SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe baterie litowo-metalowe mogą wydłużyć pracę smartfonów. Rozwiązano problem samozapłonu

Zespół inżynierów z Uniwersytetu Stanforda opracował projekt nowej baterii litowo-metalowej, która ma zapewniać znacznie dłuższy czas pracy smartfonów niż stosowane obecnie ogniwa. Produkcja takich akumulatorów byłaby możliwa dzięki zastosowaniu specjalnej powłoki ochronnej eliminującej możliwość samozapłonu baterii.

Article

O nowym rozwiązaniu opracowanym przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda poinformowały zachodnie media technologiczne, m.in. serwis Engadget.

Amerykańscy inżynierowie zaprojektowali nowy typ baterii litowo-metalowej, która po 160 cyklach ładowania zachowuje 85 proc. swojej pierwotnej pojemności. To wynik o wiele lepszy od opracowywanych wcześniej tego typu ogniw zdolnych do zachowania jedynie 30 proc. pojemności po takiej samej liczbie cykli ładowania. To także lepszy rezultat niż w wypadku stosowanych dzisiaj powszechnie na rynku ogniw litowo-jonowych.

Oprócz wspomnianego parametru akumulatory litowo-metalowe charakteryzują się też niższą masą od baterii stosowanych obecnie, w przyszłości zatem producenci mogliby znacząco zwiększyć ich pojemność i w konsekwencji zapewnić o wiele dłuższy czas pracy po jednym ładowaniu w wypadku takich urządzeń jak smartfony, a także inny sprzęt zasilany bateryjnie.

Dotychczasowa technologia stosowana w wypadku baterii litowo-metalowych miała poważną wadę, która prowadziła do częstych samozapłonów tego rodzaju akumulatorów.

Naukowcy Stanforda twierdzą że rozwiązali ten problem stosując specjalną warstwę ochronną, która zapobiega możliwości zwarcia i ewentualnego samoczynnego zapalenia się baterii.

Na razie nie wiadomo kiedy nowe ogniwa mogłyby znaleźć się w seryjnej produkcji. Twórcy opisanego rozwiązania przyznają, że będzie ono wymagało jeszcze całej serii testów i koniecznych modyfikacji.

Dołącz do dyskusji: Nowe baterie litowo-metalowe mogą wydłużyć pracę smartfonów. Rozwiązano problem samozapłonu

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dn
Baterie litowo-metalowe?

A lit przypadkiem nie jest metalem?
odpowiedź
User
Wgr
Autorze chyba jest u jakiś błąd. Ilość cykli musi być wyższa, przecież obecne litowo-jonowe/ polimerowe wytrzymują 1000 cykli bez straty pojemności. Trzeba to poprawić.
odpowiedź