SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Milion złotych na działalność Rady Mediów Narodowych w 2018 roku

Dokładnie 1,001 mln zł wyniosły koszty funkcjonowania Rady Mediów Narodowych w 2018 roku - dowiedział się nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl. To o 25 tys. zł więcej niż przed rokiem. Na wynagrodzenia członków Rady przeznaczono 217,2 tys. zł - o 9,6 tys. zł więcej niż w 2017 roku.

fot. Shutterstock.com Article

Na ostatnim posiedzeniu Rady Mediów Narodowych, podczas którego niespodziewanie odwołano dotychczasowego prezesa TVP, Macieja Staneckiego oraz powołano na stanowisko członka zarządu Marzenę Paczuską oraz Piotra Pałkę, przyjęto również sprawozdanie z działalności Rady Mediów Narodowych za 2018 rok (stosunkiem głosów 3 do 2).

Formalnie Rada musi przedstawić je do końca marca br. Po przyjęciu przez siebie uchwały w tej sprawie, informację na temat swojej działalności przekazuje marszałkowi Sejmu, Senatu, Prezydentowi oraz posłom.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji portalu Wirtualnemedia.pl, koszty funkcjonowania Rady Mediów Narodowych w 2018 roku wyniosły w sumie 1,001 mln zł. To dokładnie o 25 tys. zł więcej niż w 2017 roku – wtedy wyniosły 976 tys. zł.

Natomiast wynagrodzenia członków pociągnęły za sobą koszty na poziomie 217,2 tys. zł (plus pochodne od wynagrodzeń typu ZUS - 80,5 tys. zł); podróże służbowe kosztowały 10,8 tys. zł; a czynsz za biuro – 204,9 tys. zł.

Dodatkowe koszty to: wynagrodzenia pracowników - 210,1 tys. zł (+ pochodne od wynagrodzenia - 92,3 tys. zł); wynagrodzenia bezosobowe - 155,1 tys. zł; na materiały i wyposażenie - 8,3 tys. zł; ogłoszenia - 10,9 tys. zł, a na pozostałe usługi wydano 10,9 tys. zł.

Dla porównania w 2017 roku działalność Rady Mediów Narodowych pociągnęła z sobą koszty rzędu w sumie 976 tys. zł. Na wynagrodzenia jej członków przeznaczono 207,6 tys. zł. Delegacje krajowe pochłonęły ponad 15,5 tys. zł., a czynsz za wynajem biura - ponad 201 tys. zł.

W sprawozdaniu z działalności Rady Mediów Narodowych prezentowane są szczegółowo działania RMN w poszczególnych miesiącach. Zwykle zbiera się ona raz w miesiącu, by podejmować decyzje dotyczące powoływania, odwoływania i opiniowania władz spółek mediów publicznych.

W ubiegłym roku zdanie odrębne od sprawozdania z działalności Rady wniósł Juliusz Braun, wskazując, że jest ono zbyt ogólne i nie porusza istotnych kwestii. Z naszych informacji wynika, że w tym roku również zdecyduje się na taki krok, argumentując, że sprawozdanie tylko z pozoru pokazuje działalność Rady, kreując ją na ciało, w którym „zgodnie zapadają wszystkie decyzje”. Miano nie uwzględnić w nim wniosków o poprawki i zdań odrębnych, które zwykle zgłaszano podczas głosowań, a które były odrzucane większością 3 do 2.

Rada Mediów Narodowych liczy pięcioro członków. Przewodniczącym jest Krzysztof Czabański (PiS), członkami zaś Elżbieta Kruk (PiS), Joanna Lichocka (PiS), Juliusz Braun (zgłoszony przez klub PO) i Grzegorz Podżorny (zgłoszony przez Kukiz’15).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Milion złotych na działalność Rady Mediów Narodowych w 2018 roku

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Greg
Do czego jest ta Rada? Do niczego. A tamta? Do tego samego!
21 2
odpowiedź
User
czytelnik
Ponad 17 tys. zł miesięcznie czynszu za biuro! Taniej byłoby spotykać się w Mariottcie albo Hiltonie!
22 2
odpowiedź
User
marketer
i tak się marnuje publiczne pieniądze.

Partacze u władzy.
26 1
odpowiedź