SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Debata SDP o stanie dziennikarstwa: social media nie sprzyjają rzetelności, wg Wildsteina TVP Info jest pluralistyczne

Brak stabilizacji zawodowej i ekonomicznej, obniżające się standardy zatrudnienia, nieprzestrzeganie standardów etycznych to główne przyczyny kryzysu dziennikarstwa wskazywane przez uczestników wtorkowej debaty „Dziennikarz - zagrożony zawód zaufania publicznego”.

Article

Temat poniedziałkowej konferencji brzmiał: „Dziennikarz - zagrożony zawód zaufania społecznego”. W panelowej dyskusji wzięli udział m.in. szef SDP Krzysztof Skowroński, Teresa Bochwic z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Dawid Wildstein (zastępca dyrektora TVP1 ds. publicystyki) i Jolanta Hajdasz, szefowa Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP.

Zdaniem Krzysztofa Skowrońskiego dziennikarstwo degraduje się w szybkim tempie, a przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka. - Nadążanie za wydarzeniami, za Twitterem, Facebookem nie sprzyja refleksji ani pogłębieniu naszej wiedzy o świecie. Co za tym idzie: nie sprzyja też temu, byśmy w odpowiedni sposób informowali ludzi - stwierdził.

Ruman: rzetelni w portalu Dobrzydziennikarze.pl

Wtórował mu Dawid Wildstein z TVP, mówiąc, że nowe technologie istotnie zmieniły role dziennikarza, upośledziły naszą percepcję i weryfikację informacji. - W takiej sytuacji, giną wszelkie autorytety, ginie dyskusja, ten, kto jest bardziej kolorowy, agresywny, głośniej krzyczy zdobywa sobie przestrzeń dla wypowiedzi - powiedział.

Teresa Bochwic z KRRiT zastanawiała się, czy dziennikarstwo jest jeszcze zawodem zaufania publicznego. - To jest raczej cel niż punkt wyjściowy. Na zaufanie trzeba zasłużyć sobie tym, co się robi. Gdybym formułowała ogłoszenie o naborze na studia dziennikarskie, najważniejsze byłoby dla mnie pytanie, czy kandydat jest ciekawy świata i czy chce przekazać wiadomości o nim odbiorcom. Bo najważniejszy jest stosunek do świata i innych ludzi. Ciekawość świata pozwala nam robić to, co w dziennikarstwie najlepsze - drążyć rozmaite sprawy i tematy - mówiła.

Elżbieta Ruman z warszawskiego oddziału SDP postulowała utworzenie serwisu Dobrzydziennikarze.pl, gdzie wpisywani byliby rzetelni, etyczni przedstawiciele zawodu, jednak Krzysztof Skowroński zdecydowanie sprzeciwił się takiemu pomysłowi: - Nie sądźmy, żebyśmy nie byli sądzeni. kto miałby decydować o tym, kogo tam wpisać? - zapytał.

Wildstein: media publiczne nieodzowne, nie aprobuję wszystkich „pasków” w TVP Info

Podczas debaty padło m.in. pytanie z sali o ocenę „pasków” informacyjnych w TVP Info. - Ja nie mam prawa oceniać kolegów z TVP Info. Ci, którzy mnie znają, mogą się domyślać, że jestem daleki od aprobaty wszystkiego, co tam jest. Uznając, że są wady, mówienie o tym, że doszło do zmiany na gorsze, w porównaniu do tego, co było, jest dla mnie absurdalne - stwierdził Wildstein.

Zaznaczył też, że w mediach prywatnych brakuje pluralizmu, który - jego zdaniem - jest obecny w TVP Info. - Tam pojawia się od czasu do czasu druga strona sporu. W mediach prywatnych zbiór publicystów jest jednowymiarowy - powiedział.

Podkreślił też, że media publiczne odgrywają niezwykle ważną rolę w społeczeństwie. - Przez lata karmiono nas tezą, że postępową, cywilizowaną sytuacją jest to, że nikną media publiczne, a zamiast nich pojawiają się media prywatne. W obszarze postsowieckim widać, że im słabsze media publiczne, tym większe kłopoty z demokracją. Mamy sytuacje, gdzie trzeba dawać odpór kłamstwom, które są na arenie międzynarodowej, które mogą narazić bezpieczeństwo racji stanu. I wtedy jest tylko jedno medium predystynowane do reakcji: media publiczne - podsumował Dawid Wildstein.

Kościński: Jesteśmy w okresie przejściowym

Obecny na debacie medioznawca dr Piotr Kościński podkreślał mocno, że kryzys dziennikarstwa trwa od pewnego czasu. Przyczyn dopatruje się w kilku źródłach.

- Gazety drukowane, które stanowiły oparcie dla zawodu dziennikarskiego, powoli się ogranicza. Gazety mają coraz mniej pieniędzy, co oznacza nie tylko niższe pensje i zmniejszenie liczby etatów w redakcjach, ale też mniej pieniędzy na działalność dziennikarską. Media przechodzą do internetu, ale reklamy w sieci nie przynoszą takich przychodów jak w mediach drukowanych, w związku z czym media internetowe nie mogą sobie pozwolić na wysokie wynagrodzenia. Jesteśmy - jak sądzę - w jakimś okresie przejściowym. Nie wiemy, czym się zakończy trwająca rewolucja medialna. Jak będzie funkcjonował dziennikarz za 50 lat? Być może zupełnie inaczej niż ma to miejsce obecnie - podsumował Kościński.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Debata SDP o stanie dziennikarstwa: social media nie sprzyjają rzetelności, wg Wildsteina TVP Info jest pluralistyczne

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
YKK
Ludzie pokroju Skowrońskiego, Bochwic i młodego panicza Wildsteina to są dopiero główne powody kryzysu dziennikarstwa.
44 15
odpowiedź
User
Janusz
Partyjna przybudówka PiS organizuje debatę, podczas której rozmyślają dlaczego ciemny lud nie kupuje narracji Kurskiego i całego PiSowskiego aparatu propagandy. Bareja by tego nie wymyślił.
36 10
odpowiedź
User
Nick
Andrzej Woyciechowski w grobie się przewraca obserwując "rzetelność" Skowrońskiego. Niestety. Bo przed laty, w dawnej Zetce, bardzo go ceniłem.
33 9
odpowiedź
User
Chemik
Czy to prawda, że Wildstein jr. obsługiwał reportersko kryzys ukraiński nie znając słowa po ukraińsku i rosyjsku?
28 9
odpowiedź
User
rozsadek
pis debatuje z pisem... arcyciekawy wybieg jak swoja amatorszczyznę usprawiedliwić :)
28 9
odpowiedź