SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

O kim mówią w internecie

Wyniki przeprowadzonego przez Media Explorer sondażu grup dyskusyjnych pokazują, że Internauci najczęściej rozmawiają o Lechu Wałęsie, Romanie Giertychu i Aleksandrze Kwaśniewskim

Zupełnie nie interesuje ich Marek Balicki i Zbigniew Religa. Tematem rozmów Internautów są najczęściej SLD, LPR i PiS, mało kto dyskutuje na temat PD, PSL czy SDPL.

To rezultaty badania grup dyskusyjnych po raz pierwszy przeprowadzonego w Polsce. Sondaż objął  22 polskich polityków oraz 8 czołowych partii politycznych. Prowadzony był od 11 lutego do 4 maja 2005 r. na 24 wybranych grupach dyskusyjnych. Do badania wykorzystany został autorski system Media Explorer umożliwiający poznanie opinii Internautów na temat osoby, firmy, instytucji, produktu czy usługi.

System Media Explorer został zaprogramowany tak, aby monitoringiem zostały objęte tylko nowe "posty". W rezultacie badanie jest o wiele wiarygodniejsze a wyniki znacznie bardziej precyzyjne. Autorski program Media Explorer umożliwia monitoring grup dyskusyjnych zgodnych ze standardowym protokołem news, Usenet'u oraz grup dyskusyjnych w największych portalach internetowych, takich jak onet.pl, wp.pl, interia.pl oraz gazeta.pl.

Pierwszym etapem było zdefiniowanie listy monitorowanych fraz oraz zakresu tematycznego monitorowanych grup. Frazy te nie muszą być dokładne co do znaku - umożliwia to śledzenie słów w formie odmienionej. Hasło "Kwaśniewski" na przykład, w dyskusji pojawia się jako "Kwachu", nazwisko  "Wassermann" pisane jest "waserman", "wasserman" lub "wasermann", a "Ziobro" jako "Ziobr", itd. Wybór grup dyskusyjnych dokonany został na podstawie wcześniejszej analizy. Chodziło o wyselekcjonowanie tych grup, na których najczęściej pojawiają się tematy związane z polityką i samymi politykami.

System monitorujący dokonywał cyklicznego, automatycznego przeglądu wybranych grup dyskusyjnych. Po zakończeniu każdego przeglądu, generował raport w formie e-maila. W raporcie znajdowały się opinie zawierające monitorowane frazy wraz z informacjami o nich (grupa dyskusyjna, autor opinii, data i godzina nadania). Wyniki były następnie analizowane i weryfikowane przez zespół doświadczonych konsultantów. Media Explorer jest jedyną instytucją w Polsce wśród firm zajmujących się profesjonalnym monitorowaniem mediów, która posiada takie narzędzie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: O kim mówią w internecie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl