SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ogólnopolska Grupa Badawcza zrealizuje w trakcie wyborów własne badanie exit poll

W trakcie najbliższych wyborów parlamentarnych w Polsce, Ogólnopolska Grupa Badawcza (OGB) zrealizuje własne badanie exit poll. Zostanie przeprowadzone we wszystkich 41 okręgach wyborczych do Sejmu oraz 100 okręgach do Senatu. Uzyskane wyniki pod względem ilości danych dostępnych o godz. 21 oraz ich dokładności ma być zupełnie nową jakością wieczorów wyborczych w Polsce.

Shutterstock.comArticle

Jak informuje Ogólnopolska Grupa Badawcza, badanie exit poll na taką skalę będzie możliwe dzięki zastąpieniu dotychczas stosowanego losowego doboru punktów realizacji badania na metodę celową. W ten sposób realizuje się badania np. w Wielkiej Brytanii i Francji. Polega to na tym, że do realizacji badania wybiera się konkretne punkty wyborcze.

-  Planujemy 400-500 punktów w całym kraju, ponad 1000 ankieterów i spodziewamy się, że uzyskamy w ten sposób 200-300 tys. ankiet. Połowę w tradycyjny, papierowy sposób, połowę na tabletach - zapowiada w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Łukasz Pawłowski, prezes OGB.  W każdym okręgu wyborczym będzie to 12-16 punktów - każdy okręg jest dzielony na warstwy (np. miasto-powiaty) i wybierane są punkty, które są dla danej warstwy reprezentatywne (na bazie danych historycznych, poprzednich wyborów, demografii itd.). - W ten sposób wybieraliśmy punkty w Rzeszowie i Rudzie Śląskiej, testując tę metodę - z bardzo dobrym skutkiem - przekonuje Łukasz Pawłowski.

OGB ma jako pierwsza podać też informację o tym, w czyje ręce trafią mandaty do Senatu. Wszystkie dane uzupełnią szczegółowe informacje o strukturze wyborców w każdym okręgu wyborczym oraz Key Issues, czyli to, jakie kwestie były kluczowe dla wyborców w trakcie podejmowania decyzji. Duża część danych będzie ogólnodostępna, część danych będzie dostępna wyłącznie dla użytkowników usługi OGBPro.

Ankieterzy będą obserwować liczenie głosów

Natychmiast po zakończeniu ciszy wyborczej w trakcie własnej transmisji wieczoru wyborczego dostępnego w kanale YouTube, StanPolityki.pl oraz za pomocą specjalnej aplikacji, OGB przedstawi wyniki procentowe i podział mandatów do Sejmu, nie tylko w skali kraju, ale także w skali województw, oraz po raz pierwszy w Polsce w każdym okręgu wyborczym.

- Badanie exit poll zakończy się o 21:00 i o tej godzinie będziemy mieć wynik ogólnopolski (poparcie i mandaty), wynik w województwach oraz wynik w okręgach (poparcie i mandaty), podamy też zwycięzców do Senatu - tam, gdzie będzie wyraźna różnica - w pozostałych okręgach będziemy czekać na więcej danych - zapowiada Łukasz Pawłowski. - Nasi ankieterzy po godz. 21:00 będą obserwatorami podczas liczenia głosów, dzięki czemu będziemy mieć aktualizację danych w miarę jak będą one liczone, nazywamy to Early Late Poll i pierwsze aktualizacje mamy nadzieje podawać już od 22:00. Będziemy też śledzić wyniki podawane przez PKW i aktualizować dane na żywo - dodaje.

- Rywalizacja w wieczór wyborczy z tradycyjnymi mediami w tym głównie ze stacjami telewizyjnymi to ogromne przedsięwzięcie, ale uważamy, że jesienne wybory będą wyjątkowe. Po pierwsze zmiany w ordynacji wyborczej wprowadzone w ostatnim czasie zwiększające liczbę komisji oraz nakładające dodatkowe obowiązki na komisje wyborcze spowodują, że proces liczenia głosów będzie o wiele dłuższy niż do tej pory. To oznacza lukę pomiędzy ograniczonymi tradycyjnymi danymi exit poll a oficjalnymi wynikami. Po drugie pierwszy raz od wielu lat do ostatniej chwili będzie się decydować, kto będzie miał większość w Sejmie, jak i Senacie. Uważamy, że tradycyjne media będą bezkonkurencyjne przez pierwsze 15 minut, gdy podaje się główny wynik i przemawiają liderzy, kolejne 72 godziny będą należeć do tego, kto będzie miał więcej danych i będzie mógł relacjonować proces liczenia na bieżąco. Sprzyja nam też technologia, pierwszy raz w trakcie wyborów dostępne są tak rozwinięte media społecznościowe, jak Twitter, YouTube czy Tik Tok, dzięki którym można dotrzeć do bardzo szerokiego odbiorcy. Pierwszy raz w trakcie wieczoru wyborczego do wyboru będzie nie tylko publicystyka z udziałem zaproszonych do studia gości, ale dramaturgia oparta na danych, którą znamy z USA - podkreśla Łukasz Pawłowski.
Czym badanie będzie różnić się od exit poll Ipsosu?

Dotychczas badania exit poll w trakcie wyborów realizowała firma badawcza Ipsos. Czym badanie OGB różni się od dotychczasowego sondażu Ipsosu?

- Oprócz metody (Ipsos realizuje badanie losowo - przyp. red.) podstawowa różnica polega na szczegółowości uzyskanych danych. Po pierwsze Ipsos ma wynik ogólnopolski i na bazie jego estymuje podział mandatów w całym kraju. My dzięki temu, że w praktyce przeprowadzamy osobne 41 exit poll w każdym okręgu wyborczym do Sejmu, będziemy mieć nie tylko wynik ogólnopolski, ale też dokładny wynik w województwach i co najważniejsze w każdym okręgu wyborczym. To nam pozwoli na bardzo dokładne podanie liczby mandatów do Sejmu, bo są one rozdzielane właśnie w okręgach - wskazuje Łukasz Pawłowski.

Dodaje, że kolejną nowością będzie badanie do Senatu, dzięki czemu OGB będzie mogła podać, kto uzyskał mandat, zanim ogłosi to PKW. - Z racji tego, że połowę ankiet przeprowadzamy na tabletach, będziemy zadawać też dodatkowe pytania (Key Issues), czyli co było dla wyborców najważniejsze, czym się kierowali. W praktyce będziemy posiadać wielokrotnie więcej danych niż tradycyjny exit poll - przekonuje prezes OGB.

O komentarz do zapowiadanego przez OGB badania exit poll w trakcie zbliżających się wyborów parlamentarnych poprosiliśmy firmę Ipsos. Ta przekazała nam jedynie, że "na obecnym etapie nie komentuje tematu".

Duża część danych z exit poll OGB będzie ogólnodostępna, tak jak dane Ipsos, część bardziej szczegółowych danych będzie dostępna dla użytkowników usługi OGBPro.pl, a część - będzie można uzyskać na zasadach komercyjnych.

Dołącz do dyskusji: Ogólnopolska Grupa Badawcza zrealizuje w trakcie wyborów własne badanie exit poll

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sdvdvsd
będzie ciasno przy drzwiach. to sposób TUSKOWICZÓW by utrudniać wejście do lokali ?? tuskowcy już zamówili w łunii obserwatorów OBWE, teraz jeszcze OGB , a kto następny ? żymianie ?
odpowiedź
User
anonim
Tu trzeba zwiększyć kontrolę, żeby nikt nie mógł sfałszować, przykładowo wyniku Konfederacji, która, jak wierzyć sondażom, idzie wywrócić stolik "bandzie czworga" i PiS. Wiadomo, badać trza, ale nie wolno zapominać nad kontrolą osób, które idą celowo na komisje liczenia głosów, aby je sfałszować. A takich osób jest sporo, niestety. Nie tylko liderzy opozycji i rządu, ale także ich wyborcy mają strach na widok dobrego wyniku konfederacji. No cóż, jak się spojrzy na ich marsze, to rzeczywiście, człowiekowi zapala się lampka, aby przypilnować tych wyborów.
odpowiedź
User
Helmut KIopp
będzie ciasno przy drzwiach. to sposób TUSKOWICZÓW by utrudniać wejście do lokali ?? tuskowcy już zamówili w łunii obserwatorów OBWE, teraz jeszcze OGB , a kto następny ? żymianie ?


Natrzyj się czøsnkìem.
odpowiedź