SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Globalne przychody z płatnej telewizji spadną o 26 mld dol.

Przychody z płatnej telewizji osiągnęły szczyt w 2016 roku, kiedy wyniosły 199 mld dol. Z badania Global Pay TV Forecasts firmy Digital TV Research wynika, że spadną ze 151 mld dol. w 2022 roku do 125 mld dol. w 2028. Spadek nastąpi, choć liczba abonentów pozostanie na poziomie niespełna miliarda.

Antena satelitarna obok kontenerów na śmieci Article

Przychody wszystkich dostawców płatnej telewizji w ciągu 5 lat spadną o 26 mld dol. Najwięcej, bo aż 13 mld dol. stracą cyfrowe sieci kablowe. Mogą one rekompensować spadek usługami światłowodowymi. Platformy satelitarne stracą 12 mld dol., natomiast analogowa telewizja kablowa 1 mld dol. W przypadku IPTV większych zmian nie będzie.

Spadek w prawie połowie państw objętych prognozą

Digital TV Research szacuje, że spadek dotyczy 71 krajów ze 138 objętych prognozą.

- Przychody z płatnej telewizji w USA osiągnęły szczyt na poziomie 101 miliardów dolarów w 2011 roku - zauważył Simon Murray, główny analityk w Digital TV Research. - Jego całkowita wartość spadnie z 65 miliardów dolarów w 2022 roku do 46 miliardów dolarów w 2028 roku. Do 2028 roku Stany Zjednoczone będą odpowiadać za 37 proc. globalnych przychodów, co oznacza spadek z 43 proc. w 2022 roku - dodał.

Stany Zjednoczone są rynkiem, gdzie najbardziej upowszechniły się serwisy streamingowe typu Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, HBO Max. W USA kwitnie też piractwo IPTV, a opłaty abonamentowe za tradycyjne usługi płatnej telewizji należą do najwyższych na świecie. W ostatnich latach najwięksi gracze tracą więc miliony abonentów. Platforma cyfrowa DirecTV miała w 2015 roku 24,47 mln klientów, a obecnie 13,1 mln. Konkurencyjna Dish Netwok w 2009 roku mogła pochwalić się bazą  22 mln abonentów, a na koniec zeszłego roku było ich zaledwie 7,416 mln.

Branża ucierpi też w Europie

Do 2028 roku przychody z płatnej telewizji w Europie Zachodniej spadną o prawie 5 mld dolarów. Spośród krajów objętych prognozą Digital TV Research, jedynie na Malcie sieci kablowe nie odnotują pogorszenia sytuacji finansowej.

W Wielkiej Brytanii i Francji spadek przychodów będzie wynosił 1 mld dol. Łącznie we wszystkich krajach przychody satelitarnych platform cyfrowych spadną o blisko 3 mld dol. (z 9,720 mld dol. do 6,615 mld dol.), a ich abonenci będą przechodzić na usługi IPTV czy streamingowe. Przychody płatnych pakietów w naziemnej telewizji cyfrowej spadną z 531 mln dol. w 2022 roku do 310 mln w 2028 roku. W przypadku cyfrowych sieci kablowych przychody spadną z 7,881 mld dol. do 7,059 mld dol. Z prognozy wynika, że za 5 lat analogowej telewizji kablowej już nie będzie.

Choć platformy cyfrowe i sieci kablowe, stawiają w ostatnich latach na usługi IPTV, to również ten sektor płatnej telewizji zaliczy spadek przychodów (z 7,955 do 7,704 mld dol.). Tego typu usługi będą jednak najbardziej opłacalne dla operatorów. Wiele firm inwestuje też w krajach rozwijających się, gdzie płatna telewizja dopiero zyskuje rzeszę abonentów. Tak robi na przykład Canal+ w Afryce.

Według Digital TV Research, do 2028 roku platformy cyfrowe i sieci kablowe w naszej części Europy stracą 2,093 mln abonentów, co odbije się z pewnością negatywnie na przychodach. Pewien odpływ już widać w przypadku platform cyfrowych. Baza abonencka Orange Polska w 2022 roku zmniejszyła się o 40 tys. klientów. Z kolei Polsat Box miał 113 tys. mniej abonentów indywidualnych. Spadek tłumaczy m.in. zamknięciem iPli, która była oferowana abonentom Plusa gratis. Klienci satelitarni mają być zastępowani przez użytkowników usług IPTV i OTT.

Dołącz do dyskusji: Globalne przychody z płatnej telewizji spadną o 26 mld dol.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl