SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Northvolt wybuduje w Gdańsku fabrykę baterii za 750 mln zł

W Gdańsku powstanie zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych szwedzkiej firmy Northvolt. Nakłady inwestycyjne wyniosą blisko 200 mln dol., czyli prawie 750 mln zł.

fot. materiały prasowe Article

"W Gdańsku powstanie najnowocześniejszy i wysoce zautomatyzowany zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe w zakresie modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii. Nakłady inwestycyjne wyniosą blisko 200 mln dolarów tj. prawie 750 mln zł. W ramach nowego projektu powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy" - poinformował w piątek PAIH.

Jak wyjaśniono, zakład, jaki powstanie na Wybrzeżu, jest częścią ogólnoeuropejskiego projektu łańcucha wartości, w ramach którego ogniwa produkowane w północnej Szwecji będą wysyłane do Gdańska, w celu dalszego montażu kompletnych systemów magazynów energii i dostarczane do klientów.

Dodano, że powstanie wysoce zautomatyzowany i zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych, systemów magazynowania energii oraz procesów i technologii produkcyjnych. Wytwarzane produkty będą kompleksowym rozwiązaniem do magazynowania energii oraz zastosowań przemysłowych, m.in. w specjalistycznych pojazdach i maszynach górniczych - podano.

"Produkcja ruszy w 2022 roku. Wraz z deklaracją inwestycji, Northvolt Poland otrzymał pozytywną decyzję Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE) w zakresie wsparcia inwestycji oraz grant rządowy" - poinformowano.

Northvolt został założony w 2016 roku w Szwecji przez Petera Carlssona i Paolo Cerrutiego - byłych wiceprezesów Tesli - ma siedzibę w Sztokholmie. Zatrudnia ponad 1 tys. pracowników. Specjalizuje się m.in. w rozwiązaniach w zakresie baterii i akumulatorów i tzw. inteligentnej diagnostyki. Jej misją jest „stworzenie najbardziej ekologicznego ogniwa na świecie, o minimalnym śladzie węglowym”.

Firma działa już Polsce. W 2018 roku ogłosiła inwestycję w zakład montażu modułów bateryjnych, składających się z ogniw akumulatorowych, elektronicznych układów sterowania i regulacji temperatury oraz specjalnych obudów, które następnie są wykorzystywane w systemach magazynowania energii czy przemysłowych maszynach górniczych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Northvolt wybuduje w Gdańsku fabrykę baterii za 750 mln zł

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Słabo
Morawiecki i Gowin otrąbili wielki sukces, ale jak piszą niezależne media, to są drobne kwotowo inwestycje. Powinniśmy walczyć o fabrykę ogniw, tyle że jej budowa kosztuje kilkadziesiąt razy więcej. No i nikt nie zainwestuje w budowę fabryki ogniw w Polsce, skoro mamy energetykę opartą na węglu :-(((
0 0
odpowiedź