SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

OFBOR broni sondaży przedwyborczych. „Trafnie wskazały zwycięzcę”

Organizacja Firm Badania Opinii i Rynku (OFBOR) staje w obronie sondaży publikowanych w trakcie kampanii prezydenckiej. Twierdzi, że badania były prowadzone rzetelnie i trafnie przewidziały zwycięzcę wyborów. - Apelujemy o powstrzymywanie się od publikacji i wypowiedzi bezpośrednio godzących w polską demoskopię - podkreślają członkowie OFBOR.

Shutterstock.com Article

Zarząd OFBOR w komunikacie przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl podkreśla, że dla branży badawczej zakończona niedawno kampania wyborcza należała do wyjątkowo trudnych. Zdaniem autorów komunikatu firmy prowadzące i publikujące sondaże pracują w atmosferze przypominającej nagonkę, która nie sprzyja ani zaufaniu społeczeństwa do tego typu badań, ani też precyzyjnemu formułowaniu wyników.

- W chwili gdy opadły wyborcze emocje Zarząd Organizacji Badania Opinii i Rynku ponawia swój wielokrotnie powtarzany apel o powstrzymywanie się od publikacji i wypowiedzi bezpośrednio godzących w polską demoskopię - pisze OFBOR. - Od wielu lat bolączką instytutów badawczych jest spadający odsetek osób biorących udział w badaniu. Przypominamy, że największym beneficjentem badań sondażowych jest społeczeństwo uzyskujące dzięki nim wgląd w swoje własne preferencje. Truizmem jest powiedzenie, że bez sondaży nie mogłyby istnieć również współczesna polityka i publicystyka - podkreśla komunikat.

W przypadku wyborów prezydenckich mało trafne okazały się sondaże przed pierwszą turą - zdecydowanie wyższe poparcie niż w głosowaniu uzyskiwał w nich Bronisław Komorowski, a dużo niższe Paweł Kukiz. Przedstawiciele Millward Brown i TNS Polska tłumaczyli portalowi Wirtualnemedia.pl, że sporo respondentów było niezdecydowanych, na kogo zagłosują, a sondaże mimo wszystko pokazały trendy zyskiwania i tracenie poparcia przez kandydatów (więcej na ten temat).

OFBOR w swoim komunikacie podaje przykłady, które mają potwierdzać trafność i rzetelność sondaży realizowanych przed drugą turą.

- Ostatnim opublikowanym przed wyborami badaniem był sondaż Millward Brown z 22 maja, w którym kandydat PIS uzyskał 45,8 proc. głosów, zaś urzędujący prezydent 45,3 proc. - dowodzi OFBOR. - Na dwa dni przed wyborami badanie wskazywało, że 8,9 proc. Polaków deklarujących w nich udział nie wiedziało, na kogo odda swój głos. Gdyby w przytoczonych badaniach dokonać arytmetycznego rozdzielenia poparcia osób niezdecydowanych na obydwu kandydatów uzyskalibyśmy następujące wyniki: CBOS (20 maja) - Andrzej Duda 52 proc., Bronisław Komorowski 48 proc.; Millward Brown (22 maja) -  Andrzej Duda 50,3 proc., Bronisław Komorowski 49,7 proc.; (PKW – Andrzej Duda 51,55 proc., Bronisław Komorowski 48,45 proc.).

Organizacja wspomina też, że wykonane przez Ipsos badania exit-poll opublikowane zaraz po zakończeniu głosowania w drugiej turze przyznawały Andrzejowi Dudzie 53 proc. głosów, a Bronisławowi Komorowskiemu - 47 proc..

Obecnie do OFBOR należy 21 instytutów badawczych. Organizacja jest administratorem badawczego Programu Kontroli Jakości, w skład którego wchodzi Program Kontroli Jakości Pracy Ankieterów (PKJPA) oraz Program Kontroli Jakości Bezpieczeństwa Informacji (PKJBI).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: OFBOR broni sondaży przedwyborczych. „Trafnie wskazały zwycięzcę”

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
pavv
Demoskopia - brzmi jak jakieś nieprzyjemne badanie lekarskie, albo nieuleczalna choroba!
22 1
odpowiedź
User
nicx
OMG. Pierwszy raz więcej ludzi deklarowało oddanie głosu na kandydata PiS niż się tego wstydziło. Jakaś bariera cebulactwa została przełamana.
8 3
odpowiedź
User
jean orange
Te wszystkie powyborcze usprawiedliwienia o rzetelności to jakaś kpina z ludzkiej pamięci.
24 2
odpowiedź
User
yo
Najpierw dawanie d... PO a potem płacz żeby źle o nich nawet nie pomyśleć...buhahaha
9 0
odpowiedź
User
ojojojojoj
Pewnie że rzetelne wyniki. Tylko nie trafili z Kukizem o dobre 10 %. Ale poza tym to bez zarzutu. Brawo.
W dojrzałej demokracji to by te wasze instytuty i ośrodki rozgonili w cholerę. Można się pomylić o 1 %, no, ewentualnie o 2 %, ale każda większa pomyłka to albo świadoma manipulacja, albo zupełny brak profesjonalizmu.
8 0
odpowiedź
User
SONDAŻE czy BLAMAŻE?
Bez solidnej refleksji w branży "badanie opinii publicznej" polskie sondażownie polityczne narażają się za lat parę na co najmniej totalny blamaż, a w mocniejszym przypadku - wizyty dżentelmenów z pochodniami.

Efektem refleksji powinna być wg mnie kodeks etyki zawodowej oraz ujednolicona naukowo metodyka badań opinii.

To niedopuszczalne, by na zamówienie klientów manipulować treścią pytań, formatem sondażu i innymi parametrami. A wiele wskazuje na to, że tak się nagminnie dzieje.

Kolejną kwestią jest status firmy CBOS powołanej specustawą w 1991 bodajże roku. Po co nam jakaś semi-państwowa sondażownia?
3 0
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing