SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Prawie co piąty Polak neguje pandemię Covid-19

17 proc. uważa, że nie ma żadnej epidemii koronawirusa i to tylko wymysł polityków, mediów i firm farmaceutycznych - wynika z sondażu serwisu ciekaweliczby.pl. Jeszcze częściej takie poglądy mają młodzi - w grupie 18-34 lata epidemię neguje prawie co trzeci badany.

Article

Od kilku dni w Polsce gwałtownie rośnie liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa. Od soboty 10 października wraca obowiązek powszechnego noszenia maseczek, także na świeżym powietrzu. W całym kraju w piątek zakażonych koronawirusem było 116 338 osób, a zmarło 2 919 chorych.

Część Polaków neguje Covid-19

Jak jednak wynika z badania z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna, aż 17 proc. obywateli neguje fakt istnienia pandemii Covid-19.  

7 proc. Polaków twierdzi, że epidemia nie jest żadnym zagrożeniem dla ludzi. Prawie połowa (47 proc.) uważa natomiast, że epidemia koronawirusa jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi, a 29 proc. - że stanowi umiarkowane zagrożenie.

W grupie osób powyżej 55. roku życia (a więc z grupy podwyższonego ryzyka SARS-COV-2) dominuje pogląd, że epidemia jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi (69 proc. wskazań). Wśród osób z najmłodszej badanej grupy wiekowej 18-24 lata, uważa tak zaledwie 23 proc., a prawie co trzeci (30 proc.) twierdzi, że epidemia nie istnieje i jest to wymysł polityków, mediów i firm farmaceutycznych. Pogląd ten podziela również prawie co trzecia osoba w wieku 25-34 lata (29 proc.).

Badanie pokazuje, że 21 proc. dorosłych Polaków w ogóle nie boi się zakażenia koronawirusem. Z kolei prawie połowa (48 proc.) boi się trochę, a 31 proc. - bardzo.

Niemal połowa zwolenników Konfederacji (46 proc.) w ogóle nie boi się zakażenia koronawirusem, podczas gdy w pozostałych elektoratach takich „odważnych” jest od kilku do kilkunastu procent (KO – 9 proc., PiS – 14 proc., Lewica – 18 proc.).

Najwięcej osób, które nie boją się zakażania koronawirusem, podobnie jak tych, którzy nie wierzą w jego istnienie, jest w najmłodszych grupach wiekowych. Zakażenia nie boi się 36 proc. osób w wieku 18-24 lata i 33 proc. osób w wieku 25-34 lata.

Najwięcej osób uważających, że epidemia koronawirusa jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi jest wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (60 proc.). Niewiele mniej jest takich osób wśród wyborców Lewicy (57 proc.) oraz Prawa i Sprawiedliwości (54 proc.).

Na przeciwnym biegunie znajdują się wyborcy Konfederacji. Wśród nich zaledwie 17 proc. uważa, że pandemia jest bardzo poważnym zagrożeniem dla ludzi, a łącznie prawie połowa wyborców tej partii twierdzi, że epidemia nie jest zagrożeniem dla ludzi (24 proc.) lub że nie ma jej wcale (21 proc.).

Polacy przestrzegają noszenia maseczek

W badaniu pytano także o noszenie maseczek w sklepach i środkach komunikacji publicznej (pociągach, autobusach, tramwajach). Zdecydowana większość osób (82 proc.) twierdzi, że zawsze zakłada maseczki w takich sytuacjach, a kolejne 13 proc., że czasem je zakłada, a czasem nie. Natomiast 5 proc. badanych oświadczyło, że nigdy nie zakłada maseczki.

Tutaj znów najbardziej wyróżniają się zwolennicy Konfederacji, z których tylko 67 proc. deklaruje, że zawsze nosi maseczki, a 11 proc., że nie zakłada ich wcale. Najwięcej osób deklarujących, że zawsze noszą maseczki jest wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej (92 proc.). Na trochę niższych, ale zbliżonych poziomach były deklaracje wyborców PiS i Lewicy (odpowiednio 86 proc. i 87 proc.).

Podobnie, jak w poprzednich pytaniach, osoby z najmłodszych grup wiekowych (18-24 i 25-34) negatywnie wyróżniają się na tle pozostałych i w najmniejszym stopniu deklarują, że zawsze zakładają maseczki w sklepach i środkach komunikacji publicznej (64 proc. i 70 proc.).

Osoby, które nigdy nie zakładają maseczki w sklepach i środkach komunikacji publicznej, jako najczęstszy powód takiego postępowania wskazywały, że nie wierzą w epidemię koronawirusa (32 proc.). Na drugim miejscu znalazło się przekonanie, że nie są chorzy, więc nikogo nie zarażą (20 proc.).

- Badanie pokazuje, jak dużo osób w Polsce wierzy w teorie spiskowe. Bardzo niepokojąca jest beztroska młodego pokolenia, które w największym stopniu nie wierzy w istnienie koronawirusa, nie boi się go i nie przestrzega obowiązku noszenia maseczek. Młodzi są mniej narażeni na dotkliwe skutki zakażenia koronawirusem, ale absolutnie nie może ich to zwalniać z odpowiedzialności za zdrowie i życie starszych ludzi, w tym swoich najbliższych - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1073 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 2 – 5 października 2020 roku. Metoda: CAWI.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Prawie co piąty Polak neguje pandemię Covid-19

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
enter
Otóż jesteście w błędzie - tylko co 5 ty się do tego przyznaje. Jakie są argumenty za :
- dotychczasowe działania to kpiny, brak logiki, brak przygotowań, zakupów sprzętowych, skoro jest epidemia
- wykorzystywanie sytuacji do inwigilowania suwerena i szmuglowania różnych haniebnych pomysłów
- zerowa wiarygodność jako podsumowanie działań i wypowiedzi z lata
- sztuczne zasłony dymne z cyklu zwierzęta futerkowe kiedy "pandemia" słabnie
- unikanie odpowiedzi na pytania i prezentacji rzeczywistej kondycji gospodarki.
- bezsens i złośliwe szykany
- próba ubezwłasnowolnienia i ograniczanie protestów spowodowanych pogarszającą się kondycją finansową
- tłumaczenie wszystkiego pandemią, umieszczania w haniebnych ustawach wszystkiego
To nie jest kwestia czy jakaś pandemia jest - to jest kwestia, że jest ona zasłoną dymną do haniebnych działań.
odpowiedź
User
Gf
Wirus jest jakiś, ale moim zdaniem nie jest to olbrzymi problem i zagrożenie jak jest to przedstawiane w wszelkiego rodzaju mediach (w różnych krajach) i oczywiście przez władze. Większość z nas przechodzi chorobe w sposób bardzo łagodny. Problem polega na tym, aby w "tym samym czasie" nie pojawiła się zbyt wysoka ilość osób u których choroba ma bardzo trudny przebieg i wymagane są np. Respiratory(których może zabraknąć) o czym świadczy fatalny stan naszej nie dofinansowanej od wielu, wielu lat służby zdrowia. Podobnie jak np. 1 listopada w tym mniej więcej samym czasie wielu z nas odwiedza groby i jest na bardzo wielu albo godziny w których większość z nad jedzie/wraca z pracy/szkoły- nasycenie ludzi, samochodów jest wysokie że mamy np. Problem aby sprawnie przejechać dany odcinek drogi samochodem czy też komfortowo w autobusie. Ile osób oficjalnie zachorowało? Około 125 000? To jest około mniej niż 0,4% naszej populacji(z około 38 000 000 Polaków). Każdy ma swoje zdanie. Liczby nie kłamią a historia oceni kto miał rację. Zdrówka 👍
odpowiedź