SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowe rozdanie w TV i radiu

Jest już gotowy plan przydziału częstotliwości cyfrowych, który może spowodować rewolucję w eterze.

W piątek zakończyła się Regionalna Konferencja Radiokomuni­kacyjna w Genewie, która ustaliła plan przydziału częstotliwości cyfrowych dla radia i telewizji. Będzie on podstawą do przejścia na cyfrowy system nadawania, co może spowodować rewolucję w eterze, podał "Puls Biznesu".

— Dzięki telewizji cyfrowej ofer­ta będzie dużo szersza — mówi “PB” Anna Streżynska, prezes Urzędu ko­munikacji Elektronicznej (UKE).

Ustalenia genewskie dają nam prawa do ośmiu ogólnokrajowych sieci częstotliwości telewizyjnych i trzech radiowych. Dzięki temu dzi­siejsze siedem bezpłatnych, ogólnopolskich kanałów, zastąpi kilka­dziesiąt.

— Kanałów ogólnopolskich mo­że być od 32 do 56, może nawet więcej — mówi “PB” Krystyna Roslan-Kuhn z Urzędu Komunikacji Elek­tronicznej (UKE).

Istniejący już na rynku nadawcy zyskają wielu potężnych konku­rentów, którzy do tej pory nie mo­gli wejść na rynek, bo nie było na nim wolnych częstotliwości. Do te­go stacje telewizyjne, wśród któ­rych największe to Telewizja Pol­ska, TVN czy Polsat, będą musiały zapłacić za przejście na cyfrowy system nadawania.

—  Nadawców będzie to drogo kosztowało. Ale na nową technolo­gię musimy przejść. Częstotliwo­ści analogowe zostaną w końcu po prostu wyłączone — mówi Anna Streżynska.

Może właśnie wysokie koszty i możliwość wejścia konkurencji sprawiają, że przedstawiciele obec­nych na naszym rynku nadawców nie wykazują zbyt wielkiej ochoty do przejścia na „cyfrę"

—  Proces ten nie jest przygoto­wany od strony technicznej — mó­wi “PB” Adam Brodziak, dyrektor tech­niczny Polsatu.

Nadawcy oskarżają rząd i regulatora o opóźnianie przejścia na tele­wizję cyfrową. Pierwsze częstotli­wości miały być rozdysponowane już w 2005 r., ale przetasowania na scenie politycznej sprawiły, że Kra­jowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) zamroziła konkurs.

—  Zaniechanie tego procesu w telewizji naziemnej będzie ozna­czało rozwój cyfryzacji w najdroż­szy z możliwych sposobów, czyli poprzez platformy satelitarne i in­ternet — usługi dostępne dla wy­branych — mówi “PB” Wiesław Walendziak, szef Polskiego Operatora Cy­frowego (POT), wspólnego przed­sięwzięcia TVN i Polsatu do budo­wy telewizji cyfrowej.

Nadawcy głośno wyrażają oba­wy o wejście konkurencji.

—  Dalsze opóźnienia postawią nadawców krajowych w trudnej sytuacji. Dojdzie do konfrontacji z nadawcami zagranicznymi — do­daje Wiesław Walendziak.

Szefowa UKE ma nadzieję, że kon­kurs na pierwsze częstotliwości rozpocznie się jeszcze w tym ro­ku. Ale najpierw UKE musi poro­zumieć się z KRRiT.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowe rozdanie w TV i radiu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl