SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe baterie litowe pozwolą na trzykrotnie dłuższą pracę smartfonów i innych urządzeń

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda opracowali nową technologię produkcji akumulatorów dla smartfonów, tabletów i innych urządzeń. Ma to przełożyć się na nawet trzykrotny wzrost ich żywotności.

Nowe rozwiązanie polega na wykorzystaniu litu do budowy anody, która dotąd była konstruowana z wykorzystaniem węgla lub krzemu. Naukowcy są przekonani, że dzięki temu zwiększy się gęstość energii przechowywanej w tym miejscu. Nad stabilnością litowych anod miałyby czuwać węglowe kopuły, które zapobiegną przegrzewaniu się ich, a także utracie pojemności. W rezultacie możliwe ma stać się nie tylko produkowanie bardziej wydajnych, ale również mniejszych niż dotychczas akumulatorów.

Aktualnie prototypowe egzemplarze akumulatorów utrzymują wydajność na poziomie 99 proc. Przez 150 cykli ładowania. Dla porównania dotychczasowe ogniwa notowały spadki o nawet 50 proc. Już po 100 cyklach.

Wprowadzenie nowych baterii do masowej produkcji mogłoby wydłużyć czas pracy urządzeń od dwóch do nawet trzech razy. Szanse dla tego typu technologii upatruje się również w segmencie motoryzacyjnym, gdzie wydajność baterii w samochodach elektrycznych również stanowi obecnie problem.

Dołącz do dyskusji: Nowe baterie litowe pozwolą na trzykrotnie dłuższą pracę smartfonów i innych urządzeń

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl