SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Od 2013 roku to rynek zdecyduje o cenach gazu

Ceny gazu regulowane przez rynek, a nie Urząd Regulacji Energetyki - takie zmiany zakłada Program Uwolnienia Gazu (PUG) przygotowany przez PGNiG na podstawie wytycznych URE. Na razie zmiany dotyczyć miałyby dostaw dla odbiorców instytucjonalnych.

Grażyna Piotrowska-Oliwa

Grażyna Piotrowska-Oliwa

Pośpiech związany z uwalnianiem cen gazu wynika z przepisów unijnych.

- Jesteśmy ostatnim krajem, który jest objęty regulacją cen gazu. To, o czym w tej chwili mówi URE i to, co zaproponowaliśmy w PUG-u, to jest zniesienie regulacji cenowych dla obrotu hurtowego – wyjaśnia Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG

Komisja Europejska za opóźnienia grozi skargą do Trybunału Sprawiedliwości, a przegrana oznaczałaby dla Polski wysokie kary finansowe. Bruksela wstrzymuje się na razie z taką decyzją, obserwując efekty prac nad liberalizacją rynku.

Prace nad Programem Uwalniania Gazu nabrały tempa. Po trzymiesięcznych konsultacjach społecznych, PGNiG opracowuje ostateczny kształt projektu. Zadanie niełatwe, bo uczestnicy rynku zgłosili wiele uwag, często ze sobą sprzecznych.

Jednym z głównych założeń procesu liberalizacji rynku, jest wprowadzenie gazu do obiegu giełdowego. Prezes URE Marek Woszczyk ma nadzieję, że będzie to możliwe już we wrześniu tego roku. To oznacza, że PGNiG będzie musiał sprzedawać na towarowej giełdzie znaczące ilości swojego surowca.

Po zakończonych konsultacjach, trwają jeszcze końcowe ustalenia dotyczące ostatecznej treści Programu. PGNiG i URE chcą o tym rozmawiać między sobą i z innymi uczestnikami rynku.

- To konieczne działanie, by proces zniesienia regulacji cenowych przyniósł pożądane efekty – mówi prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa.

Mimo że rynek, do tej pory opanowany przez spółkę, zyska nowych graczy, prezes PGNiG jest spokojna o efekty uwalniania cen.

- Ja się tego nie boję, bo każde działanie niesie za sobą jakieś ryzyko. A zdecydowanie lepiej jest stosować rozwiązania uzgodnione przez wszystkie strony, które są zainteresowane takim działaniem niż stosować działania narzucone odgórnie – mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa.

Zgodnie z ustaleniami PGNiG i Urzędu Regulacji Energetyki do uwolnienia rynku gazu dla odbiorców hurtowych mogłoby dojść od 1 stycznia 2013 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Od 2013 roku to rynek zdecyduje o cenach gazu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl