SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Niemal trzy czwarte Ukraińców zaskoczonych gościnnością i serdecznością Polaków

71 proc. Ukrainek i Ukraińców w Polsce jest zaskoczonych gościnnością i serdecznością Polaków, a 58 proc. przyznaje, że mimo okoliczności dobrze radzi sobie w naszym kraju – wynika z badania Kantar Polska.

(fot. Pexels)Article

W raporcie „Portret Ukrainek i Ukraińców w Polsce” Kantar Polska chce opowiedzieć o przybyszach z Ukrainy, dla których Polska stała się schronieniem, o ich codziennym życiu, zwyczajach, opiniach, aby ich lepiej poznać i zrozumieć. „Ponieważ Ukrainki i Ukraińcy, wcześniej sąsiedzi, stali się teraz naszymi współobywatelami” - podkreślono w komunikacie.

Raport obejmuje zarówno szeroką perspektywę społeczną związaną z codziennym życiem Ukrainek i Ukraińców w Polsce, jak i ich zachowania jako konsumentów. Jak z niego wynika, zauważamy, że niektóre reklamy są np. uzupełniane o napisy w języku ukraińskim. Jednak wychodzimy z założenia, że działania komunikacyjne powinny iść dalej i uwzględniać specyfikę społeczną i potrzeby przybyszów z Ukrainy.

Ucieczka przed wojną to dramat ludzi, którzy zostawili w kraju bliskich i dorobek całego życia. Dlatego tak ważne jest, aby Ukraińcy w Polsce mieli poczucie bezpieczeństwa. 71 proc. z nich jest zaskoczonych gościnnością i serdecznością Polaków, a 58 proc. uważa, że mimo okoliczności dobrze sobie radzi w Polsce. Zatem, twierdzi Kantar, jako gospodarze przyjmujący uchodźców, Polacy zdali egzamin. Jednocześnie nasza pomoc nie wywołała efektu „wyuczonej bezradności”. Przybysze z Ukrainy potrafią radzić sobie z trudnościami.

Osoby, które przyjechały z Ukrainy do Polski po 24 lutego br. starają się podejmować pracę, aby móc się utrzymać i zachować samodzielność, 61 proc. z nich pracuje w Polsce. Wypłaty pomocowe były dla wielu znaczącym zastrzykiem, jednak 36 proc. przyjezdnych sięga po oszczędności sprzed wojny.

Tęsknota za opuszczonym krajem przejawia się między innymi w opiniach o kuchni. 56 proc. Ukrainek i Ukraińców przybyłych do Polski odczuwa brak niektórych potraw i produktów z ich ojczyzny. Jednocześnie przybysze z Ukrainy są ciekawi naszych zwyczajów i starają się je poznać, 53 proc. lubi próbować w Polsce dań, których wcześniej nie znało.

Ukrainki i Ukraińcy przybyli do Polski dość szybko zaczęli się organizować. 61 proc. jest w grupie online, gdzie osoby z Ukrainy wymieniają się opiniami, jak sobie radzić w Polsce. Jednak 58 proc. nie radzi sobie dobrze z alfabetem łacińskim.

Badanie ilościowe zrealizowane w czerwcu i lipcu 2022 metodą Computer Assisted Self-Interviewing (CASI), na ogólnopolskiej próbie miejskiej osób z Ukrainy, które przybyły do Polski po 24 lutego 2022. N=500.

Jak wynika z innego badania, ponad połowa uchodźców z Ukrainy ma wyższe wykształcenie, jednak w Polsce wykonuje zwykle proste prace lub zawody specjalistyczne.

Niedawno z Kantar Polska wydzielono zespół Kantar Public.

Dołącz do dyskusji: Niemal trzy czwarte Ukraińców zaskoczonych gościnnością i serdecznością Polaków

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mike
Też bym się cieszył z 500+
odpowiedź
User
nmmmm
niech wracja do siebie i swoich politykow Upadlina czeka a przy okazji zabiora tzw polskich
odpowiedź
User
asdfg
Ciekawe jaka byłaby reakcja Ukraińców gdyby to Polacy potrzebowali pomocy?
odpowiedź