SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowoczesna powierzchnia biurowa w Warszawie wzrosła o ok. 190 tys. m.kw. w 2010

Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wzrosły w 2010 roku o blisko 190 tys. m.kw. osiągając łączną wielkość 3,436 mln m.kw., wynika z danych Warsaw Research Forum.

Nowoczesna powierzchnia biurowa w Warszawie wzrosła o ok. 190 tys. m.kw. w 2010

„W 2010 zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wzrosły o blisko 190 000 m. kw. osiągając wielkość 3 436 000 m. kw. Największymi projektami oddanymi do użytkowania w ubiegłym roku były: Poleczki Business Park I (budynki A1 i A2) w strefie Południowej Dolnej, New City Mokotów w strefie Południowej Górnej, Crown Square w strefie Zachodniej oraz Zebra Tower w strefie Centrum" - czytamy w raporcie.

Dane rynkowe, które są przygotowywane wspólnie przez zespół analityków, dotyczą zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej, nowych obiektów oddanych do użytku, liczby i wielkości transakcji wynajmu oraz ilości powierzchni niewynajętej.

W raporcie zaznaczono, że popyt w 2010 był znacznie silniejszy niż rok wcześniej i łączny wolumen transakcji najmu przekroczył 550 tys. m.kw. (w porównaniu do 280 tys. m.kw. odnotowanych w 2009). Suma renegocjacji wyniosła ok. 200 tys. m.kw. i stanowiła 35% całej wielkości popytu, podczas gdy udział umów przednajmu znajdował się na poziomie ok. 11%.

„Znaczna większość umów najmu została podpisana w strefach Południowej Górnej, Centrum oraz Południowej Zachodniej. Wielkość popytu w tych trzech dzielnicach stanowiła ponad 70% całkowitego wolumenu transakcji w 2010 roku" - czytamy dalej.

Największe transakcje zawarte w 2010 roku to: renegocjacja umowy najmu Banku Pekao SA w kompleksie Lipowy Office Park (38 500 m kw.) w strefie Południowej Zachodniej, renegocjacja umowy Orange w Renaissance Tower (17 400 m kw.) w strefie Zachodniej, umowa przednajmu zawarta przez grupę AVIVA Platinium Business Park IV (13 000 m kw.) w strefie Południowej Górnej oraz nowa umowa podpisana przez PZU w budynku Empark Sirius w strefie Południowej Górnej.

„Współczynnik powierzchni niewynajętej spadł nieznacznie, z 8% w III kw. 2010 do 7,2% na koniec roku. W strefach centralnych wyniósł 8,1%, a w lokalizacjach poza centrum – 6,7%. Najwyższy wskaźnik pustostanów odnotowany został w strefie Południowej Dolnej (14,8%), natomiast najniższy - w strefach Wschodniej i Zachodniej (odpowiednio 2% i 3%)" - podano również.

 Warsaw Research Forum (WRF) to forum, w skład którego wchodzi osiem firm doradczych działających na rynku nieruchomości: CB Richard Ellis, Colliers International, Cushman & Wakefield, DTZ, Jones Lang LaSalle, King Sturge, Knight Frank i Savills. Przedstawiciele tych firm dążą do ujednolicenia publikowanych wskaźników poprzez zbieranie i porównywanie kwartalnych danych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowoczesna powierzchnia biurowa w Warszawie wzrosła o ok. 190 tys. m.kw. w 2010

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
jarka
A teraz jest jej jeszcze więcej. Na Żeraniu wciąż powstaje Business Park Marywilska czyli nowoczesny biurowiec, który jest doskonale przygotowany pod wymagających. To właśnie w stolicy powstają inwestycje tego typu, które co więcej, mają coraz bardziej atrakcyjny charakter - oby tylko dalej tak było!
8 8
odpowiedź
User
myras
Nowoczesnej powierzchni biurowej w Polsce będzie coraz więcej. Widzicie co się aktualnie dzieje? To szokujące, ale przecież w każdym roku powstaje nowy nowoczesny biurowiec. Business Park Marywilska to przykład najnowocześniejszego biurowca, a powstało przecież wiele innych.
8 8
odpowiedź