SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nowe oprogramowanie Google precyzyjnie rozpozna obrazy na zdjęciach

Nowa technologia opracowana w laboratoriach Google pozwoli maszynom na dokładne rozpoznawanie i opisywanie treści umieszczonych na fotografiach.

Article

O opracowaniu nowatorskiego rozwiązania poinformowali na blogu laboratorium Google Research jego naukowcy - Oriol Vinyals, Alexander Toshev, Samy Bengio i Dumitru Erhan. Według nich udało się opracować system, który pozwoli maszynom rozpoznawać obrazy w podobny sposób, jak dzieje się to u człowieka.

- Ludzie bez trudu potrafią zamknąć w kilku słowach opisu treść, którą widzą na fotografii - tłumaczą badacze. - Dla komputerów to o wiele trudniejsze zadanie. Udało nam się jednak posunąć o krok naprzód i opracować oprogramowanie, które pozwala maszynom w automatyczny sposób precyzyjnie rozpoznać obiekty na zdjęciu, a dodatkowo prawidłowo je opisać. Taka technologia stwarza wiele niedostępnych dotąd możliwości i rozwiązań - podkreślają.

Oprogramowanie stworzone przez Google może między innymi pomóc osobom niepełnosprawnym (na przykład niewidomym) w zrozumieniu tego, co znajduje się na konkretnym zdjęciu, a także w otaczającej ich rzeczywistości bez pomocy innych, a jedynie przy użyciu komputera. Mechanizm bezbłędnie identyfikujący treść konkretnego obrazu i rozumiejący jego znaczenie okaże się też przydatny w systemach monitoringu lub identyfikacji.

Na blogu Google Research autorzy nowatorskiego oprogramowania wyjaśniają sposób jego funkcjonowania. Jest ono złożone z dwóch niezależnych sieci zbudowanych na wzór połączeń nerwowych u żywych istot. Jedna z sieci jest przeznaczona do rozpoznawania tego, co widzi, zadaniem drugiej jest precyzyjne opisanie otrzymanych danych. W rezultacie powstaje zespół, który pozwala na opisanie konkretnego obrazu z niewielkim marginesem błędu.

Vinyals, Toshev, Bengio i Erhan przyznają, że koncepcja opracowania nowego mechanizmu postrzegania obrazów powstała przy okazji prac prowadzonych nad doskonaleniem automatycznego tłumaczenia, które Google rozwija od wielu lat. Stosowana w tej technologii sieć rekurencyjna została zastąpiona siecią splotową, co w rezultacie pozwala na odczytywanie obrazów i ich opis w sposób o wiele bardziej dokładny i bezbłędny, niż miało to miejsce wcześniej, przed stworzeniem wspomnianego oprogramowania.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowe oprogramowanie Google precyzyjnie rozpozna obrazy na zdjęciach

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Anonymus
Czy ktoś w dzisiejszym świecie ma jeszcze anonimowość/prywatność/intymność, czy takie pojęcia już nie istnieją? Jeśli taki algorytm neuronowy jest już pospolity, tzn. udostępniony do wiadomości szerokiej publice, to czym dysponuje wojsko i służby specjalne ???
odpowiedź