SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Nowy komunikator firmy Nokia dla biznesu

Nokia 9500 Communicator zapewnia przedsiębiorstwom większą mobilność dzięki nowym rozwiązaniom i usługom czołowych firm z branży informatycznej

Nokia wprowadza na polski rynek pierwszy aparat z nowej serii urządzeń bezprzewodowych przeznaczonych dla świata biznesu. Nowy telefon Nokia 9500 Communicator to jedno z pierwszych na rynku urządzeń działających w sieciach telefonii komórkowej, które wychodzą naprzeciw potrzebom działów informatycznych firm w zakresie przystosowywania, łatwości zarządzania i bezpieczeństwa. Ten trójzakresowy aparat wyposażony w funkcje łączności E-GPRS (EDGE) i Wi-Fi 802.11b ma trafić do sprzedaży w listopadzie 2004. Cena komunikatora Nokia 9500 (bez dopłat operatorów) powinna wynieść ok. 3 500 zł netto.

"Nokia jak nikt inny rozumie, na czym polega mobilność" - mówi Mary McDowell, nowo powołana wiceprezes i dyrektor generalny działu Nokia Enterprise Solutions. "Tworząc aparat Nokia 9500 Communicator, połączyliśmy swoją wiedzę na temat potrzeb klientów biznesowych i niezbędnych im funkcji oraz własne doświadczenia na polu komunikacji bezprzewodowej i związanego z nią bezpieczeństwa. W ten sposób powstało pierwsze urządzenie bezprzewodowe, które pozwala na szybki i powszechny dostęp do usług dla przedsiębiorstw oraz może korzystać z niezawodnych aplikacji i rozwiązań czołowych firm z branży informatycznej".


Podobnie jak poprzednie aparaty z rodziny komunikatorów, również Nokia 9500 Communicator nadaje mobilny charakter najbardziej popularnym rozwiązaniom biurowym. Dzięki niemu osoby podróżujące w sprawach służbowych mają zawsze pod ręką aplikacje do poczty elektronicznej, organizowania informacji osobistych, synchronizacji z komputerem, przeglądania stron internetowych, aplikacje wykorzystywane przez poszczególne piony przedsiębiorstwa, a nawet do tworzenia dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych i prezentacji, mogą więc optymalnie wykorzystać czas spędzany poza firmą. Poniżej wymieniono inne cechy i funkcje tego atrakcyjnie zaprojektowanego, ważącego 222 g urządzenia:

"  Praca w trzech zakresach GSM (dwa warianty: 900/1800/1900 MHz i 850/1800/1900 MHz)
"  GPRS/EGPRS (EDGE)
"  Praca w bezprzewodowych sieciach LAN IEEE 802.11b
"  System operacyjny Symbian 7.0s ze środowiskiem J2ME Personal Profile
"  Wbudowany aparat cyfrowy VGA i funkcje wiadomości multimedialnych MMS
"  Przesyłanie dźwięku i danych przez Bluetooth
"  Łączność w standardzie USB (kabel do transmisji danych Nokia DKU-2)
"  Wolna pamięć o pojemności 80 MB
"  Dwa kolorowe wyświetlacze (65 tys. kolorów):
" o rozdzielczości 640x200 pikseli (platforma Series 80)
" o rozdzielczości 128x128 pikseli (platforma Series 40)
" Protokoły poczty elektronicznej: IMAP4, POP3, SMTP, SyncML
" Zabezpieczenia: SSL/TLS, IPsec VPN
" Internet: HTML/XHTML, HTML 4.01, JavaScript 1.3
" Narzędzia biurowe do pracy z dokumentami, arkuszami kalkulacyjnymi i prezentacjami

Dzięki kompatybilności i zgodności funkcjonalnej z używaną infrastrukturą informatyczną Nokia 9500 Communicator umożliwia bezprzewodowe zdalne zarządzanie, współpracuje z narzędziami PC do zarządzania urządzeniem i oferuje szerokie możliwości personalizacji. Ponadto menedżerowie działów informatycznych zyskują oszczędną oraz łatwą w utrzymaniu i aktualizacji platformę urządzeń, która upraszcza eksploatację i wdrożenia. Dzięki zastosowaniu systemu operacyjnego Symbian 7.0 i technologii JavaTM Personal Profile oraz MIDP 2.0 rodzina Nokia 9500 Communicator stanowi dobrze znany i uznany fundament dla programistów, na którym mogą oni budować nowatorskie rozwiązania, kompatybilne z przyszłymi komunikatorami nowej serii dla przedsiębiorstw.


Aparat Nokia 9500 Communicator umożliwia korzystanie z wielu standardowych zabezpieczeń. Wymianę danych można skutecznie chronić dzięki różnym standardowym rozwiązaniom z dziedziny wirtualnych sieci prywatnych (VPN). Na przykład rozwiązania Nokia Mobile VPN - w skład których wchodzą aplikacje Nokia Security Service Manager oraz Nokia Mobile VPN Client - można zintegrować z obecną infrastrukturą firmy, rozszerzając zasięg sieci VPN bazujących na protokole IPSec na urządzenia bezprzewodowe. Ponadto firma Symantec zamierza opracować specjalną zaporę sieciową i oprogramowanie antywirusowe, które będzie można aktualizować bezprzewodowo. Nokia 9500 Communicator umożliwia także korzystanie z innych ważnych funkcji bezpieczeństwa, takich jak blokada urządzenia czy szyfrowanie protokołem SSL (Secure Socket Layer) w aplikacjach internetowych.

Swoje poparcie dla nowej serii komunikatorów okazały już czołowe firmy z branży informatycznej i komunikacyjnej, które tworzą liczne rozwiązania i aplikacje specjalnie do nowej platformy. Dzięki ścisłej współpracy z tymi firmami Nokia będzie mogła zaproponować swoim klientom z branży przedsiębiorstw najwyższej klasy rozwiązania, które nadają mobilny charakter procesom biznesowym oraz umożliwiają sprawną i bezpieczną łączność zdalną z obecną infrastrukturą informatyczną.

Rozwiązania i aplikacje na platformę Nokia 9500 Communicator udostępnią następujące firmy:
" Cap Gemini Ernst &Young - rozwiązania mobilne @Anyplace
" Cisco Systems, Inc. - funkcje współpracy z bezprzewodowymi sieciami LAN
" Computer Associates - sprawne zarządzanie urządzeniami bezprzewodowymi
" Fujitsu - usługi i rozwiązania informatyczne
" HP - rozwiązania do druku na odległość
" IBM - oprogramowanie WebSphere Everyplace przystosowane do urządzeń Nokia Communicator
" Oracle - dostęp do pakietu Oracle Collaboration Suite: poczta elektroniczna, zarządzanie plikami, kalendarz, konferencje internetowe, faksy itp.
" SAP AG - planowana analiza możliwości wykorzystania rozwiązań SAP® w mobilnym biznesie na platformie Nokia Communicator
" Symantec - zabezpieczenia internetowe, w tym zapora sieciowa i narzędzia antywirusowe, do urządzeń bezprzewodowych

W ramach Forum Nokia, międzynarodowego programu firmy Nokia dla programistów, dostępnych jest wiele zasobów pomocnych w tworzeniu aplikacji dla przedsiębiorstw, działających na nowym aparacie Nokia 9500 Communicator. Wśród pakietów programistycznych SDK udostępnionych z chwilą premiery urządzenia znajdą się Nokia Communicator SDK 1.0 Beta do systemu Symbian OS 7.0s, Nokia Communicator MIDP SDK 1.0 Beta do systemu Symbian OS 7.0s oraz dodatek Personal Profile Plug-in 1.0 Beta do pakietu Nokia Communicator SDK. Programiści mogą także korzystać z ponad 20 opracowań i dokumentów technicznych o różnorodnej tematyce, na przykład dotyczących przenoszenia istniejących już aplikacji na komunikatory Nokia 9200 oraz aplikacji Series 90 na platformę Nokia 9500 Communicator, a także zawierających wskazówki na temat tworzenia aplikacji dla przedsiębiorstw. Zasoby te oraz dotyczące ich informacje znajdują się pod adresem www.forum.nokia.com/9500.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Nowy komunikator firmy Nokia dla biznesu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl