SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Odwróceni. Ojcowie i córki” od 25 lutego w TVN. „Nowa seria umiejętnie nawiązuje do starych odcinków, ale jest zupełnie nową historią”

W poniedziałek, 25 lutego br. TVN rozpocznie emisję drugiej serii „Odwróconych”, która nosi tytuł „Odwróceni. Ojcowie i córki”. - Seria z 2019 roku co prawda umiejętnie nawiązuje do starych odcinków, ale przedstawia już zupełnie nową historię - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Artur Kowalewski, producent cyklu.

Artur Kowalewski; fot. Michał KurdupskiArticle

Serial opowie o dalszych losach byłego gangstera Blachy (w tej roli Robert Więckiewicz) i emerytowanego policjanta Sikory (Artur Żmijewski). W odcinkach pojawią się dorosłe dzieci bohaterów, natomiast skruszony świadek koronny zostanie celebrytą, który wydał kilka książek o mafii i korzysta ze swojej dawnej złej sławy.

- „Odwróceni” to moje ukochane dziecko. Paradoksalnie im dalej było od premierowej emisji tym bardziej rosłą popularność serialu. Realizując drugi sezon „Watahy” pomyślałem - skoro ten serial wraca na antenę po 3 latach, to można również reaktywować „Odwróconych”. Wymyśliłem założenia nowego sezonu. Po otrzymaniu zielonego światła z TVNu, ruszyły prace nad scenariuszem. Z racji przeskoku czasowego o kilkanaście lat musieliśmy stworzyć zupełnie nową historię. Historię ojców i córek.  Dwóch pokoleń, którym przyjdzie zapłacić za grzechy Pawła Sikory (Artur Żmijewski) i Blachy (Robert Więckiewicz) - komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl Artur Kowalewski, pomysłodawca i autor scenariusza produkcji (wspólnie z Wojciechem Zimińskim i Dariuszem Suską). - Punktem wyjścia nowych odcinków „Odwróconych” było pokazanie dalszych losy bohaterów z pierwszego sezonu cyklu. Seria z 2019 roku co prawda umiejętnie nawiązuje do starych odcinków, ale przedstawia już zupełnie nową historię. Pozornie to te same postaci, ale po 12 latach są to już zupełnie inni ludzie. Zależało nam też na tym aby widz, który nie śledził poprzednich odcinków, albo ich już nie pamięta  łatwo odnalazł się w rzeczywistości nowego sezonu - dodaje.

Prace na planie „Odwróconych. Ojców i córek” trwały od 29 sierpnia do 6 grudnia ub.r. Zdjęcia powstawały głównie w Warszawie, ale ekipa pracowała także w Augustowie i Stańczykach.

W produkcji wystąpią m.in. Małgorzata Foremniak, Małgorzata Mikołajczak, Tomasz Schuchardt, Anna Dereszowska, Wojciech Zieliński, Andrzej Zieliński, Janusz Chabior, Andrzej Grabowski, Olaf Lubaszenko i Mirosław Zbrojewicz.

Do obsady dołączyli również aktorzy młodego pokolenia: Tomasz Ziętek, Bartosz Gelner i Marcel Sabat.

Za pomysł i scenariusz odpowiadają: wspomniany już wyżej Artur Kowalewski (który pełni również funkcję producenta), a także: Dariusz Suska i Wojciech Zimiński. Serial reżyserują Michał Gazda (odpowiadał także za pierwszą odsłonę „Odwróconych”) oraz Jan Holoubek. Autorem zdjęć są Tomasz Augustynek oraz Bartek Kaczmarek.

Świadek koronny Blacha jako celebryta. Inspiracja Masą?

Wydarzenia drugiego sezonu rozgrywają się kilkanaście lat później. Blacha i Sikora nie utrzymują już ze sobą kontaktu. Członkowie grupy pruszkowskiej przebywają na wolności, odsiedzieli swoje wyroki i stali się legalni. „Stary Pruszków” nie istnieje. Ten, który go zlikwidował - komisarz Paweł Sikora jest emerytowanym policjantem. Jego córka Lidka (Joanna Balasz) poszła w ślady ojca i jest policjantką w Komendzie Stołecznej.

Odwrócony przez Sikorę gangster Jan „Blacha” Blachowski stał się biznesmenem, literatem i jedynym na świecie świadkiem koronnym celebrytą. Wydał kilkanaście książek o mafii, spija śmietankę swojej dawnej złej sławy. Jego córka Kasia (Eliza Rycembel) skończyła z wyróżnieniem prawo.

Warto zauważyć, że najsławniejszy polski świadek koronny Jarosław Sokołowski ps. Masa, zajmujący niegdyś wysoką pozycję w gangu pruszkowskim, także zajmował się pisaniem książek o polskiej mafii. Promując swoje książki udzielał wielu wywiadów.

- Pomimo, że „Odwróceni” to serial kryminalny, jest tu wiele humorystycznych sytuacji. Tak już było w pierwszej edycji, i kontynuujemy to w nowych odcinkach. Humor jest nieodzownym elementem tego serialu - informuje nas Kowalewski.

Ponowne spotkanie Blachy i Sikory

Nierozwiązane wydarzenia z przeszłości niespodziewanie wracają do bohaterów. Śledztwo w sprawie serii brutalnych morderstw, które mogą mieć związek z przeszłością Blachy i Sikory prowadzi Lidka razem ze swoim partnerem w policji Latą (Tomasz Schuchardt). Komisarz-emeryt Paweł Sikora i gangster-literat Blacha muszą znów zacząć współpracować, żeby przeżyć. Obaj doświadczą lęku o własne dzieci.

- Nowi „Odwróceni” to przede wszystkich historia o relacjach ojców i córek. Czy da się oszukać demony przeszłości? Czy córki muszą zapłacić za winy ojców? Rozwiązanie zaskoczy wszystkich bohaterów, a pod koniec historii nic nie będzie takie jak na jej początku - jakiś czas temu zapowiadało portalowi Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TVN Discovery.

- Przed realizacją pierwszego sezonu „Odwróconych” powstał dokumentalny serial „Alfabet mafii”, który przedstawiał losy czołowych postaci świata zorganizowanej przestępczości  lat 90 - tych. Cykl ten spodobał się widowni. Edward Miszczak zaproponował mi i Piotrowi Pytlakowskiemu napisanie scenariusza do serialu fabularnego, którego bazą byłyby losy gangsterów przedstawionych w „Alfabecie mafii”. To był nasz pierwszy, fabularny scenariusz. W kilka miesięcy stworzyliśmy „Odwróconych” - mówi nam Kowalewski - Tuż po zakończeniu pierwszej serii produkcji powstały scenariusze do drugiej edycji, ale w ostateczności Telewizja TVN nie zdecydowała się na kontynuację. Decyzja ta mogła wynikać głównie z tego, że nadawca był wówczas bardziej skoncentrowany na produkowaniu lekkich, romantyczno-komediowych produkcji, niż na sensacyjnych cyklach przedstawiających ciężkie tematy - informuje.

Premierowe odcinki serialu będzie można oglądać w poniedziałki o godz. 21.30, począwszy od 25 lutego 2019 roku. Początkowo serial miał zadebiutować tydzień wcześniej, ale zarząd TVN Discovery Polska podjął decyzję o przesunięciu premiery tej produkcji.

- Na chwilę obecną mam pomysły na kolejne trzy serie „Odwróconych” (śmiech), ale decyzje o kontynuacji będą zależeć od zarządu Telewizji TVN. Jeśli „Odwróceni. Ojcowie i córki” zostaną dobrze przyjęte przez widzów, to możliwa jest kontynuacja tego projektu - zdradza nam Kowalewski.

Powrót serialu po 12 latach

Pierwszą część serialu kryminalnego o warszawskich gangach stacja TVN emitowała wiosną 2007 roku. Była to produkcja sensacyjna z silnie rozbudowanym wątkiem obyczajowym, inspirowana wojną gangów z lat 90. - pruszkowskiego z wołomińskim.

Akcja „Odwróconych” rozgrywała się w Warszawie. Głównymi bohaterami serialu byli Paweł Sikora (w tej roli Artur Żmijewski), doświadczony policjant z Centralnego Biura Śledczego oraz Jan „Blacha” Blachowski (Robert Więckiewicz) - gangster z najmocniejszej grupy przestępczej w Polsce. Policjant próbuje pozyskać gangstera jako policyjne źródło, zaś przestępca chce skorumpować policjanta.

W serialu zagrała plejada polskich aktorów, m.in. Małgorzata Foremniak (wcielająca się w postać Miry, żony Blachy), Anna Radwan, Anna Dereszowska, Andrzej Zieliński, Maciej Kozłowski, Andrzej Grabowski, Janusz Chabior czy Szymon Bobrowski.

Serial oglądało wtedy średnio 2,6 mln widzów (dane Nielsen Audience Measurement).

Udział TVN w rynku telewizyjnym wśród wszystkich widzów w 2018 roku wyniósł 9,38 proc.

Dołącz do dyskusji: „Odwróceni. Ojcowie i córki” od 25 lutego w TVN. „Nowa seria umiejętnie nawiązuje do starych odcinków, ale jest zupełnie nową historią”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
po co to nakręcili?
Serial na powrót, którego nikt nie czekał. Będzie miał max 1.5 mln
odpowiedź
User
Marek Dyjak
No chyba się mylisz kolego. Bo na odwróconych czekało bardzo wiele ludzi. Widać to po komentarzach w sieci. Tak samo oczekiwanym powrotem jest serial kryminalny.
odpowiedź
User
Ed Łord
No... Tych dwóch komentarzach tutaj na przykład 😀

Swoją drogą - ciężkie życie. Na dwójce świetne i świeże "za marzenia". Ciekawy pojedynek 😀
odpowiedź