanowiska prezes Polskiego Radia.

Odwołania nie będzie

Z naszych informacji wynikało, że szef Rady Mediów Narodowych nie przychyli się do wniosku senackiej komisji kultury. Odwołanie Agnieszki Kamińskiej jest jedynie uprawnieniem RMN, a decyzję o uwzględnieniu takiego punktu w porządku obrad podejmuje właśnie przewodniczący. Krzysztof Czabański wielokrotnie powtarzał, że nie widzi powodów do odwołania szefowej Polskiego Radia, w najbliższym czasie ma nie planować również posiedzenia Rady.

Co więcej, w imieniu Czabańskiego odpowiedzi Barbarze Zdrojewskiej, szefowej senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu udzielił już prawnik Rady Mediów Narodowych. Poza wytłumaczeniem procedury powoływania i odwoływania organów spółek mediów publicznych - Tomasz Giziński, adwokat Rady Mediów Narodowych - zawarł krótką i jednoznaczną odpowiedź: - Zgłoszony przez senacką Komisję Kultury wniosek, jako niezgodny z regulaminem Rady nie może zostać uwzględniony - czytamy w piśmie do którego dotarła redakcja portalu Wirtualnemedia.pl.

Senator Barbara Zdrojewska skomentowała tę odpowiedź jako "kuriozalną" i zwróciła uwagę na fakt, że nie udzielił jej nawet sam przewodniczący.

Tylko Rada Mediów Narodowych może odwołać Kamińską

Przypomnijmy, że Rada Mediów Narodowych jest organem właściwym do powoływania i odwoływania składów osobowych organów spółek mediów publicznych. Decyzję podejmuje większością głosów, członek RMN może zgłosić punkt do porządku obrad podczas jej posiedzenia, ale może zostać on odrzucony stosunkiem głosów 3:2.

To także oznacza, że wniosek jednego z członków - Grzegorza Podżornego z Kukiz’15 o odwołanie Agnieszki Kamińskiej (jeśli nadal będzie chciał odsunięcia jej ze stanowiska) może zostać odrzucony już na wstępie posiedzenia i nie odbędzie się nawet dyskusja na ten temat. W praktyce - biorąc pod uwagę fakt, że w Radzie zasiada trzech posłów związanych z PiS - nie ma w tej chwili szans, by nastąpiła zmiana na stołku szefowej publicznej rozgłośni.

O odwołanie Agnieszki Kamińskiej apelowali także słuchacze Trójki, którzy zbierali podpisy pod internetową petycją w tej sprawie. Obecnie podpisało ją ponad 13 tys. osób.

W ub.r. Polskim Radiem jako prezes zarządzał Andrzej Rogoyski, w marcu ub.r. z funkcji członka zarządu został odwołany Mariusz Staniszewski. Natomiast Rogoyskiego zdymisjonowano w drugiej połowie stycznia, jego stanowisko objęła Agnieszka Kamińska, wcześniej m.in. dyrektor Jedynki, a od końcówki grudnia ub.r. wiceprezes spółki.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

Na koniec 2018 roku nadawca zatrudniał 1 285 pracowników etatowych, o 30 więcej niż przed rokiem. Dyrektor - redaktor naczelny zarabiał przeciętnie 16 148 zł miesięcznie, kierownik redakcji - 12 036 zł, rzecznik prasowy - 12 132 zł, redaktor wydawca - 10 545 zł, a spiker-lektor - 3 978 zł (wszystkie kwoty brutto). Członkowie zarządu mieli podpisane kontrakty menedżerskie, a odwołanemu w sierpniu ub.r. prezesowi Jackowi Sobali wypłacono odszkodowanie za konkurencyjność.

W ub.r. Polskie Radio zanotowało spadek przychodów o 6,07 proc. do 336,53 mln zł. Nadawca miał 219,32 mln zł z abonamentu rtv i rekompensaty abonamentowej (5,8 proc. mniej niż rok wcześniej), a jego Agencja Reklamy osiągnęła 62,72 mln zł wpływów (po spadku o 7,4 proc.). Spółka zanotowała stratę, ale nie podaje jej wysokości.

Liderem RMF FM

W 2019 roku średni dzienny zasięg radia wyniósł 72,2 proc., a tygodniowy - 91,2 proc. Z kolei średni dobowy czas słuchania wyniósł 269 minut. Najchętniej słuchaną stacją niezmiennie było RMF FM, a sieć Eska wyprzedziła Jedynkę.

Dołącz do dyskusji: Nie będzie odwołania prezes Polskiego Radia, wniosek senackiej komisji kultury odrzucony

43 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stoppis
Szkoda, bo ta pani zasłużyła na odwołanie
odpowiedź
User
Gadu
Najleprza manager, usiłuje walczyć o radio, które psują ludzie. Jej zależy tylko na dobrym produkcie, na wzroście słuchalności, a właśnie obserwujemy, jak skrępowano jej ręce, jak ją zastraszono. Efekt będzie taki, że za rok stacja będzie miała 2 procent słuchalności. I oczywiście wszyscy będą mówić, że to jej wina, a nie pracowników, którzy moim zdaniem nie czują nowego ducha.
odpowiedź
User
Placowy
@Krzysztof Czabański

A jak tam prace nad nowym systemem finansowania mediów publicznych towarzyszu przewodniczący? ☺️ Ma pan coś po prawie 5 latach urzędowania?
odpowiedź