SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Nvidia wyprzedziła Microsoft. Jest najcenniejsza na giełdzie w USA

Główne indeksy na Wall Street zakończyły wtorkowe notowania wzrostami, a indeks S&P 500 zanotował nowy rekord. W centrum uwagi były akcje Nvidia, gdyż spółka w ciągu dnia stała się najdroższą spółką notowaną na amerykańskiej giełdzie, detronizując na pozycji lidera Microsoft.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,15 proc. i wyniósł 38.834,86 pkt. S&P 500 na koniec dnia zyskał 0,25 proc. i wyniósł 5.487,03 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 0,03 proc. i zamknął sesję na poziomie 17.862,23 pkt. Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,16 proc. do 2.025,23 pkt. Wskaźnik zmienności VIX spada o 3,53 proc., do 12,30 pkt.

„Optymizm dotyczący odporności gospodarki, rosnących zysków przedsiębiorstw i potencjalnego początku obniżek stóp procentowych wsparły akcje, przecząc obawom, że wzrosty skoncentrowały się zaledwie na akcjach kilku spółek technologicznych o dużej kapitalizacji” - powiedział Jameson Coombs, ekonomista z Westpac.

„Inwestorzy zasadniczo czują, że trend jest ich przyjacielem, dopóki się nie skończy. Na tym etapie nie widzą niczego, co mogłoby spowodować zakończenie tego ruchu wzrostowego” - powiedział Sam Stovall, główny strateg inwestycyjny w CFRA Research.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Według danych LSEG rynki wyceniają prawie 50 pb. łagodzenia polityki pieniężnej w USA w tym roku, zaczynając od września. „Obecne otoczenie wygląda tak, że pomimo malejących perspektyw znacznych obniżek stóp procentowych przez Fed w tym roku, perspektywy gospodarcze pozostają optymistyczne, a to oznacza, że zyski przedsiębiorstw powinny nadal się utrzymywać” — powiedział Stuart Cole, główny ekonomista makroekonomiczny w Equiti Capital UK.

„Głębokość i tempo cyklu cięć wciąż nie zostały określone, ale w tym roku kalendarzowym przewidujemy dwa cięcia” — powiedział John Velis, strateg makroekonomiczny w Ameryce w BNY Mellon.

Nvidia wyceniana wyżej niż Microsoft

Akcje Nvidia podrożały 3,5 proc. i stały się najdroższą publiczną spółką notowaną w Stanach Zjednoczonych. W kwietniu wycena spółki przekroczyła 3 biliony dolarów. Na pozycji lidera pod względem wyceny Nvidia wyprzedziła Microsoft.

Od początku 2024 roku akcje Nvidia podrożały 174 proc. na fali niesłabnącego entuzjazmu związanego ze sztuczną inteligencją.

We wtorek zyskiwały też akcje producentów półprzewodników, w tym Qualcomm, Taiwan Semiconductor i Micron Technology. Spółki korzystają ze spadającej rentowności amerykańskich obligacji skarbowych.

Produkcja przemysłowa w USA w maju wzrosła o 0,9 Intrum proc.mdm. Oczekiwano, że produkcja wzrośnie o 0,3 proc. mdm wobec 0,0 proc. miesiąc wcześniej. Przetwórstwo przemysłowe wzrosło o 0,9 proc. mdm. Prognozowano, że przetwórstwo wzrośnie o 0,3 proc. mdm, wobec -0,4 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z -0,3 proc.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło 78,7 proc. vs konsensus 78,6 proc. i wobec 78,2 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie z 78,4 proc.

Sprzedaż detaliczna w USA w maju wzrosła o 0,1 proc. miesiąc do miesiąca. Analitycy oczekiwali, że sprzedaż wzrośnie o 0,4 proc. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut spadła o 0,1 proc., oczekiwano wzrostu o 0,2 proc.

Miesiąc wcześniej sprzedaż detaliczna w USA spadła o 0,2 proc. w ujęciu mdm, po korekcie z 0,0 proc., a z wykluczeniem sprzedaży aut spadła o 0,1 proc., po rewizji z +0,2 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec zwyżkują o 1,37 proc. do 81,43 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent rosną o 1,22 proc. do 85,28 USD/b.

Dołącz do dyskusji: Nvidia wyprzedziła Microsoft. Jest najcenniejsza na giełdzie w USA

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl