SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Okładka „W Sieci” z Ewą Kopacz jako terrorystką to głos w debacie i karykatura, pozew oddalony

Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że okładka tygodnika „W Sieci” (Fratria) pokazująca Ewę Kopacz jako islamską terrorystkę nie naruszyła dóbr osobistych byłej premier i oddalił jej pozew.

Article

Numer „W Sieci” z fotomontażem pokazującym Ewę Kopacz jako terrorystkę islamską ukazał się w drugiej połowie września ub.r., w kulminacyjnym okresie kryzysu związanego z uchodźcami. Będąca wtedy premierem Kopacz deklarowała, że Polska jest gotowa przyjąć co najmniej kilka tysięcy uchodźców, popierając stanowisko niemieckiego rządu w tej sprawie.

Okładkę natychmiast skomentowali dziennikarze aktywni w social media, większość wyraziła krytyczne opinie, zarzucając jej toporność i porównując do jedynek „Newsweeka” ostro krytykujących Jarosława Kaczyńskiego. Okładki bronili natomiast czołowi publicyści „W Sieci” (przeczytaj te komentarze).

W październiku reprezentująca Ewę Kopacz kancelaria prawna Pociej-Dubois-Kozak złożyła pozew przeciw wydawcy i redaktorowi naczelnemu „W Sieci”, oceniając, że okładka naruszyła dobra osobiste byłej premier i bezprawnie wykorzystała jej wizerunek. Kopacz domagała się za to przeprosin i wpłaty 30 tys. zł na cel charytatywny.

W czwartek Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że okładka nie naruszyła dóbr osobistych Ewy Kopacz, która jako osoba publiczna musi liczyć się z tym, że będzie mocno krytykowana, a nawet niesprawiedliwie oceniana w związku ze swoją pracą. Orzekająca w sprawie sędzia Wyrembak-Gastoł stwierdziła, że okładka wyrażała opinię redakcji sprzeciwiającej się przyjmowaniu przez kraje Unii Europejskiej wyznaczonych liczb uchodźców i stanowiła głos w toczące się wtedy debacie publicznej. Dlatego okładkę można uznać za karykaturę stanowiska rządu w tej sprawie.

Sąd oddalił pozew i nakazał Ewie Kopacz zwrócić wydawcy i redaktorowi naczelnemu „W Sieci” 5,4 tys. zł kosztów procesu. Nie wiadomo jeszcze, czy była premier odwoła się od tego wyroku.

Według danych ZKDP w kwietniu br. średnia sprzedaż ogółem „W Sieci” wynosiła 71 736 egz.

Dołącz do dyskusji: Okładka „W Sieci” z Ewą Kopacz jako terrorystką to głos w debacie i karykatura, pozew oddalony

19 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ojej
Polskie sądy nagle takie niezależne...
odpowiedź
User
alex1w
Pora zatem pokazać na okładce broszkę i maliniaka w uprzęży i kaczorka trzymającego lejce.
odpowiedź
User
dornjuan
Kiedy awans sędziego ? Długopis już czeka żeby podpisać awans ?
odpowiedź