SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nokia opuszcza Rosję, Ericsson zawiesza współpracę z rosyjskimi telekomami

Fiński koncern Nokia postanowił zakończyć swoją działalność na rynku rosyjskim. Decyzja jest spowodowana najazdem Rosji na Ukrainę. Nokia nie będzie oferować rosyjskim partnerom rozwiązań związanych z infrastrukturą telekomunikacyjną, w tym sprzętu do budowy i obsługi sieci 5G. Wyjście z Rosji zapowiedział także niedawno Huawei, a Ericsson porzuca współpracę z rosyjskimi telekomami.

Article

W związku z agresją na Ukrainę wiele znanych zachodnich marek w ramach sankcji postanowiło wycofać się z rosyjskiego rynku i wstrzymać oferowanie tam swoich produktów i usług. Wśród nich znalazły się także największe Big Techy, takie jak Facebook, Google, SAP, IBM czy Microsoft.

Nokia: Wychodzimy z Rosji

Niedawno koncern Huawei ogłosił, że planuje wycofanie się z rosyjskiego rynku. Decyzja ta może oznaczać dla Kremla poważne problemy z dalszym rozwojem infrastruktury, szczególnie w segmencie sieci 5G.

Okazuje się, że to nie koniec kłopotów Rosjan w segmencie telekomunikacyjnym. Teraz fiński koncern Nokia zdecydował się na opuszczenie rosyjskiego rynku.

- Już od pierwszych dni inwazji na Ukrainę było dla nas jasne, że dalsza obecność w Rosji nie będzie możliwa – zaznaczono w komunikacie Nokii. - W ciągu ostatnich tygodni wstrzymaliśmy dostawy, zaprzestaliśmy nowych przedsięwzięć i przenosimy nasze ograniczone działania badawczo-rozwojowe poza Rosję. Możemy teraz ogłosić, że opuścimy rynek rosyjski. W trakcie tego procesu naszym priorytetem pozostaje bezpieczeństwo i dobre samopoczucie naszych pracowników.

Nokia poszła w ślady nie tylko Huawei, ale także Ericssona, który postanowił rozszerzyć swój bojkot rosyjskiego rynku. Pod koniec lutego br. Ericsson zawiesił wszystkie dostawy sprzętu do Rosji. - W świetle ostatnich wydarzeń i sankcji Unii Europejskiej firma zawiesi teraz na czas nieokreślony swoją działalność z klientami w Rosji – czytamy w komunikacie firmy. - Priorytetem jest obecnie skupienie się na bezpieczeństwie i dobrym samopoczuciu pracowników firmy Ericsson w Rosji, którzy zostaną objęci płatnym urlopem.

Czytaj także: Wielka Brytania pozwoli na budowę wyższych masztów sieci komórkowych. Chodzi o większy zasięg i rozwój 5G

W związku z nową decyzją, w pierwszym kwartale 2022 r. Ericsson odnotowuje rezerwę w wysokości 0,9 mld koron na utratę wartości aktywów i inne koszty nadzwyczajne. Rezerwa zostanie ujęta w pozostałych kosztach operacyjnych w segmencie Networks. Około jedna trzecia tej kwoty będzie miała wpływ na przepływy pieniężne.

Także Nokia w uspokajającym tonie informuje o konsekwencjach opuszczenia Rosji. - Jeśli chodzi o finansowy wpływ tej decyzji, Rosja stanowiła mniej niż 2 proc. naszej sprzedaży netto w 2021 r. - zaznacza koncern w oświadczeniu. - Biorąc pod uwagę silny popyt, jaki obserwujemy w innych regionach, nie spodziewamy się, by ta decyzja wpłynęła na naszą zdolność do realizacji prognozy na 2022 r., przedstawionej w raporcie finansowym za czwarty kwartał i cały rok 2021. Oczekujemy, że decyzja ta spowoduje utworzenie w pierwszym kwartale rezerwy w wysokości około 100 mln euro, co wpłynie na nasze raportowane, ale nie porównywalne dane finansowe.

Wcześniej Rosja naciskała na firmy telekomunikacyjne, aby rozpoczęły budowę sieci z wykorzystaniem wyłącznie rosyjskiego sprzętu, starając się przekonać Nokię i Ericssona do założenia fabryk w tym kraju.

Nokia zapowiedziała jednak, że nie zrealizuje ogłoszonego w listopadzie ub.r. planu utworzenia spółki joint venture z rosyjską firmą Yadro, która miałaby budować stacje bazowe sieci telekomunikacyjnych 4G i 5G.

Decyzja Nokii o opuszczeniu Rosji będzie miała wpływ na około 2 tys. pracowników, a niektórzy z nich mogą otrzymać propozycję pracy w innych częściach świata. Obecnie Nokia zatrudnia ok. 90 tys. osób na całym świecie

Czytaj także: "Lista wstydu" - które znane marki zostały w Rosji? Na liście producent lubianego piwa, smartfonów i ... groszku konserwowego

Dołącz do dyskusji: Nokia opuszcza Rosję, Ericsson zawiesza współpracę z rosyjskimi telekomami

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotrek Pollack
Nokia to Finlandzka, porządna firma, więc jest to zasadne, a tym bardziej w obecnej sytuacji, choć kontrowesyjnych, jeżeli chodzi o info.
odpowiedź
User
Trolanka26
Bardzo dobrze.
odpowiedź
User
Trolanka27
Prawidłowa decyzja!
odpowiedź