SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ogólne interpretacje podatkowe pod znakiem zapytania

Sejm uchwalił przepisy o wydawaniu ogólnej interpretacji prawa podatkowego na wniosek.

Niestety, znalazło się w nich postanowienie, zgodnie z którym nie wydaje się interpretacji ogólnej, jeżeli w dniu złożenia wniosku  w zakresie spraw nim objętych, toczy się postępowanie podatkowe lub kontrolne organu kontroli skarbowej albo na decyzję lub postanowienie wniesiono odwołanie czy zażalenie. Zdaniem PKPP Lewiatan taki zapis uniemożliwi w praktyce skorzystanie z nowych przepisów i apeluje do senatorów o  jego odrzucenie.

Obecnie, w Ordynacji podatkowej przewidziane są dwa rodzaje interpretacji prawa podatkowego wydawanych przez ministra finansów. Interpretacja indywidualna, która dotyczy konkretnej sytuacji podatnika oraz interpretacja ogólna wydawana z urzędu przez ministra finansów w celu ujednolicenia stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe i kontroli skarbowej. W przypadku interpretacji indywidualnej, podatnik może zwrócić się o wydanie wiążącej interpretacji do ministra finansów w jego indywidualnej sprawie, a zastosowanie się do niej nie może mu zaszkodzić..

Niestety, instytucja ogólnych interpretacji podatkowych w praktyce nie działa prawidłowo, bowiem minister finansów począwszy od 1 stycznia 2008 roku wydał jedynie 23 interpretacje ogólne.

Lewiatan od kilku lat postuluje wprowadzenie do Ordynacji podatkowej możliwości składania do ministra finansów wniosków o wydawanie interpretacji ogólnych. Członkowie Lewiatana często sygnalizują, że różne organy podatkowe w kraju, rozbieżnie interpretują przepisy prawa podatkowego. Dzięki wprowadzeniu interpretacji ogólnej na wniosek, przewidywalność prawa podatkowego znacząco mogłaby się poprawić.

„Postulujemy również, aby wnioski o wydawanie interpretacji ogólnych mogły składać reprezentatywne organizacje przedsiębiorców i  związki zawodowe. Uważamy bowiem, że interpretacja ogólna, w przeciwieństwie do indywidualnej, jest instrumentem działania w interesie publicznym i ma służyć ogółowi. Przyznanie prawa do składania wniosków każdemu wypacza tą instytucję” – mówi Grzegorz Lang, ekspert PKPP Lewiatan.

Minister gospodarki włączył do projektu ustawy o redukcji niektórych obowiązków administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców przepis wprowadzający możliwość składania wniosków do ministra finansów. W toku prac sejmowych resort finansów kategorycznie krytykował przedstawione rozwiązania. W trakcie posiedzenia komisji Przyjazne Państwo, nie przedstawiono żadnych argumentów, które odnosiłyby się do samej proponowanej instytucji. Krytyka ministerstwa koncentrowała się na niejasnym stosunku projektowanej instytucji do istniejących już od kilku lat rozwiązań w zakresie interpretacji indywidualnej.

Zdaniem PKPP Lewiatan, nie można w całości podzielić stanowiska ministerstwa finansów. Istotą bowiem interpretacji ogólnej jest jej oderwanie od spraw indywidualnych.

Na posiedzeniu 19 sierpnia 2011 r. Sejm uchwalił przepisy o wydawaniu ogólnej interpretacji na wniosek. Niestety, znalazło się w nich postanowienie, zgodnie z którym nie wydaje się interpretacji ogólnej, jeżeli w dniu złożenia wniosku w zakresie spraw nim objętych, toczy się postępowanie podatkowe lub  kontrolne organu kontroli skarbowej albo na decyzję lub postanowienie wniesiono odwołanie lub zażalenie.

W ocenie Lewiatana, uchwalony przez Sejm przepis w praktyce uniemożliwi skorzystanie z nowej instytucji. Jest przecież oczywiste, że w kraju toczą się nieustannie różne postępowania w podobnych sprawach. Zresztą, skąd wnioskodawca miałby wiedzieć, że w interesującej go sprawie w kraju nie toczą się postępowania. Dlatego Lewiatan będzie zwracać się do senatorów, aby usunęli ten niemożliwy do spełnienia warunek z nowych przepisów.

Dołącz do dyskusji: Ogólne interpretacje podatkowe pod znakiem zapytania

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl