SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od 18 maja możliwe kręcenie filmów, seriali i reklam. Kina tylko plenerowe

Rząd ogłosił w środę założenia trzeciego etapu tzw. odmrażania gospodarki. Od 18 maja będą mogły funkcjonować kina plenerowe, plany zdjęciowe do produkcji wideo, wznowione zostaną próby, nagrania oraz indywidualne lekcje.

Article

Od połowy marca br. polska gospodarka była w dużej części zamrożona w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusem. W pierwszej kolejności podjęto decyzję o zamknięciu kin oraz instytucji kultury, twórcy podkreślają na każdym kroku, że decyzje rządu uderzyły w nich najbardziej ze względu na długość obowiązywania obostrzeń.

W środę podczas konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego ogłoszono założenia trzeciego etapu odmrażania gospodarki. Obok decyzji dotyczących otwarcia restauracji z ogródkami, kosmetyczek oraz fryzjerów w nowym rygorze sanitarnym od 18 maja, znalazły się zmiany obejmujące branżę rozrywki i kultury.

Od najbliższego poniedziałku możliwa będzie działalności kin plenerowych (w tym samochodowych), powrócić będą mogły także prace na planach filmowych (z obostrzeniami), próby oraz ćwiczenia zespołów i teatrów, nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, a także możliwe będzie prowadzenie zajęć indywidualnych na uczelniach artystycznych.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zaznaczał, że określenie czasu i trybu przywracania działalności oraz szczegółowych procedur związanych z zapewnieniem ochrony zdrowia pracowników i publiczności ostatecznie będą należeć do dyrektora danej instytucji.

Nowe reguły funkcjonowania branży kultury i rozrywki

Reguły działania kin samochodowych zakładają, że widzowie powinni przed, w trakcie i po pokazie pozostać w samochodzie lub na wyznaczonym miejscu, a korzystanie z gastronomii w takim wypadku będzie polegać na dostarczeniu przez obsługę jedzenia bezpośrednio do samochodu klienta. Wszyscy nadal będą zobowiązani do zakrywania nosa i ust maseczką lub przyłbicą, jeśli będą przebywać w aucie z uchylonym oknem lub poza pojazdem. W pokazach będą mogły brać udział tylko samochody osobowe.

Jeśli chodzi o prace na planach filmowych, wszyscy członkowie ekipy będą musieli pracować w maseczkach - o ile nie uniemożliwi to im skutecznego wykonywania ich zadań i obowiązków. Wyjątkiem będą aktorzy, którzy będą musieli zachować dystans. Rekomendowane będzie też maksymalne ograniczenie liczby osób na planie i rozmieszczanie ekipy w taki sposób, aby nie tworzyć większych skupisk, m.in. poprzez wydzielenie stref poruszania się po planie.

Próby i ćwiczenia zespołów będą musiały odbywać się bez publiczności, podobnie jak nagrania fonograficzne i audiowizualne. Obecne złagodzenie ograniczeń umożliwi organizację prób w teatrach dramatycznych, muzycznych i lalkowych, filharmoniach, operach oraz innych form ćwiczeń i lekcji w teatrach baletowych.  Próby, lekcje i ćwiczenia będą mogły prowadzić - oprócz instytucji kultury - także zespoły, orkiestry i grupy artystyczne.

Jako pierwsza prace nad powrotem na plany zdjęciowe rozpoczęła ATM Grupa, która realizuje seriale i programy telewizyjne. Wedle planu do pracy na planach ma wrócić 25 maja. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl na początek na plan wrócić mają ekipy czterech seriali: "Pierwsza miłość","Policjantki i policjanci", "Sprawiedliwi - wydział kryminalny" i "Święty".

TVP wznowiła już realizację kilku programów

W połowie marca w związku z wprowadzonymi obostrzeniami czołowi nadawcy zrezygnowali ze swoich sztandarowych programów rozrywkowych, zwłaszcza tych realizowanych w dużych studiach z udziałem publiczności. Polsat zawiesił „The Four. Bitwę o sławę”, „Twoja twarz brzmi znajomo” i „Dancing with the Stars. Taniec z Gwiazdami”. TVN z końcem marca zrezygnował z emisji seriali „Chyłka - kasacja” i „Ukryta prawda” oraz programów „Kuba Wojewódzki”, „Co za tydzień”, „Kuchenne rewolucje”, „Superwizjer” i „Milionerzy”. TVP zawiesiła realizację show „Dance, dance, dance”, a jego finałowy odcinek zrealizowano w kameralnej formule.

Program Kuby Wojewódzkiego w nowej odsłonie - realizowanej w jego mieszkaniu - pojawił się na platformie Player.

W programach publicystycznych z gośćmi łączono się głównie poprzez wideokomunikatory. Z TVP Info zniknęły realizowane z publicznością „Studio Polska” i „Strefa starcia”.

Ponieważ przerwano kręcenie seriali, z powodu braku nowych odcinków niektóre przestano emitować. Przykładowo z ramówki Polsatu wypadła „Pierwsza miłość”, a z TVP2 - „Echo serca”.

Telewizja Polska pod koniec kwietnia wznowiła realizację „Jaka to melodia?” i „Szansy na sukces”, programy są kręcone z zachowaniem standardów epidemicznych.

Reklamy kręcone zdalnie

Z kolei branża marketingowa niektóre spoty przygotowała w trybie zdalnym. Tak nakręcono m.in. wielkanocną reklamę Biedronki, spoty z nowej kampanii T-Mobile, a także kolejne reklamy Banku Millennium z udziałem Radosława Kotarskiego oraz spoty Plusa z Szymonem Majewskim.

Inne nowe reklamy są oparte na inaczej zmontowanych ujęciach z wcześniejszych spotów oraz zdjęcia i migawkach wideo z baz takich materiałów.

Najszybciej i najmocniej skutki epidemii odczuła branża eventów i wyjazdów biznesowych. Jej przedstawiciele już w połowie marca alarmowali o dramatycznej sytuacji wielu firm, która może skończyć się falą upadłości. W kwietniu pojawiły się usługi eventów internetowych, taką formę realizacji eventów studio produkcyjne Platige Image oferuje wspólnie z Polsatem.

Paraliż kin od dwóch miesięcy

Kina w całym kraju pozostają zamknięte od połowy marca. Tomasz Jagiełło, prezes Heliosa należącego do notowanej na giełdzie Agory, zaraz po ogłoszeniu przez władze tej decyzji stwierdził, że zamknięcie kin na dwa tygodnie oznacza dla firmy stratę ok. 9 mln zł przychodów i 1,2-1,5 mln zł zysku operacyjnego. W zeszłym tygodniu Jagiełło ocenił, że powrót do czasu sprzed epidemii może zająć branży kinowej półtora roku.

Helios zrezygnował z rozwijanych od dwóch lat sieci gastronomicznych Papa Diego i Van Dog, w które zainwestował 10 mln zł. Zarządzająca nimi spółka Foodio Cocepts złożyła wniosek o upadłość, Helios chce ją zbyć za nieznaczącą kwotę.

Multikino i Cinema City, pozostałe czołowe sieci kin, nie są na giełdzie, więc nie informują na bieżąco o restrukturyzacji spowodowanej epidemią. Cinema City zapowiedziało, że przedłuży o czas zamknięcia okres ważności kart abonamentowych Unlimited, a na początku maja udostępniło ich posiadaczom darmowe korzystanie przez dwa miesiące z Audioteki.

Dołącz do dyskusji: Od 18 maja możliwe kręcenie filmów, seriali i reklam. Kina tylko plenerowe

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dh
Jeśli restauracje mogą, to dlaczego kina nie?
odpowiedź
User
Anna
Jeśli restauracje mogą, to dlaczego kina nie?

Bo siedzisz blisko siebie przez 2h i kaszlesz na sąsiada???
odpowiedź
User
dh
Jeśli restauracje mogą, to dlaczego kina nie?

Bo siedzisz blisko siebie przez 2h i kaszlesz na sąsiada???


A w restauracji kiedyś byłaś?
odpowiedź