SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nie więcej niż 15 zł - tyle wyniesie nowa opłata audiowizualna

- Opłata audiowizualna, która być może już początkiem przyszłego roku zastąpi abonament radiowo-telewizyjny, ma wynieść nie więcej niż 15 złotych miesięcznie na jedno gospodarstwo domowe - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

Założenia nowej ustawy medialnej, która ma diametralnie zmienić system finansowania mediów publicznych w Polsce, trafiły do Sejmu po koniec lipca br. Posłowie zajmą się nimi we wrześniu br. Na zastąpienie abonamentu radiowo-telewizyjnego przez opłatę audiowizualną zgodził się już Premier Donald Tusk. Nie jest jeszcze ustalona jej wysokość, ale najprawdopodobniej nie będzie to więcej niż 15 zł miesięcznie. W tej chwili pozostaje przede wszystkim kwestia tego, w jaki sposób opłata audiowizualna ma być pobierana. Są dwa pomysły - opłata taka mogłaby być dołączana do rachunku za energię elektryczną albo byłaby naliczana według bazy polskich gospodarstw domowych. Decyzję w tej sprawie podejmą posłowie (więcej na ten temat).

Dyskusje na temat wprowadzenia opłaty audiowizualnej trwają już od kilku miesięcy. Andrzej Siezieniewski, prezes Polskiego Radia, powiedział kilka dni temu na antenie radiowej Jedynki, że - jego zdaniem - nie ma przeciwwskazań, aby opłata została wprowadzona już z początkiem przyszłego roku. Nieco bardziej sceptyczny jest Jan Dworak, przewodniczący KRRiT, który w rozmowie z Wirtualnemedia.pl stwierdza, iż najbardziej realny termin wprowadzenia nowej opłaty to jednak 2015 rok. Szef KRRiT obawia się, że w czasie rozwlec mogą się procedury w Sejmie (więcej na ten temat).

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przygotowało założenia nowego systemu finansowania mediów publicznych obiecuje, iż opłata audiowizualna będzie niższa niż obecny abonament radiowo-telewizyjny. Będzie ona pobierana od każdego gospodarstwa domowego za prawo do odbioru sygnału radiowo-telewizyjnego. Tym samym nie będzie już potrzeby rejestrowania odbiorników radiowych ani telewizyjnych, ponieważ opłata będzie taka sama nawet, jeśli jedno gospodarstwo będzie posiadało np. pięć takich odbiorników.

Obecnie abonament radiowo-telewizyjny uzależniony jest od liczby zarejestrowanych odbiorników. Za używanie jednego odbiornika radiowego trzeba zapłacić 5,65 zł miesięcznie, natomiast za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego - 18,65 zł miesięcznie. Jeśli opłata audiowizualne nie zostanie wprowadzona w styczniu 2014 roku, czeka nas podwyżka abonamentu. Opłata abonamentowa za używanie odbiornika radiowego wyniesie 5,90 zł miesięcznie, a za używanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego - 19,30 zł miesięcznie (więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nie więcej niż 15 zł - tyle wyniesie nowa opłata audiowizualna

56 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ruc
opłata wejdzie po wyborach parlamentarnych, ale sądzę, że ludzie pokażą środkowego palca ekipie tuska.
odpowiedź
User
30,00
Dam 2 razy 15,00, jeżeli ktoś zagwarantuje mi, że Trójka przestanie pogrywać z wytwórniami i robić biznes na promowaniu muzyki oraz będzie co jakiś czas weryfikować kadry.
odpowiedź
User
Henn
Nic nie wejdzie. Ani w 2014, ani w 2015. To nie jest projekt nowelizacji ustawy. To stek bzdur.
odpowiedź