SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niebezpieczne chemikalia w naszej krwi

Headlines pro bono zaangażowała się w kampanię na rzecz ochrony przed toksycznymi chemikaliami

Działania zainicjowane przez WWF i prowadzone wspólnie z Headlines mają wpłynąć na zaostrzenie w Unii Europejskiej kontroli nad wykorzystywaniem niebezpiecznych chemikaliów w przedmiotach codziennego użytku.

Działania zainicjowane przez WWF i prowadzone wspólnie z Headlines mają wpłynąć na zaostrzenie w Unii Europejskiej kontroli nad wykorzystywaniem niebezpiecznych chemikaliów w przedmiotach codziennego użytku.

O kształcie nowego prawa w zakresie toksycznych substancji chemicznych (tzw. projekt REACH), decydować będą również politycy z naszego kraju - ministrowie i eurodeputowani.

Punktem kulminacyjnym kampanii był biomonitorig. WWF i Headlines Brand & Corporate Communication zorganizowały 23 czerwca akcję, podczas której piętnastu znanych Polaków oddało krew, która zostanie zbadana w specjalistycznych laboratoriach na obecność toksycznych związków chemicznych wykorzystywanych w przemyśle.

Wśród osób oddających krew znalazła się również Joanna Pruszyńska-Witkowska - prezes Agencji.

- Dane są alarmujące, dlatego mam nadzieję, że dziennikarze i opinia publiczna pomogą wpłynąć na naszych parlamentarzystów, żeby głosowali ZA zaostrzeniem przepisów dotyczących niebezpiecznych chemikaliów. Efekty tej akcji będą miały wpływ na każdego z nas, dlatego tak ważna jest rola mediów w nagłośnieniu tego problemu - powiedziała Joanna Pruszyńska-Witkowska.

Dzięki staraniom Headlines do akcji włączyli się m.in. Anna Achmatowicz, redaktor naczelna "Twojego Stylu"; Klaudia Carlos, dziennikarka i prezenterka TV; Krzysztof Hołowczyc, kierowca rajdowy; Joanna Horodyńska, prezenterka TV i modelka; Edyta Jungowska, aktorka; Reni Jusis, piosenkarka; Piotr Najsztub, Redaktor Naczelny "Przekroju"; Maciej Piróg, Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka i Anna Popek, dziennikarka i prezenterka TV.

Zakodowane, anonimowe próbki krwi zostaną przesłane do przebadania w wyspecjalizowanych laboratoriach w Szwecji, Belgii i Czechach, gdzie sprawdzona zostanie w nich zawartość kilkudziesięciu syntetycznych chemikaliów.

Wyniki analizy trafią później do specjalnego zespołu, złożonego ze specjalistów Zakładu Toksykologii Środowiskowej Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, który je opracuje i przygotuje końcowy raport z badania. Ostateczne dane, w postaci statystycznych analiz, zostaną pod koniec roku zaprezentowane na konferencji prasowej, w której organizację Headlines również będzie zaangażowana.

- To bardzo ważne przedsięwzięcie - podkreśla prof. K. Ludwicki, dyrektor PZH. - W Polsce do dzisiaj nie prowadzi się analiz, które pozwoliłyby ocenić zanieczyszczenie naszych organizmów toksycznymi związkami chemicznymi. Mamy nadzieję, że badanie to pozwoli zwrócić uwagę na problem rozpowszechnienia niebezpiecznych substancji wytwarzanych przez przemysł.

Kampania na rzecz ochrony przed toksycznymi chemikaliami to już druga akcja WWF, w którą zaangażowała się Headlines. Poprzednia - na rzecz ograniczenia w Polsce nielegalnego handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem - odniosła niewątpliwy sukces. Wspólne działania skłoniły polskich ustawodawców do uzupełnienia luk prawnych w istniejących dotąd przepisach.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Niebezpieczne chemikalia w naszej krwi

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl