SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Od stycznia więcej programów z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych

Od stycznia 2019 roku w stacjach telewizyjnych zwiększy się udział audycji z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych.

fot. Shutterstock.com Article

Od stycznia 2019 roku stopniowo będzie musiał być zwiększany udział udogodnień dla osób niepełnosprawnych w programach telewizyjnych w kwartalnym czasie nadawania, w związku z wejściem w życie od 1 stycznia rozporządzenia wykonawczego KRRiT.

Znowelizowana ustawa o radiofonii i telewizji przewiduje, że od 2019 rok co najmniej 15 proc. kwartalnego czasu nadawania (z wyłączeniem reklam i telesprzedaży) będzie musiała wziąć pod uwagę potrzeby niepełnosprawnych widzów. Obecnie to 10 proc. czasu.

Liczba ta jednak będzie się regularnie zwiększać: w latach 2020-2021 będzie musiało to być co najmniej 25 proc. kwartalnego czasu nadawania, a w latach 2022-2023 – co najmniej 35 proc. Z kolei od 2024 r. – co najmniej 50 proc.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawa o radiofonii i telewizji w 2025 roku przewodniczący KRRiT przedstawi Sejmowi, Senatowi oraz ministrowi kultury informację o realizacji przez nadawców tych obowiązków i dostosowania się do zapisów rozporządzenia. Poinformuje także o możliwości dalszego zwiększania poziomu tych udogodnień w kwartalnym czasie nadawania programu.       
 
Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami to m.in. napisy dla niesłyszących, audiodeskrypcja i tłumaczenie na język migowy.

Obniżony udział audycji dla osób z niepełnosprawnościami

Udział poszczególnych rodzajów tych udogodnień w łącznym czasie nadawania zależy od pory emisji, charakteru programu i rodzaju audycji, możliwe jest obniżenie ich udziału w kwartalnym czasie nadawania.

 - Krajowa Rada przyjmuje ze zrozumieniem oczekiwania środowisk osób niepełnoprawnych, by audycje z udogodnieniami były nadawane głównie w porze dziennej. Z drugiej jednak strony, KRRiT bierze pod uwagę ograniczone możliwości nadawców, którzy na mocy ustawy o radiofonii i telewizji zostali zobowiązani do systematycznego i znacznego zwiększania kwot udogodnień w latach 2019-2024. Bierze jednocześnie pod uwagę specyfikę i elastyczność ramówki (np. w porze nocnej nadawane są bezpośrednie transmisje sportowe z USA, gale typu Oscary itp., a niezaliczanie udogodnień w nadawanych o tej porze audycjach zniechęcałoby nadawców do ich realizacji. Audycje z udogodnieniami powinny być nadawane w godzinach 5:00 - 3:00, zmniejszając tym samym o dwie godziny dotychczas dozwolony całodobowy czas emisji tego typu audycji – przekazała KRRiT.

Do celów stosowania obniżonych udziałów udogodnień w kwartalnym czasie nadawania programu, z wyłączeniem reklam i telesprzedaży, Krajowa Rada będzie uwzględniać średni udział danego programu w widowni za poprzedni rok. Informację na ten temat będzie ogłaszać na stronie internetowej KRRiT do 31 stycznia kolejnego roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Od stycznia więcej programów z udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl