Norweskie media uruchamiają wspólny projekt, mający eliminować fałszywe informacje z debaty politycznej

Norweska telewizja publiczna NRK wraz z dwoma największymi dziennikami („VG” oraz „Dagbladet”) tworzą portal, który ma weryfikować prawdziwość informacji podawanych w debatach publicznych. Sprawdzani mają być i politycy i media, a dostęp do portalu bezpłatny.

jk
jk
Udostępnij artykuł:

Projekt ma mieć postać internetowego serwisu "Faktisk" ("Faktycznie"). Każdy będzie mógł z jego pomocą wyszukać i sprawdzić prawdziwość interesującej go informacji. Redakcja portalu ma być niezależna od właścicieli i partnerów koncernów wydawniczych, stojących za poszczególnymi mediami. Złożą się na nią pracownicy trzech tworzących portal mediów. Ich zadaniem będzie monitorowanie debat publicznych oraz krytyczne spojrzenie na treści publikowane w norweskich mediach.

Pomysł serwisu internetowego sprawdzającego fakty zrodził się podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej w USA, podczas której kandydaci kierowali przeciwko sobie zarzuty nader często określali jako "fake news". - Znajdujemy się w sytuacji, gdy wszystkiemu przykleja się etykietkę „fake news” My nie chcemy wyłącznie demaskować fałszywych wiadomości. Mamy nadzieję także przyczynić się do wprowadzenia porządku w tym bałaganie informacyjnym, udzielając użytkownikowi porad i czyniąc go bardziej krytycznym co do wyboru źródeł informacji - skomentował w rozmowie z agencją NTB Kristoffer Egeberg, dziennikarz śledczy dziennika "Dagbladet".

Korzystanie z "Faktisk" będzie darmowe. Zaproszenie do współtworzenia projektu otrzymały także inne media norweskie, a także Politechnika w Trondheim oraz koncern IBM. Ten ostatni użyczy projektowi wiedzy w dziedzinie sztucznej inteligencji i analizy treści.

Kilka dni temu portal sprawdzający prawdziwość informacji uruchomiła prorządowa rosyjska stacja Russia Today. Projekt nosi nazwę FakeCheck i ma pomagać w zwalczaniu nieprawdziwych informacji szkodzących interesom rosyjskiego rządu

Author widget background

PRACA.WIRTUALNEMEDIA.PL

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Netflix da więcej za Warner Bros.? Paramount nie powiedział ostatniego słowa

Netflix da więcej za Warner Bros.? Paramount nie powiedział ostatniego słowa

Z katowickiej manufaktury do Snoop Dogga. Jak pluszowy pieróg wypromował Polskę

Z katowickiej manufaktury do Snoop Dogga. Jak pluszowy pieróg wypromował Polskę

Pięć nowości wiosną w TVP. Największe hity stacji z kontynuacją

Pięć nowości wiosną w TVP. Największe hity stacji z kontynuacją

Jest siatka płac w Bauerze. Planowane są też podwyżki

Jest siatka płac w Bauerze. Planowane są też podwyżki

Widzowie czekali na polskie bajki
Materiał reklamowy

Widzowie czekali na polskie bajki

13 osób w redakcji nowego portalu TVP. W planach współpraca z Onetem

13 osób w redakcji nowego portalu TVP. W planach współpraca z Onetem