SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Już prawie 70 proc. Polaków chce przywrócenia niedziel handlowych

Za zniesieniem zakazu handlu i umożliwieniem handlu w niedzielę 6 oraz 27 grudnia opowiedziało się łącznie 69 proc. badanych - wynika z analizy agencji Inquiry. Utrzymania zakazu handlu w te dni chce tylko co czwarty respondent.

Article

Poparcie dla idei ponownego otwarcia centrów handlowych w dniu 29 listopada zadeklarowało 70 proc. badanych, przeciwnych otwarciu było tylko 21 proc..

Również decyzja umożliwiająca handel w niedzielę 6 grudnia była zgodna z oczekiwaniami Polaków. Za zniesieniem zakazu handlu i umożliwieniem handlu w niedzielę 6 oraz 27 grudnia opowiedziało się 69 proc. badanych. Utrzymania zakazu handlu w te dni chce 24 proc. respondentów.

Ponad połowa respondentów negatywnie odbierała częściowe zamknięcie centrów handlowych w dniach od 9 do 27 listopada (54 proc.), a pozytywnie oceniało tę decyzję 38 proc.. Po otwarciu galerii zakupy w nich planuje 56 proc. respondentów, natomiast 48 proc. badanych zadeklarowało, że nie planuje obecnie zakupów w centrach handlowych.

- Centra handlowe są ważną częścią naszego codziennego życia. Zamknięte sklepy powodują rosnące niezadowolenie klientów, szczególnie w tak newralgicznym okresie. Jeśli zaś chodzi o przypadające w grudniu niedziele, to 6 grudnia wypadł w Mikołajki, a 27 grudnia to kolejny dzień bez handlu po dwóch dniach świąt i ograniczonych godzinach handlowych w Wigilię. Jeśli zakaz handlu w ten dzień zostanie utrzymany, spowoduje to ogromne utrudnienia i dla handlu, i dla klientów - komentuje Agnieszka Górnicka, prezes firmy Inquiry.

Polacy przerzucają się na zakupy online

Agencja Inquiry zapytała Polaków również o to, w jaki sposób ograniczenie działalności centrów handlowych w listopadzie wpłynęło na ich zachowania zakupowe.

Jak się okazuje, największa grupa badanych dokonała większości niezbędnych zakupów w internecie (38 proc.). Co czwarty respondent swoje plany zakupowe zrealizował w tych sklepach, które były w tym czasie otwarte w galeriach.

Część badanych odłożyła zakupy na później, planując większość zakupów na grudzień (17 proc.), a część dokonała części zakupów w internecie, a resztę zaplanowała na okres przedświąteczny (19 proc.).

Badanie zostało zrealizowane w dniach 26-30 listopada 2020 r. na reprezentatywnej próbie 1002 dorosłych Polaków metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov).

Dołącz do dyskusji: Już prawie 70 proc. Polaków chce przywrócenia niedziel handlowych

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Julii
Nie chcą tylko niedźwiedzie z biesczadow
odpowiedź
User
nika
Tytuł wprowadza w błąd, bo 70% jest za niedzielami handlowymi, ale tylko w grudniu, prawda.
odpowiedź
User
Cezary
Znowu zaczną chodzić do galeri handlowych, a do kościoła już się nie będzie chciało. To atak na polskość, tożsamość
odpowiedź