SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowa oprawa radiowej Jedynki. "Połączenie tradycji z nowoczesnością"

Polskie Radio na wakacje wprowadzi zmiany w ramówkach wszystkich anten, będzie więcej audycji muzycznych i rozrywkowych. Nie ominie to także radiowej Jedynki, która oprócz nowości programowych od 21 czerwca br. będzie mieć nową oprawę dźwiękową oraz jingle w audycjach.

fot. Polskie Radio Article

Od 21 czerwca br. na antenę powróci "Lato z Radiem", a z Festiwalu Lato z Radiem będą prowadzone wyjazdowe programy: "Muzyczne Jedynki" i "Ekspresy Jedynki" oraz transmisje sobotnich koncertów Festiwalu LzR.

Tego dnia o godzinie 9.00 rano, wraz ze startem audycji „Lato z Radiem”, Program 1 Polskiego Radia zaprezentuje nową, bardziej współczesną oprawę dźwiękową, nawiązującą do klasyki.

Program I Polskiego Radia zyska nie tylko nową oprawę dźwiękową, ale i „jingle” w audycji. Każdy z przygotowanych dźwięków przerywających program będzie mieć inne tempo. Wszystkie mają jednak tworzyć spójną linię melodyczną.

- To kolejna wprowadzona od marca zmiana na antenie Jedynki. Wtedy zadebiutowały poranne komentarze ekspertów, popołudniowe „Komentarze dnia” publicystów oraz debaty polityczne po godz. 18.00. Codziennie o północy Jedynka gra również pełną wersję hymnu. Teraz, wraz z nową odsłoną „Lata z Radiem”, pojawia się też odświeżona, dynamiczna oprawa audycji. Przyświecał nam jeden zasadniczy cel przy jej tworzeniu: usatysfakcjonować dotychczasowych, wiernych słuchaczy radiowej Jedynki i zachwycić nowych. Postawiliśmy na dynamizm i nowoczesność, ale z zachowaniem tradycyjnego ducha kultowej Jedynki. Gorąco wierzę, że nam się to udało - komentuje Agnieszka Kamińska, dyrektor radiowej Jedynki.

W oprawie po raz pierwszy pojawią się jingle z wykorzystaniem wokalu w wykonaniu Doroty Kopki. Bez zmian pozostanie jednak m.in. sygnał „Kroniki Sportowej” czy „Lata z Radiem”.

 

- Idea zmiany, która nam przyświecała, to z jednej strony uchwycenie nowoczesnego ducha Programu I, a jednocześnie ukłon w stronę naszej radiowej tradycji, pewnej klasy i szlachetności, która dla jedynkowych słuchaczy jest bardzo ważna. Pozostaje z nami zatem nasz „Polonez A-dur” Chopina, ale w odświeżonej formule - dodaje Marcin Kusy, wicedyrektor Programu 1 Polskiego Radia.

Autorami nowej odsłony dźwiękowej radiowej Jedynki są: Sergiusz Łubiński i Michał Sęk. Oprawa obowiązująca do tej pory funkcjonowała od 23 października 2012 roku.

"Polka Dziadek" w tradycyjnej odsłonie sygnałem tegorocznego Lata z Radiem

W tym roku słuchacze Jedynki będą mogli ponownie usłyszeć tradycyjną odsłonę „Polki Dziadek”, wykorzystywanej jako hymn wakacyjnej audycji „Lato z Radiem” - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.

W ubiegłym roku utwór został skomponowany w nowej, alternatywnej wersji przez Andrzeja Smolika. Swój debiut miał w niedzielę, 26 sierpnia 2018 roku – tuż przed rozpoczęciem pierwszej edycji „Lato z Radiem Festiwal”.

Utwór nie przypadł do gustu wielu słuchaczom Jedynki, przywiązanym do znanej od lat melodii. Dlatego w tym roku kierownictwo rozgłośni zdecydowało się na powrót do tradycji - wynika z informacji portalu Wirtualnemedia.pl.

Polka Dziadek to ludowy utwór muzyczny anonimowego autora, skomponowany w formie polki. Powstał na terenie dzisiejszej Austrii pod koniec XIX wieku.

W okresie od marca do maja 2019 roku Jedynka zajęła czwarte miejsce zajęła w rankingu słuchalności pod względem udziału w rynku. Jej wynik spadł o 0,8 pkt. proc. do 5,9 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowa oprawa radiowej Jedynki. "Połączenie tradycji z nowoczesnością"

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TJKD
Radio zanurzone w formalinie. I ta "krooonikaaa sportowwaaa" z 1939. Dramat
13 30
odpowiedź
User
Aleks
Nic nie da. Jezeli bedzie bez przerwy polityka. Tylko Pis Pis i nic wiecej. A w sobotę zamiast dla ludzi radio, to bez przerwy konwencje i przemowienia Pisu. A najśmieśzniejsze jest to ze stary komuch niejaki Szrubarz teraz zrobil z siebie Pidowca. Wszyscy sie smieja. Ten czlowiek nie nadaje się na antene.
22 8
odpowiedź
User
Obserwator
Stare powiedzenie radiowców mówi: jak nie masz pomysłu na antenę to zmień jingle.

Zwracam uwagę, że słuchacze odchodzą od Jedynki nie z powodu oprawy dźwiękowej lecz dlatego, że nie podoba im się program.
32 6
odpowiedź
User
Sebastian
Teraz to ludzie wolą słuchać rmf czy zetki bo już tego radia nie da się słuchać
11 10
odpowiedź
User
K2101
A gdzie wy macie napisane, że po wprowadzeniu nowych jingli PR1 chce przyciągnąć słuchaczy.
Oni doskonale wiedzą, że ludzie odchodzą od Jedynki przez politykę, ale nie mogą nic zmienić. Szefostwo nie pozwoli na to, aby ograniczyć polityczne bzdury. Z Jedynki nie zrobią drugiej Dwójki czy Czwórki, gdzie polityka jest ograniczona do minimum.
13 2
odpowiedź